Za vdovce Výborného hledají náhradu. Čunek: Antibabiš není cesta. Chce vést lidovce?

Autor: Nikola Forejtová - 
16. prosince 2019
05:15

Náhlé úmrtí milované ženy Markéty přimělo předsedu KDU-ČSL Marka Výborného k zásadnímu rozhodnutí. 25. ledna přenechá křeslo lídra strany jiným zájemcům. Kandidaturu už oznámili šéf poslaneckého klubu Jan Bartošek a europoslanec Tomáš Zdechovský. Čeká se, zda do boje půjde i Marian Jurečka. A otazník se v takových momentech objevuje vždy i u Jiřího Čunka. Blesk Zprávy zjišťovaly, jak na tom momentálně výrazný hejtman je. Zabojuje o lidovecké křeslo?

Marek Výborný oznámil, že rezignuje na svůj post, po schůzi s celostátním výborem v polovině listopadu. K rozhodnutí ho vedla tragická rodinná událost, smrt jeho milované ženy Markéty, která zemřela v pouhých 45 letech a zanechala Výborného a jejich tři děti samotné.

„V uplynulých 50 dnech jsem poprvé zažíval, jaké to je být naplno sám tátou tří dětí a zároveň předsedou parlamentní strany. Asi vás nepřekvapí, že to není snadné a i ten nejlepší manažer by si na tomto úkolu vylámal zuby,“ komentoval své rozhodnutí Výborný.

Jurečka: Neumím si představit jiné rozhodnutí

Členové strany přitom naprosto respektují, k čemu se Výborný rozhodl. A svorně prohlašují, že by se nezachovali jinak. „To, co se stalo v rodině Marka Výborného, je tragédie a já osobně si jako táta pěti dětí neumím představit jiné rozhodnutí. Je to naprosto správně z pohledu člověka i rodiče,“ řekl Blesk Zprávám Marian Jurečka.

Jurečkovo jméno se skloňuje jako jméno možného adepta na křeslo, které Výborný uvolní. Ostatně právě mezi ním a Výborným lidovci volili - třetím do party byl pak šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek, který již opětovnou kandidaturu potvrdil. 

Jurečka je však stále na vážkách. „Stále platí, že to zvažuji. Ještě mám příští týden setkání v rámci členské základny v některých regionech. Chci od nich slyšet jejich názory a představy. Diskutuji s konkrétními lidmi, jestli by měli zájem kandidovat do předsednictva. I to je důležité v tom mém rozhodování,“ odpověděl nyní Jurečka na dotaz Blesk Zpráv, jestli bude jedním z kandidátů. 

Rozhodne se 25. ledna

Nového předsedu si budou straníci volit 25. ledna na mimořádném sjezdu strany. „Je vícero kandidátů, což je dobře, že ta nabídka je širší. Uvidíme, co budou představovat za vize. Nejen pro Lidovce, ale i pro ČR,“ dodal Jurečka.

Do volby předsedy tentokrát půjde lidovecká těžká váha z Bruselu - europoslanec Tomáš Zdechovský. Vedle něj se ještě mluví o senátorce a současné první dáme KDU-ČSL Šárce Jelínkové.

Blesk Zprávy zapátraly i v jiných místech a optaly se senátora Jiřího Čunka, jak současnou situaci ve straně vnímá a zda také zabojuje o post lídra. 

Andrej Babiš s hejtmanem Jiřím Čunkem při výjezdu vlády do Zlínského kraje.Andrej Babiš s hejtmanem Jiřím Čunkem při výjezdu vlády do Zlínského kraje. | Foto Blesk - Slávka Červená

Čunek: Antibabiš není cesta. A Výborný udělal správně

Blesk: Lidovci chystají mimořádný sjezd 25. ledna, kde si zvolí nového předsedu. Zvažujete kandidaturu?

Čuněk: Musím říci, že si myslím, že současná personální situace je jasná. Máme dva roky do voleb a myslím si, že na sebe jaksi v postoji a názorech nejsme napojeni. Myslím si, že by moje názory vytvářely určitý problém pro mnoho poslanců. Moje způsoby, moje politické vidění světa je trošku jiné. 

Takže byste neprošel? Nebo se obáváte zbytečných rozbrojů?

Nevedlo by to asi k lepšímu, protože není tolik času si vyjasňovat různé postoje. Z toho důvodu si myslím, že by měl být do čela zvolen ten, který vyjadřuje názory těch lidí, kteří tvoří poslanecký klub.

Kdo by to mohl podle vás být? Padlo i jméno Šárky Jelínkové...

Netroufnu si tohle říci. Netroufnu si ani tvrdit kdo by pomohl či nepomohl. Jelínková kandidaturu zatím nepotvrdila a co vím, tak s takovou alternativou nepočítá. To by bylo překvapením, kdyby tomu bylo jinak. Nechci spekulovat, ale o čem jsem přesvědčen je to, že člověk musí hlavně chtít. 

Mluvil jste o tom, že máte jiné postoje. V čem především?

Já jsem přesvědčen, že máme méně času věnovat diskuzím mezi opozičními stranami a více se zabývat skutečnými tématy. Tématy, které chceme tlačit a vést. Všechno dělá nějaký dojem. Moje cesta je tato - nevést plané diskuze o tom, s kým jít, jak a co bychom neměli a co bychom měli. Doposud je to směr protibabišovský a to není dobrá cesta.

Jakou cestou se tedy chcete vydat vy?

Já se jako hejtman zabývám konkrétními věcmi. A myslím si, že když se starostové, hejtmani nebo poslanci začnou starat o to, jak někoho vytlačit z politiky, než jak dělat politiku správně, tak to vždycky špatně skončí. 

Když se vrátíme k volbě předsedy - chápete důvod odchodu Marka Výborného? A jak dle vás poznamená stranu jeho absence ve vedení?

To si asi netroufnu říct, ale myslím si, že ne. On tam byl velmi krátce (od března, pozn.red.), takže ještě zásadním způsobem politiku neovlivňoval, to se děje až po nějaké době. Myslím si ale, že jeho odchod byla jediná možná cesta, jak rodinu zachránit. Udělal to naprosto správně.

Podle Čunka nemohl Výborný zareagovat jinak.Podle Čunka nemohl Výborný zareagovat jinak. | Blesk

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

e.lesanova ( 16. prosince 2019 16:16 )

Jiří Čunek je jediná silná osobnost, která pozdvihne směrem nahoru každou stranu...je otázkou, zda KDU-ČSL je ta správná strana...pan Čunek má charisma, velký potenciál, zdravý, selský rozum a neovlivnitelný "svůj" pohled na svět....problémem jsou nynější členové strany, kteří nestojí za zlámanou grešli....viz Jurečka atd...

snehulak ( 16. prosince 2019 12:52 )

Čunka by za předsedu asi nevolili. To raději nějakého správně orientovaného troubu.

anonym01 ( 16. prosince 2019 11:36 )

VŠICHNI JSTE DAREBACI, NEVIDIS TO? TAK TO TU VSECHNO PRODEJTE CINANUM A RUSUM. HNUSACI! DARMOZROUTI!

drzaaaa ( 16. prosince 2019 11:04 )

twl to je titulek vdovce

cesky_novinar ( 16. prosince 2019 10:51 )

zlodějská komunistická sekta BLBOVCI je na odpis

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud