V Praze 6 vznikla téměř staronová koalice. ANO z ní vystrnadila ODS, starostou zůstane Kolář z TOP 09

Autor: Bohuslav Štěpánek - 
23. 10. 2018
16:55

Ani komunisté, ani sociální demokraté nezasednou po letošních komunálních volbách v zastupitelstvu městské části Praha 6. Přišli o tři, respektive čtyři mandáty. O vítězství se tam podělila ODS s koalicí lidovců a TOP 09 (KLID), oba subjekty získaly po deseti mandátech. Společně se zároveň dohodli na nové koalici, v níž budou i zástupci STAN.

Výsledky voleb v Praze 6:

 • KLID. koalice TOP 09 a KDU-ČSL pro Prahu 6 – 19,94 % (10 mandátů)
 • ODS – 19,54 % (10 mandátů)
 • Piráti – 17,30 % (10 mandátů)
 • STAN – 13,76 % (7 mandátů)
 • ANO 2011 – 11,95 % (6 mandátů)
 • Zelení – Strana zelených – 7,16 % (3 mandáty)

Bez mandátu:

 • KSČM – 3,67 % (0 mandátů)
 • ČSSD – 2,80 % (0 mandátů)
 • SPD – 2,78 % (0 mandátů)
 • KRÁSNÁ PRAHA – 0,95 % (0 mandátů)
 • Občané za odstranění pomníku maršála Koněva – 0,15 % (0 mandátů)

Levice i okamurovci propadli

ODS si v Praze 6 od minulých voleb o čtyři mandáty polepšila, o dva výše poskočilo hnutí STAN. Naopak o dva mandáty méně získalo ANO, komunisté ztratili všechny tři a sociální demokraté dokonce všechny čtyři mandáty. Kromě komunistů a sociálních demokratů, kteří se nedostali ani přes čtyři procenta, na celé čáře propadlo i SPD Tomia Okamury, uskupení KRÁSNÁ PRAHA i Občané za odstranění pomníku maršála Koněva.

Nynější starosta a lídr kandidátky KLID Ondřej Kolář získal druhý největší počet hlasů – 8 600. O 140 hlasů ho totiž přeskočil pátý nasazený hráč koalice lidovců s TOP 09, senátor a dosavadní řadový zastupitel Jiří Růžička (BEZPP). Lídr kandidátky ODS Jakub Stárek, syn legendy undergroundu a bývalého disidenta Františka Stárka Čuňase, dostal ve své straně také nejvíce hlasů, a to 8 228.

Senátor a ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička na programové konferenci Topky Vize 2030Senátor a ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička na programové konferenci Topky Vize 2030 | 

Koalice už je na světě

Koalice KLID, složená z TOP 09 a KDU-ČSL, která vyhrála volby v Praze 6, hned po sečtení hlasů zvažovala povolební spolupráci s druhou ODS a s hnutím Starostové a nezávislí. Podle starosty městské části Ondřeje Koláře (TOP 09) k sobě měli programově, ideově i lidsky nejblíže. Kolář to v neděli řekl ČTK před ustavujícím jednáním zastupitelského klubu.

To se potvrdilo v úterý, kdy o nově vzniklé koalici informoval mluvčí dejvické radnice Ondřej Šrámek. Po bok TOP 09 s KDU-ČSL se tak připojí STAN a nově také ODS, která v nové koalici nahradí ANO. Ačkoliv se o posty radních bude nejspíše ještě rokovat, jisté je, že podle koaliční dohody si stávající starosta Ondřej Kolář svůj post zanechá i pro další čtyři roky.

„Vzhledem k tomu, že naše tři strany mají dohromady 27 mandátů v zastupitelstvu, tak to znamená, že do té doby, pokud všechny strany dohodu dodrží, nemůže vzniknout žádná jiná koalice," řekl lídr kandidátky ODS Jakub Stárek.

Před čtyřmi lety vyhrála v Praze 6 volby TOP 09 se ziskem 11 mandátů. Druhé skončilo hnutí ANO s osmi křesly. ODS a Zelení získali shodně po šesti mandátech, následovali Starostové s pěti mandáty, ČSSD se čtyřmi, KSČM se třemi a lidovci získali dva zastupitele. Původní koalice TOP 09, ANO, STAN, KDU-ČSL a Zelených se změnila v listopadu 2015. Po neshodách byli odvoláni místostarostka pro dopravu Petra Kolínská a radní pro životní prostředí Antonín Nechvátal (oba Zelení). Zelení následně přešli do opozice. Starostou zůstal Ondřej Kolář.

Komunální volby 2018

Průzkum Systém voleb Volební komise Kandidátní listiny Výsledky

5. a 6. října vyrazili lidé k volebním urnám. Konaly se totiž komunální volby a ve třetině obvodů i volby do Senátu. Druhé kolo senátních voleb proběhlo týden po prvním kole. Výsledky komunálních voleb najdete v online přenosu na Blesk Zprávy.

Kdo zvítězil v druhém kole senátních voleb najdete ve velkém přehledu vítězů podle volebních obvodů volebních obvodů.

Volby 2018 přehledně

Volby 2018 - O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz

Volte Blesk Zprávy v anketě Křišťálová Lupa

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa