Neděle 28. listopadu 2021
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

ČSSD si vyřizuje volební neúspěch na sítích. A komunista Skála chce vyhodit Filipa

Autor: peb, ČTK - 
7. října 2018
17:33

Rozhádanost strany a odraz celostátní politiky označují krajští představitelé ČSSD za hlavní důvody neúspěchu v komunálních volbách, v nichž sociální demokracie v řadě měst a obcí oslabila. Od jarního sjezdu podle nich uplynula příliš krátká doba, a rychlý vzestup oblíbenosti se tak nedal očekávat. Předseda strany Jan Hamáček označování  výsledku voleb za neúspěch odmítá, hlasování je podle něj impuls k tomu, aby strana přišla s novými vizemi. Bývalý místopředseda KSČM Skála dnes vyzval předsedu strany Vojtěcha Filipa, aby rezignoval. Řekl to v rozhovoru se serverem iDnes.cz.

„Nebaví mě poslouchat, že ČSSD prohrála či někomu ustupuje. Jsme čtvrtí mezi parlamentními stranami na mandáty a pět kandidátů postupuje do druhého kola senátních voleb. Volby ukázaly, kde nám věří a kde ne. Je to impuls přijít s novými lidmi, vizemi a nápady a uspět za dva roky v krajských volbách,“ napsal Hamáček na Twitteru.

 

ČSSD v počtu získaných mandátů skončila z celostátních stran za KDU-ČSL, STAN a ODS, proti roku 2014 ztratila téměř polovinu obecních zastupitelů. V Senátu strana obhajovala 13 mandátů, do druhého kola postoupilo pět jejích zástupců, z toho dva z prvního místa. 

Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD) označil volební výsledek ČSSD za pořádný debakl. Voliči podle něj nechtějí jen plané sliby, ale lídry, kteří oslovují svými myšlenkami pro rozvoj země. ČSSD nyní čeká dlouhá reformní cesta, uvedl dnes na Facebooku. Bernard, stejně jako další přední představitelé ČSSD v kraji, patří ke kritikům účasti ČSSD v současné vládě. Strana se podle jeho opakovaných vyjádření měla po neúspěšných sněmovních volbách stáhnout do opozice a řešit své vnitřní problémy.

„Strana, která navenek působí rozhádaně, může těžko očekávat lepší výsledek,“ míní předseda krajské organizace ČSSD v Praze Petr Pavlík. V metropoli sociální demokraté poprvé od roku 1990 nezískali žádného zastupitele na magistrátu. "Značka sociální demokracie je minimálně v Praze v těžké krizi, kterou bude docela obtížné překonat," uvedl pražský volební lídr ČSSD Jakub Landovský.

 

„Přestaňme s on-line vyřizováním účtů a neztěžujme těm našim zvoleným reprezentantům povolební vyjednávání vzájemným okopáváním kotníků,“ uvedl statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola. Volby podle něj musí pro ČSSD znamenat odraz ode dna, další příležitost už nepřijde. Vyzval k mobilizaci všech členů, k ukončení veřejných půtek uvnitř strany, ke smíření s prezidentem Milošem Zemanem a k vnitřní reformě sociální demokracie.

Za neúspěchem je prý odraz celostátní politiky

Kromě Prahy vypadla ČSSD poprvé od roku 1990 mimo jiné také ze zastupitelstev v Českých Budějovicích, Hradci Králové, Karlových Varech nebo Ústí nad Labem. Oslabila i v Děčíně, kde získala jediný mandát a tamní tvář strany Jaroslav Foldyna se do zastupitelstva nedostal. Foldyna kvůli tomu hodlá rezignovat na funkci místopředsedy ČSSD. V Ostravě se ČSSD propadla z 12 na tři mandáty. Strana ale naopak uspěla například v Náchodě, kde dřívější místopředseda Jan Birke dovedl kandidátku k vítězství se ziskem třetiny hlasů.

Místopředseda ČSSD a pardubický hejtman Martin Netolický za neúspěchem vidí odraz celostátní politiky. „Chtít po vedení, které se snaží pracovat půl roku, nějaké raketové výsledky, není reálné. ODS se ze svých problémů vzpamatovává čtyři roky a velmi pozvolně,“ řekl. 

Předseda brněnské ČSSD Oliver Pospíšil ČTK řekl, že si váží úsilí předsedy Jana Hamáčka. „Chápu jeho roli a způsob, že musí nějak komentovat výsledky voleb. Ale myslím si, že to vypadá spíš na podrobnější průzkum dna než na to, že bychom se od něj odráželi," uvedl Pospíšil. Podle něj ČSSD na dně nějakou dobu setrvá. „Je to krátká doba od toho, co se projevily změny. Máme rok od sněmovních voleb, tři čtvrtě roku od sjezdu, vláda má za sebou 100 dní, takže komunální volby jsou ještě trošku ve stínu toho, jak nás veřejnost vnímá. Teď se to jen potvrdilo,“ řekl Pospíšil.

 

Skála chce, aby Filip kvůli volbám rezignoval

Bývalý místopředseda KSČM Josef Skála vyzval předsedu Vojtěcha Filipa, aby rezignoval. „Čestní muži a ženy by nepochybně odpovědnost vyvodili velmi rychle. Neprodleně,“ uvedl Skála k výsledku voleb, v nichž KSČM ztratila část obecních mandátů, poprvé od roku 1990 nepronikla do pražského zastupitelstva a do druhého kola senátních voleb se dostala pouze jedna její kandidátka.

 

„Předpokládám, že po takovém debaklu, čtvrtém v pořadí, je naprosto nezbytné, aby se Ústřední výbor sešel nikoli až v prosinci, ale v nejbližších dnech, určitě v říjnu. A tam je třeba posoudit, co se stalo, jak se to stalo, kdo za to může a co z toho plyne,“ uvedl Skála. Nevylučuje ani možné svolání mimořádného sjezdu KSČM. Skála s Filipem letos v dubnu těsně prohrál volbu předsedy KSČM, následně zcela vypadl z komunistického vedení.

petrolin ( 8. října 2018 20:51 )

Toho,co ČSSD zorala bylo mnoho.Nemusely to být ani nijak zásadní chyby.Mnoho příznivců socdemáků jsou fandy Zemana.Ať je to správné nebo ne,ale věří především jemu a ne někomu z nynějšího vedení.Na špatné vztahy se Zemanem dojel Sobotka a Hamáček se nepoučil.Také nepříznivě působilo to,že Hamáček sliboval těm ,kdo ho budou volit koryta.No a ten tyjátr kolem pana Pocheho.Nejen Zeman,ale i mnoho spolupracovníků pana Pocheho psalo,že on není vhodným kandidátem na ministra.Spor táhl pan Hamáček až k termínu voleb a potom couvl,ale hlasy byly fuč.Také postoj některých členů vedení v sirotkománii nebyl v souladu s míněním většiny příznivců ČSSD.No jo,chybička k chybičce a průšvih je ve chvilce.

marmat ( 7. října 2018 21:59 )

Komunista Skála se Semelovou jsou ORTODOXNÍ komunisti, kteří se neovládají-vůbec !!! Nemáme ani ánung, co by nám předvedli !!!?

marmat ( 7. října 2018 21:56 )

A celé to odstartoval hon na Babiše.....ubohý, trapný a sebedestrukční !!!

marmat ( 7. října 2018 21:53 )

ALE? ALE ALE.....jste velmi , ale velmi mimo...mimo mísu

marmat ( 7. října 2018 21:49 )

Co víte o volbách .....??? Asi kul.vý !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa