Volby v Praze 3: Vítězná ODS „peče“ koalici, ČSSD s Pochem totálně vyhořela

Autor: Mii - 
8. 10. 2018
14:47

Výsledky voleb v městské části Praha 3 by se daly ve zkratce popsat jako totální propad levice a drtivé vítězství pravice. ČSSD a KSČM přišli o všech sedm mandátů, které dosud měli, a do zastupitelstva již neusednou. Většinu z 35 dostupných mandátů si uzme Koalice pro Prahu 3 (ODS, KDU-ČSL a Svobodní), která volby v městské části vyhrála, a pak TOP 09 a STAN s podporou Žižkov (nejen) sobě, plus Piráti.

Výsledek voleb v Praze 3:

  • Koalice pro Prahu 3 – ODS, KDU-ČSL a Svobodní 22,17 % (10 zastupitelů)
  • TOP 09 a STAN s podporou Žižkov (nejen) sobě 21,08 % (9 zastupitelů)
  • Piráti 18,61 % (8 zastupitelů)
  • ANO 12,52 % (5 zastupitelů)
  • Zelení a nezávislí 8,12 % (3 zastupitelé)

Bez mandátu:

  • Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamury 3,93 %
  • KSČM 3,48 %
  • ČSSD 3,41 %
  • Volba pro město – Nezávislí kandidáti 3,40 %
  • Starostové pro Prahu 2,96 %

V letošních komunálních volbách zvítězila na Praze 3 nově vzniklá koalice nazvaná Koalice pro Prahu 3, na které se domluvili ODS, KDU-ČSL a Svobodní. ODS před čtyřmi lety kandidovala samostatně a skončila třetí s 13,14 % hlasů. KDU-ČSL zase kandidovala za koalici Žižkov (nejen) sobě, se kterou tentokrát kandidovala TOP 09 a STAN. Obě uskupení získají společně 19 zastupitelů, tedy většinu. Těsně za nimi se nachází Piráti s 18,61 %, kteří získají 8 zastupitelů.

 

Hnutí ANO v předchozích komunálních volbách na Praze 3 nekandidovalo. Tentokrát tak učinilo, získalo 12,52 %. Strana zelených, která letos šla do boje samostatně, skončila na pátém místě s 8,12 % a třemi zastupiteli. „Propadákem roku“ jsou KSČM s ČSSD, kteří v obou případech ze zastupitelstva vypadávají. Nedostalo se ani SPD.

Poche se na radnici nedostal, Bellu zahájil jednání

V předchozím období byl výraznou tváří na Praze 3 expředseda Strany zelených Matěj Stropnický, který v letošních volbách nekandidoval – dává si pauzu od politiky, aby mohl renovovat svůj zámek. Starostou však byl Alexander Bellu (ODS), který je mimo jiné expertem občanských demokratů na digitalizaci.

Bellu by mohl v čele Prahy 3 zůstat, vítězná koalice ODS, lidovců a Svobodných již zahájila vyjednávání o koalici s TOP 09 a STAN. Strany si jsou podle dosavadního starosty programově blízko.

„Chtěl bych zachovat půdorys současné koalice. Proto jsem zahájil jednání s koalicí TOP 09 a STAN, se kterou máme pohodovou většinu. Věřím, že naši i voliči této koalice ocení, když Prahu 3 povedou tradiční, konzervativní strany, které neslibují hory doly a jsou připraveny dělat kvalitní komunální politiku,“ uvedl Bellu.

TOP 09 a STAN hrají na dvě strany

Jaké vedení tamní radnice vlastně vznikne, ale závisí na rozhodnutí koalice TOP 09 a STAN. Ta jedná jak s uskupením Koalice pro Prahu 3 (ODS, KDU-ČSL, Svobodní), tak s Piráty a Zelenými. Jednáme o obou možných cestách současně. Tedy sešli jsme se jak s ODS, tak i s Piráty a Zelenými. Nicméně o preferencích je v tuto chvíli předčasné hovořit," sdělil ČTK lídr TOP 09 a STAN v Praze 3 Jiří Ptáček.

Dosud na Praze 3 vládla koalice TOP 09, ČSSD a Volba pro město – Nezávislí kandidáti. V opozici bylo sdružení Žižkov (nejen) sobě, Svobodní a KSČM. Europoslanec Miroslav Poche, který kandidoval do zastupitelstva Prahy 3 za ČSSD, kvůli neúspěchu strany na radnici neusedne.

Komunální volby 2018

Průzkum Systém voleb Volební komise Kandidátní listiny Výsledky

5. a 6. října vyrazili lidé k volebním urnám. Konaly se totiž komunální volby a ve třetině obvodů i volby do Senátu. Druhé kolo senátních voleb proběhlo týden po prvním kole. Výsledky komunálních voleb najdete v online přenosu na Blesk Zprávy.

Kdo zvítězil v druhém kole senátních voleb najdete ve velkém přehledu vítězů podle volebních obvodů volebních obvodů.

Volby 2018 přehledně

Volby 2018 - O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz

Volte Blesk Zprávy v anketě Křišťálová Lupa

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa