V Brně vyhrálo ANO, vrací se ODS, mizí Žít Brno

Voliči v Brně vypráskali z magistrátu levici. Vyhrálo s jistotou hnutí ANO (18 mandátů), velký návrat slaví ODS (14). Obě partaje mohou sestavit v 55členném zastupitelstvu koalici samy. Radostí křepčí Piráti (6), v naději na radniční prebendy zůstávají i lidovci (8). Absolutní potupou je výsledek pro ČSSD (5).

A skončila i sranda. Z magistrátních lavic rozhněvaní Brňané úplně vymetli skandály opentlené progresivní levicové aktivisty Žít Brno a Zelené. Mají jim za zlé rozvrat dopravy a přednostní přidělování bytů chudým neplatičům. Propadla i Topka a poprvé v historii mizí ze zastupitelstva i komunisté.

Primátorský řetěz obhájí Petr Vokřál (54, ANO), Markéta Vaňková (41, ODS) má být první náměstkyní.

Co se rýsuje?

Vítězné ANO i ODS jsou samy schopny sestavit koalici. Lídři Vokřál a Vaňková však uvažují i o přizvání Pirátů a možná i lidovců do širšího vedení. V opozici budou každopádně ČSSD a Okamurovci. Místo osmi partají jich bude v zastupitelstvu šest.

Olomouc ovládlo ANO, primátorem bude Žbánek

Absolutní pohromou pro ČSSD skončily volby v Olomouci. Oranžoví i se svým primátorem a ministrem kultury Antonínem Staňkem se octli na kraji klinické smrti. V poslední chvíli se „vyšplhali“ na 5 %, což jim přineslo dva mandáty. Znamená to i jistý konec dosavadní vládnoucí čtyřkoalice ČSSD, ODS, KDU-ČSL a TOP 09, která před čtyřmi lety vyšachovala vítězné ANO. Topka se dokonce na radnici ani nedostala.

Slaví se naopak v ANO, které získalo 26,7 %. A může si podobu koalice nadiktovat. Má totiž 14 mandátů ze 45, ještě o dva více než před čtyřmi lety. Primátorský řetěz si s 99,9% jistotou navlékne železniční expert Miroslav Žbánek (45, ANO).

Co se rýsuje?

ANO už během sobotní noci postupně jednalo s ODS, Piráty a STAN, KDU-ČSL i ČSSD. Tyto strany by se v nějaké podobě měly objevit v koalici. Opoziční lavice zřejmě zůstanou KSČM, SPD/ SPOZ a hnutím spOLečně.

Ve Zlíně porazilo ANO starosty o 0,23 %

Žádné velké zemětřesení ve Zlíně. ANO tam o pouhých 23 setin procenta porazilo dosud první STAN. Se starosty si tak pouze prohodí dosavadní pozice. „Byl to krásný sportovní zápas, prohrál jsme o desetinky procenta, což ovšem respektujeme,“ řekl Blesku dosavadní primátor Miroslav Adámek (55), který odevzdá řetěz politickému nováčkovi Romanu Kaňovskému (42) z ANO.

Mezi vítěze se přimíchalo i nové seskupení Zlín 21 s továrníkem Čestmírem Vančurou, kterému patří filmový festival. I ve Zlíně pokračoval moravský debakl levice. ČSSD a ani KSČM se poprvé dokonce nedostaly do zastupitelstva.

Co se rýsuje?

Předpokládá se koaliční dohoda prvních tří uskupení. ANO se STAN by měly do vlády přibrat Zlín 21. Do zastupitelstva se dostalo osm z 12 kandidujících stran a uskupení.

ANO plánuje v Ostravě koalici s Ostravakem

Radost panuje v hnutí ANO v Ostravě. Zisk 32 % umožňuje pokračování stávající koalice s hnutím Ostravak, lidovci a ODS, jež si přeje i primátor Tomáš Macura (54). O žádném svém rivalovi prý neví. Je otázkou, zda dosavadní partneři na pokračování kývnou.

„To už je otázkou povolebního vyjednávání, ale nevím o žádném protikandidátovi,“ vyjádřil se Macura s tím, že by se nebránil ani spolupráci s Piráty. Ti jsou v Ostravě politickými nováčky. Kdysi nejsilnější ostravská partaj, ČSSD, získala pouhé tři mandáty po zisku jen 5,53 procent hlasů. V minulém volebním období byli rok v koalici, ale s partnery  se rozešli ve zlém a voliči jim to spočítali.

Co se rýsuje?

ANO s Ostravakem dají dohromady v zastupitelstvu většinu. Mají dohromady těsnou většinu 28 hlasů z 55. Není vyloučeno ale jednání o silnější koalici s Piráty, kteří mají pět křesel a v Ostravě jsou politickými nováčky.

Video: Uvolněná atmosféra ve štábu Pirátů, DJ Bartoš

Video
délka: 00:43
360p

Volební štáb Pirátů: DJ Bartoš Blesk/Ivo Horváth

Fotogalerie
4 fotografie