Celkovým vítězem se stala ODS v čele s bývalým primátorem Bohuslavem Svobodou. K výsledkům se zatím vyjádřil jen předseda ODS Petr Fiala na svém twitteru: „Gratuluji Bohuslav Svoboda a Udzenija Alex k volebnímu vítězství v Praze! Děkuji Pražanům za podporu ODS,“ napsal Fiala.

Naopak druzí Piráti slaví a gratulace se jen hromadí: „Moc dekujeme vsem za podporu ve volbach a udelame maximum, abychom nezklamali. Minimalne na zacatek se nam spolecne podarilo Praze ulehcit o KSCM, SPD a prazskou CSSD, coz je slibny zacatek...,“ napsal na svůj twitter Jakub Michálek, místopředseda Pirátů.

Velká oslava

Dobrá nálada vládla i ve volebních štábech Praha sobě a Spojené síly pro Prahu (STAN+TOP09). Kolem půlnoci ze soboty na neděli se setkali Jan Čižinský (Praha sobě) a Jiří Pospíšil (TOP 09) v holešovickém volebním štábu Praha sobě.

Zleva Hana Třeštíková, Jan Čižinský (oba Praha sobě) a Jiří Pospíšil
Zleva Hana Třeštíková, Jan Čižinský (oba Praha sobě) a Jiří Pospíšil
Autor: ČTK

Těší mě, když občanská reakce, která se proměnila do hnutí Praha sobě, uspěje. Je to opak toho, když si nějaký oligarcha koupí média a za svůj kapitál si vytvoří politické hnutí,“ řekl šéf TOP 09 Jiří Pospíšil. V neděli budou vyjednávání pokračovat, sejdou se Piráti s hnutím Praha sobě. Nejpravděpodobnější koalicí se asi stanou Piráti, Praha sobě a TOP 09+STAN.

Zklamání pro ANO

Naopak nespokojený je politický lídr Petr Stuchlík (ANO): „My hodnotíme jednoznačně, že to není úspěch, a nevyhráli jsme, to je bez debat, jakkoli naše očekávání byla větší,“ prozradil na sobotní tiskové konferenci. Jako jednu z příčin vidí to, že úspěchy Adriany Krnáčové se nepodařilo vysvětlit voličům.

Andrej Babiš s Petrem Stuchlíkem popíjejí při čekání na výsledky víno.
Andrej Babiš s Petrem Stuchlíkem popíjejí při čekání na výsledky víno.
Autor: Blesk:malik david

Ostatní strany do zastupitelstva magistrátu hlavního města nepostoupily. Svoboda a přímá demokracie uvedla na svých facebookových stránkách: „Je to samozřejmě zklamání pro naše voliče a příznivce, ale my bychom chtěli každému, kdo přišel dát hlas SPD moc poděkovat za důvěru, kterou v nás vkládáte,“ stojí na stránkách.

Bez komentáře

Podobně na facebooku KSČM reagovala i Marta Semelová: „Výsledek mě mrzí. Zastupitelé KSČM po celé čtyři roky odváděli kus poctivé práce, byli jsme všude tam, kde se občané dostali do problémů, snažili jsme se jim pomoci, interpelovali jsme, žádali řešení. Ukazuje se, že populistická hesla v těchto volbách převážila nad prací pro občany,“ uvedla kandidátka na post primátorky.

Naopak ČSSD po debaklu, kdy strana nezískala ani jedno křeslo, mlčí. K výsledkům na pražském magistrátu se zatím nikdo nevyjádřil. Ani kandidát na primátora Jakub Landovský. Ostatní politické uskupení jako Starostové pro Prahu nebo Strana zelených k výsledkům taky nic nezveřejnily.

Fotogalerie
9 fotografií