Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

Kalousek v Evropském parlamentu? Podpořila ho pražská TOP 09

Autor: ČTK - 
4. prosince 2023
21:20

Krajský výbor pražské TOP 09 podpořil nominaci bývalého předsedy strany a někdejšího ministra financí Miroslava Kalouska na kandidátku Spolu pro evropské volby. ČTK to sdělil europoslanec a náměstek pražského primátora Jiří Pospíšil. Kalousek zájem kandidovat do Evropského parlamentu v příštím roce ohlásil v předminulém týdnu, jeho záměr ale vzbudil i negativní reakce.

„Krajský výbor TOP 09 Praha právě teď jednomyslně vyjádřil podporu nominacím Miroslava Kalouska na kandidátku Spolu pro Evropské volby a pověřil své zástupce ve výkonném výboru TOP 09, aby pro kandidaturu Miroslava Kalouska hlasovali,“ uvedl Pospíšil. Na společné kandidatuře koalice Spolu do evropských voleb se na podzim dohodly vládní strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Kandidátka se teprve skládá, strany zatím určily, že lídrem bude europoslanec ODS Alexandr Vondra.

Kalouskův úmysl nemá podporu mezi některými europoslanci dalších stran, které se podílejí na koalici Spolu. „Myslím si, že by to udělalo větší škodu než užitek,“ uvedl pro server Lidovky.cz lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský s poukazem na to, že Kalousek v poslední době nešetří veřejnou kritikou na adresu několika koaličních ministrů a ekonomických kroků kabinetu. „TOP 09 náš názor dobře zná, stejně tak dohody, které jsme uzavřeli. Nepotřebuji jim to teď připomínat přes média,“ podotkl Vondra.

Kalousek ke svému plánu na sociální síti X napsal, že ho překvapilo velké množství návrhů z regionů, aby za TOP 09 ve volbách do Evropského parlamentu kandidoval. „Respektuji, že o tom však musí rozhodnout výkonný výbor mé strany,“ doplnil. Výkonný výbor TOP 09 zasedne 14. prosince.

Kalousek byl v minulosti poslancem za lidovce, které také v letech 2003 až 2006 vedl. Později byl jedním z iniciátorů vzniku TOP 09, ve které byl po jejím založení v roce 2009 místopředsedou a v letech 2015 až 2017 předsedou. Dvakrát byl také ministrem financí, a to ve vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase (oba ODS). Nyní dvaašedesátiletý Kalousek se v lednu 2021 rozhodl složit poslanecký mandát a odejít z aktivní politiky.

Video  Kalousek: Důchod bych si sám nespočítal. „V tuto chvíli bych krátkodobě brzdil víc,“ vzkázal vládě  - Vera Renovica
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa