Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 11°C

Jurečkova novinka: Žádost o důchod je možné podat on-line! „Obrovský posun,“ hlásí ministr

Autor: ČTK - 
4. prosince 2023
12:06

Žádosti o starobní, invalidní i pozůstalostní důchody je možné od nynějška podávat on-line. Není tak už nutné chodit do poboček sociální správy. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Pro přihlášení do digitálního formuláře je potřeba elektronická identita, tedy třeba ta bankovní. Pokud mají žadatelé podle šéfa rezortu evidenci odpracované doby a důchodových odvodů kompletní, vyplňování by mělo zabrat jen několik minut.

„Je to obrovský posun v tom, že jakoukoliv žádost o jakýkoliv typ důchodu bude moci klient vyřídit z domova i ze zahraničí přes internet, pokud se tak rozhodne,“ uvedl Jurečka. Podle něj bylo cílem připravit uživatelsky přívětivou a intuitivní aplikaci.

Řada údajů je předem vyplněná. Je možné vypisování přerušit, údaje uložit a pokračovat později. Dají se případně nahrát potřebné chybějící dokumenty a doklady.

Zájemci mohou získat také on-line poradenství. Vyplňováním je přes internetovou platformu Teams provedou úředníci. V prosinci chce sociální správa službu testovat, poté ji zavede plošně.

„Je to služba, kterou v rámci státní správy nikdo nedělá. Je to nejen podávání žádostí on-line, ale i on-line poradenství,“ řekl ředitel České správy sociálního zabezpečení František Boháček. Vyzval klienty, aby se nebáli elektronické žádosti a poradenství využívat.

Novinka za 53 milionů korun

Podle Jurečky je zavedení elektronických žádostí o penze součástí unijního procesu a v některých členských zemích EU získali klienti možnost vyřizovat penze elektronicky už dřív. Boháček uvedl, že aplikaci úřad začal chystat loni.

Stála celkem 53 milionů korun, z toho 51 milionů korun putovalo z evropských peněz z Národního plánu obnovy a dva miliony korun hradil český rozpočet.

Šéf ČSSZ odhaduje, že by příští rok mohlo pět až deset procent žádostí o důchody dorazit elektronicky. Za úspěch by považoval to, kdyby podíl on-line formulářů příští rok přesáhl deset procent a v následujících letech se pak dostal na polovinu.

„Z naší zkušenosti víme, že komunita (žadatelů o penze) mezi sebou velmi intenzivně komunikuje. Pokud bude mít někdo pozitivní zkušenost, je velká pravděpodobnost, že to zkusí další,“ řekl Boháček.

Podle důchodové ročenky dostala ČSSZ loni celkem 249 500 žádostí o starobní, invalidní a pozůstalostní důchody. Z toho 144 200 žádostí podali lidé o starobní penzi.

Video  Maláčová o důchodové reformě, "šílené" inflaci i největším průšvihu vlády  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

krapotkin ( 4. prosince 2023 16:04 )

To až se ti komedianti vrátí z výletu do Izraele.

krapotkin ( 4. prosince 2023 16:03 )

On line není všespasittelné. 7. listopadu jsem šel k MUDr. Šulcové na oční kontrolu, vyhodila mne z ordinace, že se mám objednan přes NET. Přes několikeré osobní urgence čekám na oční kontrolu dodnes. Hlavně, že je jednou z těch, co řvou, že má malý plat. Na VZP mi při stížnosti řekli, že paní MUDr je soukromá a že s tím nic nenadělají, ani kapitační platbu jí nemohou sebrat.

Erich Stanzel ( 4. prosince 2023 14:02 )

OJEBALI DUCHODCE !!!!! 👎 ZDRAŽILI PIVO !!! DEMISE !!! 👎 👎 👎

Jirik-ta ( 4. prosince 2023 12:31 )

😁 jedině demisi

Jirik-ta ( 4. prosince 2023 12:30 )

Záchod nebo zákon? Pojištění nebo postižení? S "Václavákem" se nemluví. Prezidentská soudcokracie. na youtube
Být solidární s bezdomovci bude pro seniory asi nelepší.
😁

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa