Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 11°C

Covidové hříchy Babišovy vlády potvrdil NKÚ: Miliardy rozhazovali i těm, kterým rostl zisk

Aktualizováno -
4. prosince 2023
11:51
Autor: ČTK - 
4. prosince 2023
09:33

Miliardy z programu Antivirus na udržení pracovních míst v době pandemie covidu-19, se kterou se potýkala především vláda Andreje Babiše (ANO), dostaly od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců. V jednom ze tří režimů programu stát navíc nesl téměř sto procent nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy korun. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za roky 2020 a 2021.

„NKÚ došel k závěru, že část peněžních prostředků státního rozpočtu a EU určených na podporu zaměstnanosti byla vynaložena neúčelně. Podle kontrolorů porušily MPSV a ÚP ČR povinnosti stanovené právními předpisy EU a ČR a obě instituce nesledovaly a nevyhodnocovaly dopady programu Antivirus,“ uvedli kontroloři v dnes zveřejněné tiskové zprávě.

Podporu z programu Antivirus, celkově 51,2 miliardy korun, obdrželo téměř 71 000 firem a jejich 1,2 milionu zaměstnanců.

Podle NKÚ 9,8 miliardy korun čerpaly podniky z odvětví, kde produkce neklesla. Mezi nimi byly například i firmy zabývající se informačními technologiemi, v odvětví přitom v roce 2021 vzrostla produkce oproti roku 2019 o 17,5 procenta a počet zaměstnanců o 9,5 procenta. Podporu z programu Antivirus 48,1 milionu korun dostal i obchodní řetězec, který v době pandemie expandoval a nepřetržitě nabíral nové zaměstnance.

Kontroloři dále zjistili, že režim A Plus programu Antivirus připravilo MPSV v rozporu se stanovenou zásadou, podle níž měly být náklady na udržení pracovních míst sdíleny mezi státem, zaměstnavatelem a zaměstnancem. V tomto režimu stát poskytl zaměstnavatelům příspěvky na náhrady mezd ve stoprocentní výši a vyplatil jim celkem 21,1 miliardy korun. Pokud by byla respektována zásada částečné kompenzace, snížil by se objem státem poskytnutých příspěvků na 16,7 miliardy korun.

Poskytování příspěvků na náhrady mezd z programu Antivirus prověřoval NKÚ u 31 zaměstnavatelů a jejich 47 871 zaměstnanců. Kontroloři zjistili, že 3363 lidí vedl následně Úřad práce v evidenci uchazečů o zaměstnání.

„Podpora v celkové výši 58,2 milionu korun tak nevedla k zachování jejich pozic,“ uvedl NKÚ. Kontroloři rovněž upozornili, že deset z 31 kontrolovaných firem čerpalo od státu podporu 1,9 miliardy korun na udržení pracovních míst, ačkoliv v letech 2020 a 2021 vyplácely podíly na zisku. Dodali, že neslučitelnost čerpání podpory a vyplácení dividend zakotvilo MPSV do zákona o zaměstnanosti s účinností od července 2021.

Maláčová: Antivirus zachránil milion pracovních míst

Exministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (SOCDEM) ČTK napsala, že Antivirus zachránil českou ekonomiku, ochránil lidi před vyhazovem a hlavně snižováním mezd.

„Současná vláda se řídí opačnou strategií a nedělá v energetické krizi nic a likviduje český průmysl. Mimochodem, když jsme byli z covidu-19 venku, zahájila jsem sérii kontrol proti nepoctivým firmám,“ uvedla Maláčová.

V době krize, jako byla ta kolem covidu-19, je vždy lepší pomoci i tomu, kdo podporu státu nepotřebuje, než aby kvůli pomalé reakci státu zkrachovala jediná firma, míní. „Vzpomeňte si na tu paniku prvních týdnů v březnu 2020, nikdo nevěděl, co se na nás valí. Antivirus zachránil milion pracovních míst, pomohl 70.000 firmám, fungoval dva týdny po vyhlášení nouzového stavu a firmy čekaly v průměru pět dní na vyplacení peněz,“ uvedla.

Havlíček: Nehodili jsme firmy přes palubu

Podle bývalého vicepremiéra Karla Havlíčka (ANO) byl obrovský tlak na to, aby vláda peníze dávala rychle a plošně. „Rozlišovat firmy podle jejich ziskovosti by bylo nefér a hlavně by se vše prodloužilo. Mimo jiné opozice tehdy tlačila, abychom dávali výrazně víc,“ uvedl na dotaz ČTK. V opozici tehdy byly převážně strany současné vládní koalice.

Podpora odpovídala pomoci v jiných zemích, byla projednána s odbory i zástupci podniků, sdělil dále Havlíček. „Mimo jiné dobré výsledky průmyslu v roce 2022 a výše odvedených daní je rovněž v důsledku toho, že jsme v době covidové nehodili firmy a zaměstnance přes palubu. Stojím si za poskytnutou podporou naší vlády,“ dodal.

Co dál kontroloval NKÚ?

Kromě programu Antivirus kontroloři prověřili čerpání 2,2 miliardy korun na tři projekty operačního programu „Zaměstnanost 2014−2020“ (OPZ). U těchto projektů zjistili, že část prostředků byla vynaložena neúčelně, neboť pomoc přispěla k řešení problémů jen v omezeném rozsahu.

NKÚ kontroloval také u České správy sociálního zabezpečení vyplácení krizového ošetřovného. Kontrola nezjistila nedostatky v dodržování pravidel. Kontroloři ale konstatovali, že nastavené podmínky poskytování ošetřovného vedly na jaře 2020 k vysoké administrativní zátěži škol a žadatelů o krizové ošetřovné.

Video  Boj o rozpočet 2024: Babiš urážel Stanjuru a jeho manželku. Fňuká sám nad sebou, odvětil Benda.  - PSP ČR
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

dynaty ( 5. prosince 2023 19:54 )

ctrIcopy - takže z louže pod okap 👎 uvažuješ zvláštně

dynaty ( 5. prosince 2023 19:48 )

👍 👍 👍 👍

ad-ga ( 5. prosince 2023 07:49 )

Po bitvě je každý generál. Nikdo u nás a ve světě ani nevěděl, co to covid je a jak se bránit. Když NKÚ má zjištěno ,kdo neoprávněně pobíral příspěvky, firmy, hlavně naši tzv. umělci ( Hrušínský), měli by to vrátit. Hlavně když tehdejší opozice vyřvávala, že Babiš dává málo. A co dělají ted sami? Jezdí si po světě pro nic za nic, berou miliardové půjčky na UA ( pomoci se má, ale tak, aby to neohrozilo naše občany) a odrbavájí rodiny s dětmi a důchodce, zdražují energie a potraviny.A slibují nesplnitelné - platy lékařů, učitelům , fabriku na léky. proberme se už konečně.

roxin ( 5. prosince 2023 05:26 )

...543 👍 👍 👍výborně.

roxin ( 5. prosince 2023 05:21 )

Jo a proto si zvolila jiná lůza co světu vládne slepené ty nejmenší strany a to vysvětlíte jak, ti okrádají s posvěcením lůzy která si je zvolila???

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa