Superdiety, miliony k platu i šílené stěhování: Tady je bedekr europoslanců

 • Autor: David Budai - 
  Aktualizováno -
  26. 5. 2019
  19:00
  24. 5. 2019
  05:02

  Češi si v pátek a v sobotu zvolili 21 nových europoslanců, kteří by v nepřehledné legislativní mašinérii EU měli prosazovat zájmy běžných lidí. Jejich pravomoci jsou poměrně vysoké a proto jsou často v obležení různých lobbistů a zájmových skupin. Aby „nepodlehli“ různým lákadlům, pobírají poslanci tučné platy i statisícové příspěvky nejen na svou práci. Podívejte se na kompletní přehled, na co mají nárok ve funkci i po skončení mandátu.

 • 1.Europlaty

  Hrubý měsíční plat poslanců aktuálně činí 8757 eur (225 160 korun), naposledy se zvedal loni v červenci. Z platu se odvádí unijní daň a také příspěvky na sociální zabezpečení, takže čistého jim zůstává 6824 eur (175 459 korun). Tento plat také ve většině členských států podléhá dani z příjmu, takže se výsledná částka může ještě lišit. Na rozdíl od českých zákonodárců si europoslanci nemohou platy svévolně zvyšovat, odvíjí se totiž od platů soudců Evropského soudního dvoru.

  Evropské volby
  Konečné výsledky voleb v ČR
  Obnovit výsledky
  ANO
  21,18 %
  21,18 %
  502 343 hlasů
  ODS
  14,54 %
  14,54 %
  344 885 hlasů
  Piráti
  13,95 %
  13,95 %
  330 844 hlasů
  STAN+TOP
  11,65 %
  11,65 %
  276 220 hlasů
  SPD
  9,14 %
  9,14 %
  216 718 hlasů
  Sečteno 100 %
  Účast 29 %

  Zasedání Evropského parlamentu ve ŠtrasburkuZasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku | Evropský parlament

 • 2.Diety „za hlasování“

  Speciální dávkou poslanců k platu jsou takzvané denní náhrady (v podstatě něco jako diety), které činí 320 eur (8227 korun) na každý den, kdy probíhají ve Štrasburku nebo v Bruselu oficiální jednání. Stačí, aby poslanec podepsal prezenční listinu, a peníze jsou mu automaticky proplaceny. Například plenární zasedání ve Štrasburku trvá čtyři dny a celkem jich je 12 do roka. Další se pak konají v Bruselu.

  V minulosti toho někteří europoslanci zneužívali. Před plenárním zasedáním se jednoduše podepsali, ale vzápětí odešli, aniž by se ho zúčastnili. Po těchto skandálech se vyplácení „diet“ zpřísnilo a v současné době platí, že se snižují na polovinu, pokud poslanec zmešká více než polovinu hlasování.

  Video  Češi nechtějí hrát v EU druhé housle. „Voliči stojí o politiky, co se nebojí ozvat," říká politolog Kubáček  - Markéta Volfová, Lukáš Červený

 • 3.Příspěvky a další bonusy

  Vedle platu může získat každý europoslanec měsíčně 4513 eur (116 tisíc korun) na různé „všeobecné“ výdaje. Mezi ně patří pronájem kanceláře v domovské zemi, výdaje za telefon, internet, předplatné novin nebo třeba za různé konference a výstavy. Tento příspěvek bývá dlouhodobě kritizován, protože se nedaní a poslanci ho mohou celý získat, aniž by k výdajům vedli jakoukoliv evidenci nebo si schovávali doklady. Přestože existují pravidla, jakým způsobem a na co se tyto peníze mohou používat, neexistuje nikdo, kdo by jejich dodržování kontroloval.

  Parlament všem poslancům také proplácí dvě třetiny všech léčebných výloh, a to včetně zubaře. Automaticky jsou hrazeny také výdaje na cesty nejen na zasedání, ale také na schůze výborů, politických skupin nebo různé konference. Nárok mají na letenky v business třídě, první třídu ve vlaku nebo na 13 korun za kilometr, pokud cestují autem.

  Blesk Zprávy nabídly rozhovory s lídry politických stran do eurovoleb. Co slibují?

 • 4.Odchodné a štědré důchody

  Po skončení své funkce dostávají poslanci „odchodné“ ve výši jednoho platu za každý odsloužený rok. Po jednom „odslouženém“ období, které trvá pět let, si tak mohou žádat o pětiměsíční odchodné, tedy celkem 1,1 milionu korun hrubého. Pokud mají za sebou více období ve funkci, je limit tohoto odchodného 24 měsíců, tedy až 5,4 milionu korun.

  Poslanci mají také od 63 let věku nárok na evropský starobní důchod, který činí 3,5 procenta platu za každý rok mandátu. Pokud tedy europoslanec odslouží jedno volební období (5 let), bude v důchodu pobírat měsíčně hrubého 1532 eur (v přepočtu asi 39 tisíc korun).

  Hlasování poslanců v europarlamentu.Hlasování poslanců v europarlamentu. | Evropský parlament

 • 5.Statisíce na asistenty

  Kromě bezplatných kanceláří v Bruselu a Štrasburku mají poslanci také štědré příspěvky na své asistenty. Kolik si jich najmou, záleží na nich, vyčleněno k tomu mají každý měsíc 24 943 eur (641 487 korun). Od roku 2009 nemohou poslanci zaměstnávat své blízké příbuzné a peníze také nechodí na účet jim, ale přímo na účet asistentů.

  Video  Tiskárna i kávovar na zemi. Asistent poslance popsal, jak vypadá zákulisí Evropského parlamentu  - Tomáš Polák

 • 6.O čem mohou europoslanci rozhodovat

  Hlavní činností europarlamentu je schvalování legislativy. Poslanci nemohou nové směrnice a nařízení přímo navrhovat (tak je tomu třeba v Česku, v EU navrhuje pouze Evropská komise), mohou však do výsledné podoby výrazně zasahovat. Ve většině oblastí mají poslanci stejnou váhu svého hlasování jako ministři jednotlivých států v Radě EU - platí to třeba o spotřebitelských věcích, energetice, dopravě, klimatu, migraci nebo ekonomice.

  Parlament jako celek má také důležité slovo při schvalování rozpočtu EU – například v aktuálním období let 2014 až 2020 se hospodaří s neuvěřitelnými 26 biliony korun (26 000 000 000 000 korun).

  Evropský parlament - budova ve ŠtrasburkuEvropský parlament - budova ve Štrasburku | Profimedia

 • 7.Kolik stojí europarlament

  Každý rok Evropský parlament v rámci svého rozpočtu „spořádá“ 1,95 miliardy eur, tedy více než 50 miliard korun. Přibližně pětina těchto peněz (11 miliard korun) míří na platy a další příspěvky europoslanců, 22 miliard korun je připraveno na platy úředníků, tlumočníky, překlady a další služební. Provoz parlamentních budov, IT a další administrativa spojená s politickými skupinami vyjde na zbylých asi 17 miliard korun.

  Momentálně v EP zasedá 751 poslanců, po odchodu Velké Británie počet klesne na 705. Zaměstnanců, mezi než patří úředníci i technický personál (třeba uklízeči nebo řidiči), je bezmála 7700, další desítky pak čítají asistenci poslanců.

  Video  Co dělá tlumočník, když nestíhá? Má speciální tlačítko!  - Blesk TV

 • 8.Hromadné úřední přesuny

  Tisíce úředníků, několik plných kamionů i všichni europoslanci se každý měsíc hromadně přesouvají z Bruselu do Štrasburku, kde probíhá hlavní plenární zasedání. Je to proto, že ve smlouvách o EU je zakotveno, že parlament má jedno ze sídel právě v tomto městě a 12krát do roka se v něm musí zasedat

   

  Celá tato přepravní „mašinérie“ znamená výdaje 109 milionů eur (2,8 miliard korun) navíc, jde o celých 6 procent rozpočtu instituce. Zároveň nelze opomenout tisíce tun zbytečného CO2 a tisíce kanceláří, které se používají jen čtyři dny v měsíci. Diskuse o tom, že by se sídlo ve Štrasburku zrušilo, se vede léta, reálný posun ale zatím žádný není.

  Video  Bedny na chodbách v europarlamentu: Co je v nich zamčené?  - David Budai, Jan Jedlička, Blesk TV

  Další informace o evropských volbách najdete ZDE

cikrt ( 27. května 2019 16:53 )

Takto si žijí Špidla za 5 let práce eurokomisaře
Důchod bývalého eurokomisaře Vladimíra Špidly: 110 000 korun
a Jourová pokud bude ještě dalších 5 let ve funkci
Důchod Věry Jourové (stráví-li 10 let ve funkci): 232 000 korun

cikrt ( 27. května 2019 16:24 )

Oni v podstatě již žijí v komunismu, už soudruh Husák byl prognostik, když se ho ptali kdy bude vlastně ten komunismus a on jim odpověděl, no komunismus bude až budou banány levnější jak brambory a to už nyní je.

satanas ( 27. května 2019 15:10 )

Cela ta predrazena volebni komedie je za nama a co myslite ze se zmeni?? Dokonce snad k lepsimu??

satanas ( 27. května 2019 12:11 )

Vyhodu bude mit VOndra. Ten si urcite nebude stezovat ze nebude mit do ceho "pichnout"!! Jen at si proboha neupichne dalsiho VOndru!!

Jaromir-Kebrt ( 27. května 2019 08:39 )

Pan generál Blaško měl zůstat zde na hranici řídit vojska České armády, náš vůdce Tomio Okamura očekává invazi muslimů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud