Jak se do Dubaje dostat a jaké dopravní prostředky se vyplatí použít?

Dubaj má dvě letiště světové úrovně, která zajišťují tisíce mezinárodních letů každý den. Dubajské mezinárodní letiště (DXB) je vstupní branou do emirátu od doby, kdy byla v 60. letech vyvinuta první přistávací dráha. V současnosti je jedním z nejrušnějších letišť na světě. Novější letiště Al Maktoum International Airport (DWC) vzdálené jen asi 50 km od centra Dubaje bylo otevřeno pro osobní lety v roce 2013.

Metro sestává pouze ze dvou hlavních linek – červené a zelené – díky čemuž je plánování cest po městě naprosto jednoduché. Obě linky vedou z mezinárodního letiště (DXB) přes nejrušnější část města. Plně automatizované dubajské metro, jehož délka přesahuje 70 km, představuje efektivní způsob, jak prozkoumávat město.

Levnou možností k objevování města jsou autobusy. Jezdí 24 hodin denně, a to každých  30 minut - stačí prozkoumat mapu a porozumět rozsáhlé síti.

Pokud se během jízdy chcete kochat výhledem a ještě se něco zajímavého dozvědět, zvolte pro své objevování autobus Hop-On Hop-Off. Autobus bez střechy spojuje veškeré hlavní atrakce a je jen na vás, jak si svůj výlet naplánujete.

V Dubaji je samozřejmě nespočet možností cestovat po vodě. Od tradičních dřevěných lodí abra až po trajekt. Návštěvníci tak mají možnost si prohlédnout dubajské pobřeží a udělat si zastávku hned v řadě dubajských čvrtí.

Video
délka: 00:58.31

Dubaj - oficiální propagační video YouTube/Visit Dubai

Dostupné ubytování

Vaše dovolená v Dubaji vás nemusí stát balík. Najdete zde širokou škálu levného ubytování. Preferujete-li pohodlí v centru města, zkuste řetezec hotelů Rove. Díky uznávaným značkám jako Aloft, TRYP a Citymax si budete moci užít prázdniny s nějakým tím kapesným navíc. I v Dubaji funguje Airbnb, které nabízí nespočet domů nebo apartmánů k pronájmu za příznivé ceny. Nemusíte se bát, veškeré nabízené ubytování je prověřené a schválené, aby váš pobyt byl pohodlný a bezpečný.

Prozkoumejte místní trhy

Objevte kouzlo staré Dubaje a prozkoumejte tradiční městské trhy (souky) s koření, textilem a zlatem. Tyto dubajské tržnice, které se nacházejí na březích Dubajské zátoky jsou centrem historického a kulturního dědictví. Až budete hotovy s nákupy, kde smlouvání o ceně vás rozhodně nemine, naskočte na palubu tradiční lodě abra a probrázděte vody za pouhý 1 Dirham (v přepočtu 6 Kč). Plujte až do historické čtvrti Al Fahidi, která se rozkládá přímo u Dubajské zátoky a je domovem uznávaných uměleckých galerií. Nechte se unést krásnou místní architektury a nezapomeňte se zastavit v Muzeu kávy, které podrobně pojednává o několik staletí dlouhé tradici tohoto lahodného nápoje.

Zjistěte více o kultuře emirátu

Mešita Jumeirah je jednou z nejikoničtějších staveb v Dubaji.  Razí heslo „Otevřené dveře, otevřená mysl“ a vítá návštěvníky všech vyznání, kteří tak mohou obdivovat zdejší prostředí a dozvědět se něco nového o místní kultuře. Zástupci mešity šest dnů v týdnu vždy v 10:00 vyrážejí se zájemci na 75 minutovou komentovanou prohlídku. Tyto prohlídky pořádá Centrum šejka Mohammeda pro kulturní porozumění a návštěvníkům nabízejí možnost dozvědět se něco nového o emirátském způsobu života a náboženství.

Muzeum Al Shindagha

Na březích Dubajského zálivu na vás dýchne historie v místním muzeu Al Shindagha, které vypráví příběh minulosti a tradic zdejšího národa. „Dubajská zátoka: Zrození města“ je nejmodernější multimediální expozice, která návštěvníky provede skrz staletí dramatického rozvoje oblasti pomocí interaktivních displejů, historických fotografií a neocenitelných artefaktů. Za zastávku stojí i sousední dům - muzeum parfémů, který vypráví, jak neoddělitelnou součást dějin národa vůně tvoří, a odkaz, který zde zanechaly až do dnešních dnů.

Procházka po promenádě Palm Jumeirah Boardwalk

Jeden z největších umělých ostrovů na světě a triumf lidské vynalézavosti. Vydejte se na promenádu ​​Palm Jumeirah, která za soumraku ožívá turisty a místními obyvateli a všichni soupeří o perfektní selfie. Na promenádě jsou k zapůjčení  i kola, která vám urychlí cestu podél pobřeží a umožní vám najít si svoje místo pro pozorování panoramatických výhledů na Arabský záliv. Pokud už vás bolí nohy, po celém ostrově vede jednokolejka, která se na pevnině napojuje na tramvaj nebo metro. Na celé promenádě máte možnost doplnit energii v některé z mnoha přímořských restaurací.

Užijte si nejlepší veřejné pláže

V Dubaji je o hezké počasí postaráno celoročně, proto milovníci koupání a pláží zbystřete. Zatímco většina hotelů má pro své hosty vlastní privátní plážové kluby, návštěvníci mohou zavítat také na mnoho volně přístupných  pláží. Jedna z nich je napříkad Kite Beach, která je rájem pro milovníky kite-surfingu a vodních sportů. Tato pláž je na březích posetá moderními kavárnami a truckami s jídlem. Vede zde i 14 km dlouhá cyklostezka, kam si lidé rádi chodí zaběhat nebo zajezdit na kole.

Další oblíbenou městskou pláží  je JBR Beach, kde se potkává městský styl života a přímořská atmosféra, zatímco Black Palace Beach nabízí ohromující výhled na souostroví Palm Jumeirah a mrakodrap ve tvaru plachetnice Burj Al Arab v dálce.

Pláž La Mer se vyznačuje otevřenými prostory, palmami lemovanými bulváry a ležérní atmosférou. Díky tomu se stala oblíbeným místem pro hry, odpočinek i příjemné posezení v restauraci. Pláž je volně přístupná a okouzlí vás směsicí nepředvídatelného a barevného designu. Není proto divu, že se stala oblíbeným terčem pro všechny lidi, kteří rádí fotí.

Procházka po Dubai Marině

Nevíte kam se vydat na večerní procházku? Promenáda Dubai Marina Walk se vine v délce 7 kilometrů podél vodního kanálu s nespočtem krásných restaurací a možností nakupování. S jachtami pohupujícími se na hladině, kde nad hlavou vám jiskří světla městského panoramatu máte možnost poznat, jinak rušné město, v jiném kabátu.

Dubai Frame - panoramatické výhledy na město

Tato 150 metrů vysoká a 93 metrů široká stavba s mostem spojujícím její dvě věže je naprosto jedinečným architektonickým konceptem. Svým tvarem připomíná rám obrazu a zatímco směrem na sever z ní můžete pozorovat historickou čtvrť Dubaje, směrem na jih poskytuje dech beroucí výhledy na moderní panorama města. Kromě úchvatných výhledů se návštěvníci na cestě ze země do oblak mohou dozvědět o minulosti, současnosti a budoucnosti. Například příběh o historii města je vyprávěn za využití nejnovějších technologií kombinujících animace a holografické efekty s tradiční hudbou a vůněmi, které návštěvníky přenesou zpět v čase.

Video
délka: 01:38.27

Další »hogofogo« stavba v Dubaji: Honosný rám do nebes! Reuters

Dubai Pass

Ušetřete na vstupech na nejlepší atrakce, prohlídky a aktivity ve městě. Zažijte vše, co Dubaj nabízí, s kartou Dubai Pass za výrazně méně peněz. V nabídce je 48 atrakcí a aktivit po celém městě, ze kterých si můžete sestavit svůj vlastní itinerář přesně na míru.

Fotogalerie
30 fotografií