Do hlavního města Atén se z Prahy dostanete letadlem za 2,5 hodiny. Pokud ale neradi létáte nebo vás cestuje více a chcete ušetřit, naplánujte si cestu autem. Někdo to může považovat za šílenství, protože cesta je velmi náročná. Do nejbližšího turistického letoviska Soluně pojedete téměř 15 hodin. Atény jsou o dalších pět hodin cesty dále. A v případě dovolené na některém z řeckých ostrovů budete za volantem sedět více než jeden den.

Příprava na cestu autem do Řecka

V každém případě vyrazte na cestu fit. Ideální variantou je, když bude v autě více řidičů a ti se budou pravidelně střídat. Nezapomínejte na pitný režim a odpočinek. Nikam se nehoňte, a pokud pocítíte ospalost či únavu, nesnažte se to zahnat hlasitou hudbou, energy drinkem nebo žvýkačkou. Udělejte si přestávku a s někým se v řízení vystřídejte.

Zkontrolujte si také povinnou výbavu vašeho auta. Ačkoliv Vídeňská úmluva o silničním provozu říká, že vám postačí povinná výbava země, kde je vaše auto registrováno, doporučujeme mít v autě vše, co jednotlivé země vyžadují. Vyhnete se tak možným dohadům s policisty, kteří na to mají svůj vlastní názor. Zákon České republiky stanovuje jako povinnou výbavu autolékárničku, výstražný trojúhelník, reflexní vestu pro řidiče a náhradní kolo či sadu na opravu pneumatik. Abyste však splňovali vše, co jednotlivé průjezdní země vyžadují, doporučujeme doplnit výbavu o:

  • Reflexní vesty pro všechny cestující

  • Hasicí přístroj

  • Tažné lano

Před odjezdem ještě zkontrolujte stav vašich pneumatik. V některých zemích si policisté potrpí na to, aby vaše pneumatiky měly potřebnou hloubku dezénu. V České republice nesmí být hloubka dezénu letní pneumatiky nižší než 1,6 mm. Obdobně je to ve všech evropských zemích. Výjimku tvoří například Chorvatsko nebo Makedonie, kde vám postačí hloubka dezénu jen 1,0 mm. Když ale dodržíte předpisy pro ČR, budete na celou vaši cestu dobře připraveni.

Pokud si chcete užít klidnou a pohodovou dovolenou, bude nejlepší sjednat si předem asistenční službu. Nemusíte se tak obávat, že budete mít problémy, když se vám na cestě porouchá auto nebo se stane jiná nehoda. Nabídek je mnoho a vše jednoduše sjednáte online z pohodlí domova.

Blesk kalkulačka - chystáte se na dovolenou?
Autor: Blesk

Kudy pojedete autem do Řecka? 

Během cesty dodržujte pravidla silničního provozu v dané zemi. Téměř ve všech tranzitních zemích i v Řecku je povolená rychlost na dálnici 130 km/h. Výjimka je v Makedonii (120 km/h), Bulharsku (140 km/h), Černé hoře (100 km/h) a Albánii (110 km/h).  Pokud cestujete s přívěsem, jsou rychlostní limity nižší.  

Cest je na výběr více. Můžete jet hlavní trasou přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Makedonii. Téměř celá cesta vede po dálnici. Pokud je vaše cílová destinace na severovýchodě Řecka, pak je lepší nahradit Makedonii za Bulharsko, případně i Srbsko za Rumunsko. Ti z vás, kteří milují krásné výhledy, hory a nevadí jim delší zajížďka a trocha adrenalinu pojedou přes Černou horu a Albánii.

Hlavní, nejrychlejší a neoblíbenější trasa přes Srbsko a Makedonii je z Prahy do Chalkidiky dlouhá zhruba 1 600 km a při běžném provozu vám bude trvat necelých 16 hodin. Po dálnici D1 jedete na Brno a dále přes E65 do Bratislavy. Odtud na Győr, kolem Budapeště na Segedín. Hraničním přechodem Horgoš-Röszke (případně menší přechod Tompa) na srbský Novi Sad, Bělehrad, Niš až na hraniční přechod Tabanovce. V Makedonii přes Kumanovo, Veles až do řeckého Evzoni. Přes Soluň k Chalkidiky. Obdobně vede cesta do hlavního města Atén, jen u Soluně změníte směr na Atény. Do Atén najedete o přibližně 300 km více než do Soluně. Tato cesta je vhodná i v případech, kdy chcete dále cestovat na některý z řeckých ostrovů trajektem. S dětmi je krásný Zakyntos, Kréta nebo Rhodos.

Kolik bude cesta do Řecka autem stát?

K nutným výdajům za pohonné hmoty musíte připočíst také náklady na nákup dálničních známek, povolenek pro průjezd tunely a mosty, a v Řecku mýtného. 

Země

Dálniční známka 10 dnů

Dálniční známka měsíční

Česká republika

270,-

430,-

 

Dálniční známka 10 dnů

Dálniční známka 30 dnů

Slovensko

12 eur

17 eur

 

Dálniční známka 10 dnů

Dálniční známka 30 dnů

Maďarsko

5 500 HUF 

8 900 HUF 

 

Mýtné brány

 

Srbsko

4 až 6 eur na 100 km. Konkrétní výši poplatků mýtného je možné si nechat spočítat na oficiálních stránkách putevi-srbije.rs.

 
 

Mýtné brány

 

Makedonie

Skopje – Gradsko 180 MKD, Kumanovo – Miladinovci (Romanovce) 60 MKD, Veles – Petrovec (Otovica) 80 MKD. Tetovo – Gostivar (Gostivar) 30 MKD

 

Jak si pořídit dálniční známky?

Českou dálniční známku (DZ), můžete koupit na poštách a na některých benzinových pumpách. Nejjednodušší je si ji pořídit na internetu. Variant je mnoho, např. na webu edalnice.cz.

Slovenskou DZ lze koupit online na oficiálním webu eznamka.sk nebo prostřednictvím aplikace pro chytré mobilní telefony (dostupná pro Google Play a App Store). Pokud DZ nechcete kupovat online, pořídíte ji i na slovenských čerpacích stanicích, poštách nebo u hraničních přechodů, kde se za tímto účelem nacházejí speciální automaty.

Maďarskou DZ lze koupit v na hraničních přechodech nebo maďarských čerpacích stanicích. Prodejní místa jsou označena e-VIGNETTE nebo MATRICA. Nákup je samozřejmě možný online, a to na e-shopu ematrica.nemzetiutdij.hu nebo virpay.hu. Platba probíhá online platební kartou.

V řecké dálniční síti budete možná trochu zmatení. O dálnice se stará celkem šest provozovatelů a každý má jiný systém na placení mýtného. Mějte tedy při sobě nejenom platební kartu, ale také několik drobných eur, abyste neměli problém s placením. Zpoplatněný je tunel Aktio – Preveza (3 eura) a most Rio – Antirio (13,70 eur).

Na výslednou cenu cesty bude mít velký vliv i cena pohonných hmot. Podívejte se na jejich aktuální průměrnou cenu v evropských zemích v interaktivní mapě.

Kam cestovat a kde si užít dovolenou s dětmi?

Mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace na pevnině patří Chalkidiky, Soluň a Atény. Jedná se spíše o rušnější oblasti, které jsou vhodné pro mladé páry, milovníky sportu, kultury a historie. Jestliže cestujete s dětmi, pak je vhodnější navštívit některý z řeckých ostrovů. Trajekt si jednoduše objednáte předem z domova. Pro vaše malé cestovatele bude jistě jízda trajektem nezapomenutelným zážitkem.

Chalkidiki je poloostrov na jihovýchodě Řecka. 550 km dlouhé pobřeží má 72 pláží a mnoho z nich je označeno Modrou vlajkou. Najdete zde písčité i kamenité pláže a koupete se v teplém Egejském moři. Díky bohatým archeologickým památkám a tradičním vesnicím nahlédnete do historie Řecka. Kdo miluje procházky v přírodě, uvítá bujnou přírodu a hluboké lesy, které lákají k horským túrám. Chalkidiky má tři výběžky – Kassandra, Sithonia a Athos. Pro rodinnou dovolenou s dětmi zvolte Kassandru, kde najdete klid, romantiku ale také zábavu. Sithonia je obklopena divokou přírodou a není tak zaplavena turisty. Poslední výběžek je uzavřen pro turisty, protože zde sídlí více než 1 000 let stará mnišská republika Agion Oros.

Zvolíte-li si pro vaši dovolenou druhé největší město Soluň, pak poznáte krásu starověkého Řecka na pozadí moderna. Ve městě je 15 UNESCO chráněných chrámů a monumentů. Najdete zde i moderní čtvrtě a bujarý noční život. Především písečné pláže s pozvolným vstupem do moře lákají k lenošení. Při pobytu nesmíte vynechat návštěvu Bílé věže, soluňského přístavu a čtvrti ANO POLI s velmi zdobnou architekturou. Městská čtvrt Ladadika je proslulá neutuchajícím nočním životem.

Dovolenou v Aténách by si měli zvolit především ti z vás, kteří milují městský ruch a horko. Letní teploty zde mohou dosahovat až 45 °C. Město je ale krásné díky své historii. Návštěva Akropole, Dionýsova divadla nebo Diova chrámu je dech beroucí. Nádherná je také procházka nejstarší aténskou čtvrtí Plaka, která je plná barevných domů, úzkých uliček a nabízí nezapomenutelný výhled na osvícenou Akropoli. Z centra města se za zhruba 30 minut dostanete tramvají na příjemnou pláž. Atény jsou dobré jako výchozí bod pro další výlety.