Nejcennější částí Trogiru je jeho nejstarší část nacházející se na ostrůvku mezi pevninou a ostrovem Čiovo, na který lze dojít po kamenném mostě. Na pevninu, od které jej dělí Trogirský průliv, se pak lze dostat hned po dvou mostech, z nichž jeden je určen výhradně pro pěší.

Nejvýraznější a nejvyšší stavbou je katedrála svatého Vavřince se Lvím portálem. Římskokatolická trojlodní bazilika se začala stavět roku 1213 na místě Turky zničené křesťanské katedrály, dostavěna byla až roku 1609, takže zde můžeme vidět styl románský, gotický i barokní. Pokud vystoupáte na ochoz zvonice, naskytne se vám fascinující výhled na historické jádro, ostrov Čiovo a pevninu, kam se Trogir rozrůstá. Aktuálně zde žije přes 12 tisíc obyvatel a další neustále přicházejí.

Při procházce centrem narazíte na spoustu jiných zajímavých památek – pevnost Kamerlengo na západním cípu ostrůvku, knížecí palác ze 13. století, hodinovou věž, městkou bránu, hradby a mnoho dalších budov.

Tip: Podnikněte jednodenní výlet k ostrovům Drvenik Mali, Drvenik Veli a Šolta. Přístavy, kde lodě kotví, tu jsou hned tři.

Počasí: Od června do září se teploty v Trogiru pohybují okolo 25 – 30 stupni, tak jako v celém Chorvatsku se tu střídají slunečné dny s těmi deštivými.

Za kolik? Autobusová jízdenka z Česka do Trogiru stojí od 1200 Kč. Letenka do Splitu (letiště je vzdáleno pouhých pět km od Trogiru) se dá koupit od 4500 Kč.

Video: Navštivte i ostrov Vis!

Video
délka: 03:59.03

Ostrov Vis YouTube/Maris Real Estate Agency in Istria, Croatia

Fotogalerie
9 fotografií