Cesta vlakem k moři je alternativa pro ty, kteří se chtějí vyhnout mnohahodinové cestě autem, při které navíc hrozí řada dopravních komplikací.

Dovolenkáře ovšem mohla od cesty vlakem odrazovat nutnost přestupů. K těm navíc pokaždé docházelo mimo Česko. Jedinou možností totiž ještě loni byla cesta minimálně s jedním přestupem. Lidé mířící do Dalmácie se pak museli připravit minimálně na dva přestupy.

Od začátku léta 2020 ovšem tato nutnost pro cestující odpadla. Český dopravce RegioJet totiž nově vypravuje vlaky z Prahy do Rijeky, které pojedou přes Brno a Pardubice. V Chorvatsku navíc budou mít šanci přesednout na navazující autobusové spoje dále do Chorvatska.

 Vlaky by měly fungovat až do druhé druhé poloviny září a v současnosti díky zájmu cestujících jezdí na trase denně. Fanoušky cyklistiky pak potěší možnost přepravy s jízdním kolem.

Zároveň je nutné mít na paměti, že i při vstupu do Chorvatska je nadále nutné poskytnout extra informace. Především o místu svého pobytu a kontaktní údaje.

Vlakem do Chorvatska s autem? Dříve žádný problém

Není to tak dávno, kdy lidé mohli z Prahy dojet do Chorvatska přímo a ještě s sebou mít vlastní automobil. České dráhy totiž v létě vypravovaly pravidelné autovlaky. Ty umožňovali lidem naložit auto do nákladního vagónu a ubytovat se v lůžkovém voze. Díky tomu se lidé mohli vyhnout zácpám cestou k moři a zároveň v Chorvatsku cestovat po vlastní ose.

Tyto sezónní vlaky ovšem ČD musely zrušit kvůli změně ve vedení vlaků v Budapešti v roce 2018. V současnosti si tak cestovatelé musejí vybrat mezi cestou vlakem nebo autem.

Celoročně lze dojet do Chorvatska s přestupem na noční vlak v sousedních zemích.

Vlakem do Istrie s přestupem

Celoročně můžete do chorvatské Rijeky vyrazit s přestupem na noční spoj v Mnichově.

Vlak EN 60463 jezdí každý den, ale lůžkové vozy jsou zařazeny jen v některých měsících. V letních měsících pak lůžkové vozy u vlaku z Mnichova najdete připojené mezi 25. květnem a 29. zářím.

Cena vlaku do Chorvatska

Cena jízdenek se může lišit podle toho, s jakým předstihem je pořídíte. Někteří dopravci zároveň nabízejí slevy pro skupiny. Rovněž záleží i jak velký komfort při cestě člověk vyžaduje.

Cena jízdenky s RegioJetem začíná na 590 korunách v normálním a 790 korunách v lůžkovém kupé. Zájemci si navíc mohou za výhodnou cenu zarezervovat celé kupé pro sebe. Cena se odvíjí i od toho, v který den chtějí lidé cestovat.

Ceny jízdenek s přestupy v zahraničí na noční spoje začínaly před krizí přibližně na 1000 Kč za člověka, pokud si cestující zakoupil včasné jízdenky. Cena rostla pokud si člověk chtěl připlatit místo v lůžkovém voze, nebo kupoval lístky těsně před odjezdem.

Fotogalerie
9 fotografií