Cesta vlakem k moři je alternativa pro ty, kteří se chtějí vyhnout mnohahodinové cestě autem, při které navíc hrozí řada dopravních komplikací.

Dovolenkáře ovšem mohla od cesty vlakem odrazovat nutnost přestupů. K těm navíc pokaždé docházelo mimo Česko. Jedinou možností totiž bývala cesta minimálně s jedním přestupem. Lidé mířící do Dalmácie se pak museli připravit minimálně na dva přestupy.

Přímý vlak do Chorvatska

Od roku 2020 ovšem tato nutnost pro cestující odpadla. Český dopravce RegioJet totiž začal do Chorvatska vypravovat přímé vlaky z Prahy. V Chorvatsku navíc budou mít šanci přesednout na navazující autobusové spoje dále do Chorvatska. V roce 2022 v Chorvatsku vlaky zastavují v Záhřebu, Ogulinu, kde se souprava rozděluje na část jedoucí do Rijeky a část jedoucí do Splitu.

Vlak vyjíždí z hlavního nádraží v Praze. Během letních prázdnin by měl vlak vyrážet každý den. V červnu pak jezdí třikrát týdně - v úterý, pátek a neděli, obráceně, tedy z Chorvatska zpět do Prahy, pak jezdí v pondělí, středu a sobotu.

Vlakem do Chorvatska s autem? Nejsnáz z Bratislavy

Není to tak dávno, kdy lidé mohli z Prahy dojet do Chorvatska přímo a ještě s sebou mít vlastní automobil. České dráhy totiž v létě vypravovaly pravidelné autovlaky. Ty umožňovali lidem naložit auto do nákladního vagónu a ubytovat se v lůžkovém voze. Díky tomu se lidé mohli vyhnout zácpám cestou k moři a zároveň v Chorvatsku cestovat po vlastní ose.

Tyto sezónní vlaky ovšem ČD musely zrušit kvůli změně ve vedení vlaků v Budapešti v roce 2018. V současnosti si tak cestovatelé musejí vybrat mezi cestou vlakem nebo autem.

Nejblíže se tak dostanete do Chorvatska vlakem s autem nočním vlakem EN 1153. Ten vyjíždí ze slovenské Bratislavy a zastavuje i ve Vídni. Jeho cílovou stanicí je chorvatský Split. Vlak jezdí dvakrát týdně v úterý a v pátek.

Cena vlaku do Chorvatska

Cena jízdenek se může lišit podle toho, s jakým předstihem je pořídíte. Někteří dopravci zároveň nabízejí slevy pro skupiny. Rovněž záleží i na tom, jak velký komfort při cestě člověk vyžaduje.

Cena jízdenky s RegioJetem začíná na 590 korunách za cestu do Rijeky, do Splitu vyjde nejlevnější jízdenka na 890. Zájemci si navíc mohou za výhodnou cenu zarezervovat celé kupé pro sebe, nebo si připlatit za lůžkový vůz. Cena se odvíjí i od toho, v který den chtějí lidé cestovat.

Cena jízdenky na autovlak z Bratislavy pro rodinu se dvěma dospělými a dvěma dětmi začíná na 358,80 Euro (cca 9000 Kč) za jednu cestu.

Fotogalerie
9 fotografií