Cesta vlakem k moři je alternativa pro ty, kteří se chtějí vyhnout mnohahodinové cestě autem, při které navíc hrozí řada dopravních komplikací, a zároveň se jim cesta letadlem zdá příliš nákladná.

Vlakem do Chorvatska s autem? Dříve žádný problém

Není to tak dávno, kdy lidé mohli z Prahy dojet do Chorvatska přímo a ještě s sebou mít vlastní automobil. České dráhy totiž v létě vypravovaly pravidelné autovlaky. Ty umožňovali lidem naložit auto do nákladního vagónu a ubytovat se v lůžkovém voze. Díky tomu se lidé mohli vyhnout zácpám cestou k moři a zároveň v Chorvatsku cestovat po vlastní ose.

Tyto sezónní vlaky ovšem ČD musely zrušit kvůli změně ve vedení vlaků v Budapešti v roce 2018. V současnosti si tak cestovatelé musejí vybrat mezi cestou vlakem nebo autem.

Vlakem do Istrie s přestupem

Jedinou možností, jak se do Chorvatska dostat vlakem je přestoupit v sousedních zemích. Pokud chcete vyrazit do Istrie na severu Chorvatska je nejlepší večerní vlak z Prahy do Mnichova, odkud pravidelně vyráží noční vlak do chorvatské Rijeky. Pokud se ovšem chcete přes noc vyspat v lůžkovém voze, je třeba si hlídat datum.

Vlak EN 60463 jezdí každý den, ale lůžkové vozy jsou zařazeny jen v některých měsících. V letních měsících pak lůžkové vozy u vlaku z Mnichova najdete připojené mezi 25. květnem a 29. zářím.

Vlakem do Splitu s přestupy v hlavních městech

Ještě složitější je pak cesta do Dalmácie. Pokud chcete například do populárního Splitu, musíte se připravit minimálně na dva přestupy. První možností je vyrazit z Prahy opět do Mnichova, odkud vyjíždí noční vlak i do hlavního města Chorvatska Záhřebu. Z toho ovšem trvá cesta do Splitu dalších 6 hodin.

Druhou možností je pak cesta přes rakouskou metropoli. Vídeň a Záhřeb spojuje linka EuroCity 159. Na tu navazuje chorvatský noční vlak, kterým do druhého největšího města Chorvatska přijedete následující den ráno.

Cena vlaku do Chorvatska

Cena jízdenek se může lišit podle toho, s jakým předstihem je pořídíte. Někteří dopravci zároveň nabízejí slevy pro skupiny. Rovněž záleží i jak velký komfort při cestě člověk vyžaduje.

Jízdenka z Prahy do Mnichova se dá pořídit již od 368 Kč. Cena lístku mezi Mnichovem a Rijekou pak začíná na 29 eurech (asi 750 Kč), za což ovšem cestu strávíte v klasickém kupé k sezení. Jízda v lůžkovém voze začíná na 69 eurech (asi 1800 Kč). Cesta mezi Mnichovem a Záhřebem pak začíná na stejné ceně za jízdu v klasickém kupé. Na rozdíl od vlaku do Rijeky jde ovšem zarezervovat i lístek do lehátkového kupé, který jde pořídit od 49 euro (asi 1250 Kč).

Cesta z Prahy do Vídně cenově začíná na 359 Kč. Na výběr navíc je z dvou dopravců – státních Českých Drah a soukromého Regiojetu. Cesta z Vídně do Záhřebu se dá pořídit od 29 euro. Tu cestující dostane, pokud si kupuje lístek na pevný čas a bez možnosti zrušení. Za rezervaci sedadla si pak může připlatit další 3 eura. Pokud byste si chtěli nechat možnost jízdenku stornovat do 14. dnů předem, připlatíte si ovšem dalších 10 euro. Jízdenky ze Záhřebu do Splitu pak začínají na 201 kunách (asi 700 Kč).

Fotogalerie
9 fotografií