„Dovolená je barbarský přežitek,“ stojí si Klaus za svým. A rýpl si do syna

Autor: simao, jt - 
16. 4. 2019
18:25

Exprezident Václav Klaus pokřtil již čtvrtou knihu zápisků ze svých cest. A při té příležitosti promluvil v centru Prahy o brexitu, ale třeba i o svém synovi, kterého nedávno vyhodili z ODS. Klause juniora označil jeho otec za „samostatný živel“. A opět odsoudil dovolené coby „barbarský přežitek“, což učinil před 10 lety i jako prezident.

„Můj syn je samostatný živel a vůbec ho nekoriguji. Čtu jeho pondělní komentáře, ale včera jsem mu ho zkritizoval,“ uvedl v úterý exprezident Václav Klaus při slavnostním křtu své nové knihy.

Narážel při tom na komentář Václava Klause ml. „Je normální kojení nebo protestní kojení?“, který uvedl server Novinky.cz a kde se Klaus ml. pozastavoval nad kauzou ohledně zákazu kojení v jedné z pražských bank a následného protestního kojení „kojících aktivistek“.

Dovolené jako „barbarský přežitek“

Klaus starší pokřtil v úterý v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí knihu na zcela jinou tematiku - „Václav Klaus stále na cestách“. Já se jen omlouvám, že vás znovu otravuji se svou další knížkou, už čtvrtou knížkou svých kvazi cestopisů (...) To nejsou mé dovolené. Můj názor na dovolené, že to je barbarský přežitek z minulých století, který se omylem zachoval do dnešní doby, ten trvá dál,“ podotkl Klaus.

Již v roce 2009 Klaus mluvil ještě coby prezident o tom, že nesnáší dovolené svých podřízených, stejně jako dovolenou vlastní. „To je barbaric relic, barbarský přežitek minulého století. Minulého tisíciletí,“ řekl tehdy pro LN a tímto výrokem proslul.

Na jeho současný křest dorazili dnes i Ondřej Hejma, Ivan Mládek, Jana Bobošíková, exprimátor Prahy Pavel Bém či poslanec ODS Jan Skopeček

„Je to kniha o cestách, o dálkách,“ říkal Jiří Weigl, výkonný ředitel Institutu Václava Klause. „Když se řekne ,cesty', tak si představím dovolenou, ale cesty pana prezidenta jsou výlučně pracovní. Jsou to cesty po všech kontinentech, o kterých se on naučil ve zvláštním žánru, jehož je mistrem, psát zápisky,“ dodal.

Brexit? Prohráli prý všichni

Klaus se ve své knize dle svých slov pokusil o „nasvícení zemí a problémů z jiných zemí“.  „Opravdu to jsou texty psané on the way, texty psané za pochodu. Jsou naprosto důsledně psané po cestě v letadle, v autě, před večeří atd.,“ podotkl exprezident s tím, že jde o zápisky z 28 cest a nepočítá ty, když jede někam lyžovat.

Glosoval však i současný chaos kolem brexitu a odchodu Velké Británie z EU. „Když si to Britové odhlasovali, tak ráno u nás v Institutu lítaly špunty a slavili jsme. Teď jsme to všichni prohráli a není co slavit,“ dodal Klaus.

Útok na lídry ODS i ČSSD

A nevesele pokračoval Klaus i dál. „O tom, že žijeme v době, která je politicky frustrující, myslím, že není sporu. To si myslí drtivá většina z nás, ať jsme pootočeni ideově a názorově doleva, doprava, na sever nebo na jih,“ říkal dnes také exprezident, který stál u zrodu ODS a 11 let byl jejím předsedou. A z níž vyhodili jeho syna.

„Důvody té frustrace vidím v totálním selhání dvou hlavních politických stran ODS a ČSSD, které to první desetiletí toho našeho postkomunistického období nesly a které prohrály všechno, vycouvaly z jakékoli významné role v naší politice. Já jestli někoho viním, tak lídry těchto dvou politických stran, a ne z opačné strany. Ti ty hlasy dostali zadarmo, protože, jak se říká, ležely na podlaze,“ dodal.

Takhle vypadal křest jedné z předchozích knih Klause z cest:

Video Václav Klaus o svých cestách i o cestách svého nástupce Miloše Zemana. - Zuzana Štíchová, Jan Brunclík

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Wolencak ( 19. dubna 2019 19:56 )

Hajzl a přece jste ho volili. To samé Zeman, dobytek, buran a kolik dostal hlasů.

Wolencak ( 19. dubna 2019 19:44 )

Pooreshi, ty jsi úplný debil, asi z ODS, nebo institutu toho gaunera, co zničil společný federální stát.

Wolencak ( 19. dubna 2019 19:40 )

Kdo pamatuje MUDr. Cvacha z Nemocnice na kraji města, tak jeho obdobou je buzna Kikina. Také přemoudřelý, hodně čte a používá mnoho nesrozumitelných výrazů,nebo si i nějaké sám vymýšlí. Neodborník musí být jeho slovníkem ohromen.

Wolencak ( 19. dubna 2019 19:35 )

No s tím přišli po revoluci disidenti, že kdo za komunistů pracoval, byl vlastně kolaborant. Chartisti byli především formálně topiči v kotelnách,ale vlastně tam nepracovali. Jejich práci vykonával někdo jiný. Tak to měli přeci zařízeno i veksláci, měli v OP razítko, že myjí výlohy, nebo topí v kotelně a jejich práci vykonával nějaký student, či důchodce jen Honzík Ruml skutečně pásl krávy.

Wolencak ( 19. dubna 2019 19:26 )

Padouchu, přesně, je to gauner. Do roku 1989 sloužil komunistům. Prognostický ústav byl plný spolupracovníků StB, vždyť to byla jejich vlivová instituce. Chudák, ani nevěděl, že je kandidát KSČ, asi tu žádost musel někdo podepsat za něj. Pak využil příležitosti a vetřel se do Občanského fóra a pak s dalšími zloději rozjel privatizaci. Jeho cesty do zahraničí byly dovolenou a navíc se platily ze státních peněz. Různé kongresy, kdy z týdnu pobytu byla jedna přednáška a zbytek lyžovačka, nebo tenis. Lyžařské vybavení si taky naposled kupoval za komunistů. Teď má kombinézu polepenou sponzory, než kterýkoli reprezentant. A co sponzoři jeho institutu? Ti velcí, to jsou zpravidla amnestovaní pro hospodářské trestné činy. Již před touto amnestií byly spekulace o tom, že přes jeho poskoky na Hradě lze za slušný peníz koupit milost, ale kdyby takto omilostněné osoby promluvily, byla by milost neplatná a tak se jen debilně do kamery usmívaly.

Zobrazit celou diskusi
Další videa