Klaus ml. zbrojí na padesátiny: Do září chce novou stranu a zhubnout pět kilo

Autor: Jakub Veinlich - 
9. 4. 2019
05:40

Spekulace se posouvají směrem k realitě. Václav Klaus mladší po vyhazovu z ODS pracuje na založení nové strany. S formováním mu pomáhá i jeho otec – bývalý prezident Václav Klaus. Junior chce novou partaj představit u příležitosti svých padesátých narozenin, plánuje stát v jejím čele a název chystá spíš marketingový. Detaily řekl v pořadu Blesk.cz Epicentrum.

Necelý měsíc poté, co dostal padáka z ODS, oznámil Václav Klaus mladší vznik nové strany, do které teď aktuálně hledá lidi.

„Chci postavit tým skutečných expertů na jednotlivé oblasti života, aby si to lidé mohli spojit s nějakými myšlenkami s konkrétními lidmi,“ řekl Václav Klaus mladší v Epicentru Blesk Zpráv.

S novou stranou, kterou chce vybudovat od základů, půjde prý Klaus ml. už do voleb – a to jak krajských v roce 2020, tak i sněmovních v roce 2021. „Rozhodně nehodlám vstoupit do žádného jiného subjektu ve Sněmovně,“ vyvracel Klaus ml. některé zkazky o tom, že vstoupí do jiné strany.

„Cítím poměrně silnou podporu občanů, učitelů, veřejnosti, takže něco takového je určitě na místě. A teď nedělám nic jiného, než mluvím s lidmi, protože jeden problém jsou peníze samozřejmě, ale daleko větší problém je, že nejsou lidi,“ posteskl si nad tím, že chybí ti, kteří by s ním do nové strany šli.

„Musí tam být hospodský na vesnici, trenér fotbalistů, aby nesl ten étos, chci se obrátit k lidem až do těch vesniček,“ plánuje Klaus junior.

Video Klaus mladší: Do podzimu zhubnu pět kilo a založím stranu. - Blesk TV

Pět kilo dolů, mažoretky a coming out

Letní prázdniny syn exprezidenta prý stráví objížděním republiky a novou stranu představí na podzim. „Horizont nějakého coming outu, představení nějakého základu a takové ty mažoretky, bych viděl někdy po prázdninách,“ má nalajnované příští týdny.

Novou stranu si prý bývalý ředitel soukromého gymnázia nadělí tak trochu i k padesátinám, které má za pět měsíců. „Musím shodit pět kilo z panděra. Rozhodnutí, že posledních 30 let života věnuji veřejným věcem a nechám si nadávat do ruských agentů a fašistů a podobně, bylo mé asi nejtěžší osobní rozhodování,“ tvrdí Klaus mladší. O novou stranu se prý zajímá jak jeho syn Vojta (22), tak i otec, bývalý prezident a zakladatel ODS Václav Klaus starší.

„Bude mít emeritní roli. Přece jen už je mu 78 let. Už nemá, myslím si, ani chuť na náměstích zkoušet, jestli dostaneme osm procent nebo sedm a čtvrt, takže předpokládám, že to bude volit, ale určitě nebude nějakou výraznou tváří vedení té strany,“ popsal roli svého otce v nové straně Klaus mladší.

Do evropských voleb prý kandidovat nechtěl, i když nabídky prý byly. Čas před volbami chce využít k vybudování struktury a zaregistrování nové strany. Hnutí, podobně jak ho založil Andrej Babiš, rovnou Klaus odmítl.

Video Benda: Klaus ml. se sám rozešel s ODS, chce vystoupení z EU. 

Krajské a sněmovní volby jako meta

„Ladíme s marketéry – preferuji politickou stranu, člověk se nemá za nic schovávat,“ řekl Klaus ml. Schovávat se prý nechce ani za žádné lidi v čele strany. Do krajských i sněmovních voleb ji proto plánuje vést jako předseda.

„Zní to blbě, ale ano, člověk to občas musí vzít na sebe,“ řekl Klaus ml. k nové straně, název však prozradit nechtěl. Bude to ale prý spíš marketingové heslo. Zatím vybírá z několika názvů. „Nebude to ve smyslu List Váši, ale spíš marketingový název,“ nechtěl naznačit víc.

Video ODS vyhodila Klause mladšího. „Nereagoval ani na žluté karty,“ řekl Fiala. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Kdo bude chtít být v nové partaji, měl by se nejspíš naučit minimálně jedno trojsloví, které Klaus mladší několikrát ve studiu také použil: občan, rodina a stát. To mají být hodnoty, které chce v nové straně zastávat.

„Normální je pracovat a nečerpat dávky. To jsou věci, které má člověk hájit a stát si za tím, případně si nechat nadávat,“ řekl Klaus. ml. Několikrát ve studiu zároveň zopakoval, že se nechce vyjadřovat k ODS, ze které byl odejit. A to i proto, že se stále s řadou jejích členů baví a předpokládá, že někteří členové poslaneckého klubu se dřív nebo později připojí k němu.

„Mluvím s každým. Asi není tajemstvím, že s šesti sedmi osmi členy klubu máme názorově blízko. Nikoho nepřemlouvám, to je jako, když jdete se slečnou na večeři, tak taky musíte počkat, až to má v těch očích sama,“ nastínil, že definitivně ještě příliš jmen potvrzených nemá. A neví tedy ani, jestli by byl schopný sestavit ve Sněmovně nový poslanecký klub.

Sněmovní ještěrka a klid

V příštích týdnech Klaus mladší očekává další pokus o jeho sesazení z postu předsedy školského výboru. Ten má podle povolebních dohod patřit právě ODS. Poté, co byl ale ze strany vyloučen, občanští demokraté o toto křeslo přišli a při prvním pokusu nedokázali Klause ml. odvolat.

„Jestli mě nechají jen jezdit parlamentní ještěrkou, tak to přežiju, budu mít víc času. Bude to politicky hezká věc, až mě ODS s paní Valachovou budou vyhazovat ze školského výboru,“ dodal s tím, že při první tajné volbě hlasoval pro své setrvání ve funkci a někteří poslanci mu prý zřejmě říkali před hlasováním něco jiného, než jak se nakonec u urny zachovali.

Prezidentské ambice prý v tuto chvíli ani jeden z Klausů nemá. Mladší se na to cítí ještě mladý a starší – tedy bývalý prezident Václav Klaus – se prý o to nehlásí, i když občas takové informace „probublávají“. „Nejsem mluvčí táty, ale myslím, že se do nějakých takových voleb nehrne,“ dodal Klaus mladší.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

anonym01 ( 9. dubna 2019 19:39 )

EXOTA SLYSIMJEN 2 SPD OKAMURA S JEHO VOLIČEMA, DALE KLAUS MLADSI S FILIPEM. TEN JE MAZANY. KOUPIL MU BABIŠ HRAČKU /BMW/ A DA POKOJ

anonym01 ( 9. dubna 2019 19:37 )

UŽ JEDNOU KLAUS ODEŠEL Z ODS KVULI TOPOLANKOVI A ZALOŽILI SI S BOBOŠIKOVOU POLITICKOU STRANU SUVERENITA.DOSTALI DOSTATEČNY PROSTOR V ČT ABY VOLIČE ZAUJALI. NESTALO SE TAK. KDYBY TOPOLANEK NEMEL ZDRAVOTNÍ A OSOBNÍ PROBLEMY, BYLY BY VLADLI.

barda ( 9. dubna 2019 15:48 )

Toto prošlápnutě tlamaté stvoření chce něčím zaujmout? Jedině tak některé příznivce Pitomiovců a Filipovců.

anonym01 ( 9. dubna 2019 15:34 )

CIGOSI SUROVE NAPADLI? SPD KTERI VYLEZLI Z BLAZINCE TAKY NAPADAJI. NAPOSLEDY VYKOLEJILI VLAK S NEVINNYMI CESTUJICIMI. O CO JSTE LEPSI? BARVA KUZE?

anonym01 ( 9. dubna 2019 15:32 )

VY JSTE TAHLA OBROVSKA, ZE? VYPASENY TELATAhttps://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/602796/romy-a-homosexualy-posilal-do-plynu-extajem nik-spd-vyfasoval-u-soudu-podminku.html

Zobrazit celou diskusi
Další videa