Cesta autem do země vaší dovolené skýtá mnoho výhod. Tou snad největší je maximální variabilita. Kdykoliv můžete sednout do vlastního auta a vyrazit, kam jen budete chtít. Další výhodou je možnost poznat po cestě také jiné země a prodloužit si tak dovolenou dle svých potřeb. Nejste na nic a nikoho vázaní a můžete si dělat přestávky, kde chcete. Pokud cestujete s více lidmi v jednom autě, vychází vlastní doprava autem levněji než třeba letadlem nebo vlakem.

Jak se do Bulharska dostat autem?

Jestliže jste se rozhodli pro cestu vlastním autem, musíte se připravit na to, že pojedete více než 16 hodin. Dbejte tedy na to, abyste před cestou byli maximálně odpočinutí, a dělejte si pravidelné přestávky. Na odpočívadlech vystupte z auta, projděte se, dejte si něco na zub a napijte se. Každá zastávka by měla být alespoň 15 minut dlouhá. Nikam nespěchejte, celá dovolená je teprve před vámi!

Během cesty nezapomínejte dodržovat předpisy dané země. Na dálnicích můžete jet rychlostí 130 km/h. Výjimku tvoří jen Bulharsko:

  • Dálnice: 140 km/h
  • Město: 50 km/h
  • Mimo město: 90 km/h 

Policisté ve všech zemích rádi kontrolují také povinnou výbavu. Nezapomeňte proto na lékárničku, výstražný trojúhelník, reflexní vestu a náhradní pneumatiku či sadu na opravu pneumatik. Slovenské a maďarské předpisy stanovují, aby měl každý člen v autě svoji reflexní vestu. V Bulharsku a Rumunsku musí mít každé auto ve výbavě také hasicí přístroj.

Do Bulharska vedou dvě trasy. První vede přes Srbsko a druhá přes Rumunsko. Cesta přes Srbsko je pohodlnější, protože jedete téměř celou trasu po dálnicích. Můžete zde ale narazit na dálniční kolony, které vás zpomalí. Navíc srbské cesty nejsou zrovna v nejlepším stavu. Téměř stejně dlouhá je cesta přes Rumunsko. Tady bohužel nejedete jen po dálnicích, což může být nekomfortní. Odměnou vám ale za to budou krásné výhledy na rumunskou krajinu.

Cesta do Burgasu z Prahy přes Srbsko

Vyjíždíte-li z Prahy, pojedete po D1 směr Brno a dále přes D2 na Bratislavu a Budapešť. Za Budapeští najedete na dálnici M5, která vede přes Segedín až na hranice se Srbskem. V jízdě pokračujete přes Novi Sad, Bělehrad a Niš. Dále už pak v Bulharsku přes Sofii, Plovdiv až do Burgasu. Trasa má téměř 1 700 km a při běžném provozu ji zvládnete za 16,5 hodiny.

Cesta tam i zpět vás vyjde zhruba kolem 10 000 Kč. Částka je pouze orientační, protože se cena benzinu neustále mění a je jiná v každé zemi. K této částce musíte připočítat ještě nutné náklady na dálniční známky a mýtné brány.

Ceny dálničních známek

  • Česká republika: 270 korun (desetidenní), elektromobily zdarma
  • Slovenská republika: 12 eur (desetidenní) 
  • Maďarsko: 5500 forintů (desetidenní)
  • Srbsko: 2 210 RSDD (týdenní)
  • Bulharsko: 13 BGNN (týdenní)

Českou dálniční známku (DZ) můžete koupit na poštách a na některých benzinových pumpách. Nejjednodušší je si ji pořídit na internetu. Variant je mnoho, např. na webu edalnice.cz.

Slovenskou DZ lze koupit online na oficiálním webu eznamka.sk nebo prostřednictvím aplikace pro chytré mobilní telefony (dostupná pro Google Play a App Store). Pokud DZ nechcete kupovat online, pořídíte ji i na slovenských čerpacích stanicích, poštách nebo u hraničních přechodů, kde se za tímto účelem nacházejí speciální automaty.  

Maďarskou DZ lze zakoupit na hranicích, čerpacích stanicích nebo jiných obchodech, které jsou označené nápisem EVIGNETTE nebo MATRICIA. DZ online je k dispozici na portálech ematricanemzetiutdij.hu nebo virpay.hu.

Bulharskou DZ si můžete zakoupit online na oficiálním webu www.bgtoll.bg (dostupný v angličtině). Platba je možná online platební kartou. Neoficiálním e-shopům nabízejícím DZ se vyhněte, většinou se jedná o prostý přeprodej za vyšší ceny. DZ lze zakoupit i na příhraničních čerpacích stanicích a dalších oficiálních prodejních místech, jejichž mapu naleznete na www.bgtoll.bg/en/map.

Pro jízdu Srbskem dálniční známku nepotřebujete. Silnice jsou zpoplatněné prostřednictvím mýtných bran. Výše mýtného závisí na kategorii vozidla a ujeté vzdálenosti. Průměrná cena je okolo 4 až 6 EUR na 100 km. Konkrétní výši poplatků mýtného je možné si nechat spočítat na oficiálních stránkách putevisrbije.rs, kde najdete jednoduchou kalkulačku. Systém plateb se může lišit. Většinou při vjezdu na dálnici či placený úsek vyzvednete lístek a zaplatíte poplatek při výjezdu z dálnice nebo na konci placeného úseku. V případě, že byste ztratili lístek z mýtné brány, je vám účtován poplatek za průjezd nejdelšího možného úseku. Mýtné je možné hradit v hotovosti v eurech nebo dinárech a také prostřednictvím platebních karet (Mastercard, Maestro, Visa American Express nebo Diners). Použití karty předchází tvoření kolon.

Cesta do Burgasu z Prahy přes Rumunsko

Trasa z Prahy přes Rumunsko je obdobná jako při cestě přes Srbsko. Změna začíná až u maďarského města Segedín, kde se odkloníte na rumunský Arad a pokračujete dále po nejstarší rumunské dálnici A1. U města Sibiu dále na Bukurešť a Ruse, kde překročíte hranice. Bulharskem už jedete směr Šumen a Burgas. Celkem ujedete kolem 1 750 km za 20 hodin.

V Rumunsku je potřeba zakoupit dálniční známku. Použijete ji jak na dálnicích, tak na státních silnicích. Na hranicích s Bulharskem musíte přejet Dunaj přes zpoplatněný most přátelství Giurgiu-Ruse, což vás přijde na tři eura, stejně jako rumunská týdenní dálniční známka. Rumunskou DZ koupíte nejsnáze přes webové stránky roviniete.ro. Po zaplacení obdržíte potvrzení o registraci DZ na vybrané vozidlo. DZ si můžete pořídit i na různých prodejních místech, jde o čerpací stanice, pobočky rumunské pošty či místa u hraničních přechodů. Kompletní seznam prodejních míst najdete na www.cnadnr.ro.

Autem do jiných bulharských destinací

Jestliže je vaší cílovou destinací Primorsko nebo Slunečné pobřeží, pak je vhodné jet na Burgas a odtud dále do několik kilometrů vzdálených letovisek.

Zlaté písky jsou od Burgasu asi 130 km daleko. Cestou přes Burgas byste si tak zajeli zhruba 200 km. Proto je vhodné, pokud jedete přes Srbsko, u města Sofie najet na silnici A2 a po ní na Veliko Tarnovo Šumen a Varnu. Při cestě přes Rumunsko odbočíte u města Šumen přímo na Zlaté písky.

Kde si v Bulharsku užít letní dovolenou?

Mezi nejvyhledávanější bulharské destinace patří Burgas, Primorsko, Zlaté písky a Slunečné pobřeží. Každá oblast je něčím výjimečná a zajímavá. Pokud cestujete s dětmi, pak je pro vás nejvhodnější oblast Zlatých písků a Slunečného pobřeží.

Burgas je čtvrté největší město Bulharska. Nejenom v létě je hodně rušné a plné mladých lidí. V každé uličce objevíte kavárnu, restauraci, bar, diskotéku nebo obchůdek se suvenýry. Klid můžete najít v městském parku s letním divadlem nebo v Mořské zahradě, kde je dlouhý most do moře s romantickým výhledem. V okolí jsou také tři jezera s geotermálními prameny. Široká nabídka sportovního vyžití potěší každého aktivního člověka. Zkuste třeba kitesurfing. K odpočinku můžete využít krásné písčité pláže a následně se projít po dlouhém betonovém mole daleko do moře.

Velmi oblíbené je mezi Čechy Primorsko. Původně malé městečko se postupem času změnilo v moderní letovisko, kde se můžete ubytovat v luxusních hotelových komplexech. Najdete zde ale také menší a skromnější penziony. Primorsko je českými turisty vyhledávané především proto, že se zde domluví rodným jazykem. Mnoho restaurací nabízí české jídelníčky a objednat si zde můžete mimo jiné také klasiku české kuchyně –  „vepřo knedlo zelo“. Letovisko je dobrým výchozím bodem k výletům po zemi. Ke koupání máte na výběr severní a jižní pláž. Severní je plná přírodních dun a jsou tady větší vlny. Jižní pláž je díky mělkému moři vhodná pro děti.

Největším letoviskem severního pobřeží jsou Zlaté písky. Pláž je oceněná Modrou vlajkou čistoty a pořádku. Klidné moře se střídá s velkými vlnami, ve kterých se vyřádí každý bez ohledu na věk. Děti si budou užívat zlatavého písku a sbírat mušle. Podél pláže vede krásná promenáda plná barů, restaurací, obchodů a fastfoodů. Pro děti je zde malý lunapark a výletní vláček. Ubytovat se můžete v luxusních hotelech, ale také ve skromnějších starších hotýlcích. Zlaté písky jsou vhodnou destinací, pokud cestujete s dětmi.

Poslední oblíbená destinace se pyšní 200 m širokou a více než 8 km dlouhou písečnou pláží oceněnou Modrou vlajkou. Slunečné pobřeží je hlavní rekreační oblast v Bulharsku s více než 500 hotely. I zde je mnoho restaurací, barů, diskoték, kasin a obchodů. Milovníci nočního života si zde přijdou na své. Zklamaní ale nebudou ani sportovně založení lidé. Navíc s dětmi se můžete po městě svézt minivláčkem nebo drožkou. V žádném případě nesmíte vynechat návštěvu známého Nesebaru, který je zapsaný v seznamu UNESCO. I zde najdete restauraci s českým menu. A jestli nebudete vědět, kam s dětmi, pak navštivte Action Aquapark.

Video
Video se připravuje ...

Na co si dát pozor během dovolené v Bulharsku? Videohub