20. leden 2020
Svátek slaví Ilona, zítra Běla

Skrytá krása Jadranu: Chorvatské ostrovy! Odysseův úkryt i africké safari

/
 • Chorvatské ostrovy oplývají nebeskou krásou.
  2. června 2016 ● 05:00

  Kdo nepoznal chorvatské ostrovy, nemůže znát chorvatské pobřeží a pláže. Vždyť více než 70 % pobřeží tvoří ostrovy. Je jich tu 79 velkých a 525 menších, tak proč se držet u pevniny. Přinášíme vám tipy na zajímavá místa.

 • 1.

  Ostrov romantiky: Mljtet

  Podle legendy zde nymfa Kalypso 7 let okouzlovala bájného Odyssea. A nemusela ho držet násilím. Rajský ostrov oplývá přírodními krásami. Má velmi bohatou vegetaci, čarokrásné členité pobřeží a dva kouzelné uzavřené zálivy Malo a Veliko Jezero s krásným benediktýnským klášterem na ostrůvku.

  Mljet

 • 2.

  Ostrov korálů: Zlarin

  Celé souostroví patřící k pevninskému Šibeniku je rájem jachtařů a potápěčů. Jejich centrem je ostrov korálů Zlarin. Kromě typických rudých korálů pod hladinou tu najdete i muzeum korálů a řadu řemeslných dílen, které je zpracovávají. Ostrůvek Krapanj zas skrývá mořské houby.

  Zlarin

 • 3.

  Ostrov objevitelů: Korčula

  Na Korčule se můžete vydat po stopách Marca Pola. Ostrov skrývá jeho rodný dům a má dlouhou námořnickou tradici. Historické jádro města Korčula s opevněnými hradbami a starým městem patří k nejkrásnějším památkám Chorvatska.

  Korčula

   

 • 4.

  Ostrov levandule: Hvar

  Hvar je známý jako ostrov luxusu, vína a celebrit. Ale i pro svá ohromná levandulová pole, která jsou nejkrásnější v červnu, kdy se celý ostrov zahalí do purpurové barvy a okouzlující vůně. Ostrov je ideálním místem pro pěší turisty a nabízí i tzv. bylinné túry s průvodcem. Je považován za jeden z deseti nejkrásnějších ostrovů světa.

  Hvar

 • 5.

  Ostrov zátok: Pag

  Bílé útesy a stovky křivolakých zátok s výhledem na majestátné pohoří Velebit na nejčlenitějším ostrově Chorvatska vám zaručeně učarují. Vedle čisté přírody najdete na Pagu i rušná a moderní turistická centra plná zábavy.

  Pag

 • 6.

  Ostrov nejkrásnějších pláží: Vis

  Podle portálu European Best Destination se právě na ostrově Vis nachází nejkrásnější pláž Evropy, pláž Stiniva. Ostatně, chorvatskou národní památkou byla vyhlášena už v roce 1967. Za jednu z nejkrásnějších v zemi ale považují i stříbrnou pláž Srebrna nebo pláž Stončica obklopenou bujnou vegetací s rákosím i palmami.

  Vis

 • 7.

  Ostrov velkých zvířat: Brijuni

  Na Brijuni najdete zachovalou římskou vilu, templářskou kapli, obří pevnost Rakouska-Uherska, přes 200 stop dinosaurů i mořskou rezervaci. Jako letní sídlo jugoslávských prezidentů nebylo dlouho souostroví přístupné veřejnosti. Kupříkladu po Josipu Brozi Titovi tu zůstala vila a safari se slony a zebrami. Jsou tu i hotely, kongresové centrum či golfová hřiště.

  Brijuni

 • 8.

  NEJ chorvatských ostrovů

  ● Největší – Cres s rozlohou 405,7 km2

  ● Nejslunečnější – Hvar s 2762 h slunečního svitu

  ● Nejlidnatější – Krk s okolo 19 000 obyvateli

  ● Nejpustší z obydlených – Ošljak u Zadaru s 12 obyvateli (2011)

  ● Nejvzdálenější od pevniny – Palagruža

  ● Nejvyšší – Brač s vrcholem Vidova Gora (778 m)

  ● Nejčlenitější – Pag s 269,2 km pobřeží

  ● Nejpopulárnější – Krk se 728 025 turisty (2015)

  Fotogalerie
  16 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy