Neděle 23. ledna 2022
Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena
Oblačno, déšť se sněhem 1°C

Elektronická dálniční známka: Kolik stojí, kde jí koupit a kdo má nárok na výjimku?

Dálniční známky jsou v Česku od roku 2021 elektronické.
Dálniční známky jsou v Česku od roku 2021 elektronické.  (Autor: Blesk:David Malík)
Autor: mah - 
5. ledna 2022
15:30

Už rok si řidiči v Česku nekupují papírové dálniční známky, ale pouze ty elektronické. Pro rok 2022 se u nich nic nezměnilo, nadále platí stejné ceny a známky lze kupovat stejným způsobem. Podívejte se jak a za kolik můžete dálniční známky koupit v Česku i v okolních státech.

Informace o elektronických dálničních známkách

Cena dálniční známky 2022

Ceny dálniční známky pro rok 2022 zůstávají stejné jako minulý rok. Stejné zůstává i zvýhodnění pro auta jezdící na zemní plyn nebo biometan.

Známka Běžná cena Zlevněná cena
Roční 1500 Kč 750 Kč
Měsíční 440 Kč 220 Kč
Desetidenní 310 Kč 155 Kč

Kdo nemusí mít dálniční známku?

  • Vozy na elektřinu
  • Hybridy s emisemi CO2 do 50 g/km
  • Vozidla přepravující držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P
  • Vozidla přepravující nezaopatřené děti léčené se zhoubným nádorem nebo hemoblastózou
  • Vozidla domovů pro seniory a osoby se zdravotním postižením
  • Historická vozidla

Co je potřeba pro výjimku?

Automaticky budou osvobozena vozidla na elektřinu nebo vodík, případně hybridy s emisemi CO2 do 50 g/km, pokud mají přidělenou speciální SPZ. Pokud ji vyplněnou nemají, mohou jejich majitelé podat oznámení, díky kterému budou osvobozeni také.

Vozidla přepravující držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P jsou osvobozeny automaticky. V případě kontroly ovšem musí být držitel průkazu v autě přítomen, kontrole pak stačí předložit příslušný průkaz. Obdobně nepotřebují známku vozidla, kterými jsou přepravovány nezaopatřené děti léčené se zhoubným nádorem nebo hemoblastózou. Při silniční kontrole stačí předložit lékařskou zprávu nebo jiné lékařské osvědčení.

Historické vozy dostanou výjimku automaticky, pokud mají speciální SPZ a průkaz historického vozidla

Pro osvobození vozidel domovů pro osoby se zdravotním postižením je ovšem nutné, aby vozidlo sloužilo k přepravě těchto osob.

Jak koupit elektronickou dálniční známku?

Elektronickou známku jde opatřit třemi různými způsoby. Jednak elektronickém obchodě, na vybraných prodejních místech a u samoobslužných kiosků

Nákup v e-shopu

Základním způsobem, jak koupit elektronickou dálniční známku, bude e-shop. V tom člověk jednoduše vyplní údaje o tom, jestli chce roční, třicetidenní, anebo desetidenní dálniční známku, následně vyplní údaje o SPZ a zemi registrace vozidla. V dalším kroku si člověk může vybrat počátek platnosti elektronické známky, všechny druhy dálničních známek totiž bude možné zakoupit až tři měsíce dopředu.

Výhodou nákupu přes e-shop je i to, že pokud bude člověk nakupovat známky pro více vozidel, bude stačit do systému nakopírovat všechny SPZ a následně vše zaplatit jednou platbou. Druhou výhodou je i možnost informačního e-mailu nebo sms, které upozorní na končící platnost dálniční známky.

Nákup na obchodních místech

Pokud člověk nemá přístup k internetu, nevadí. I nadále bude možné známky kupovat také na řadě obchodních míst. Postup přitom bude podobný jako v e-shopu. Člověk obsluze jednoduše nadiktuje potřebné údaje - druh dálniční známky, SPZ, začátek platnosti a případný nárok na eko cenu.

Následně člověk dostane potvrzení a má dálniční známku koupenou. Pokud by se stalo, že při vyplňování některý z údajů nadiktujete špatně, nemusíte hned panikařit. Do 15 minut je možné špatně zadané údaje upravit na obchodním místě, kde jste známku kupovali. Pokud člověk bude chtít dostat upozornění na končící platnost dálniční známky, bude možné si jej nastavit pomocí QR kódu nebo autorizačního kódu.

Nákup v samoobslužných kioscích

Nákup v samoobslužných kioscích bude fungovat podobně jako předchozí dvě možnosti. Člověk si na začátku celého procesu zvolí jazyk, ve kterém chce nákup provést. Následně si vybere druh dálniční známky a vyplní SPZ a zemi registrace vozidla. V dalším kroku vybere datum počátku platnosti dálniční známky. Nakupující může případně uplatnit nárok na eko cenu dálniční známky. Následně zbývá už jen zaplatit a může se vyjet na dálnici.

Video Kolik budou stát dálniční známky na rok 2022? - Videohub

Dálniční známky v zahraničí

Na poplatky za využívání dálnic je třeba myslet i v zahraničí. Podívejte se, jaké jsou ceny v okolních státech a populárních dovolenkových destinacích:

Rakousko

V Rakousku lze známku koupit v klasické papírové podobě na čerpacích stanicích i online. Při nákupu rakouské dálniční známky online je ovšem nutné počítat s právem soukromého spotřebitele na odstoupení od smlouvy. Elektronická známka tak platí až po 18 dnech od nákupu. Zároveň je zpoplatněn i průjezd některými tunely nebo horskými úseky. Známky jsou k dispozici na deset dní, dva měsíce nebo jeden rok.

Platnost známky Cena
10 dní 9,60 euro (cca 240 Kč)
Dva měsíce 28,20 euro (cca 700 Kč)
Rok 93,80 euro (cca 2300 Kč)

Německo

V Německu je využívání dálnic zdarma. Zpoplatněny jsou jen některé tunely

Polsko

V Polsku se vybírá mýtné. Systém mýtného funguje jen na vybraných úsecích dálnic.

Slovensko

Na Slovensku lze koupit dálniční známku pouze online. Stejně jako v České republice jsou na výběr dálniční známky na deset nebo třicet dní a jeden rok.

Platnost známky Cena známky
10 dní 10 euro (cca 250 Kč)
30 dní 14 euro (cca 350 Kč)
Roční 50 euro (cca 1300 Kč)

Maďarsko

Stejně jako na Slovensku nebo v Česku jsou i v Maďarsku k dispozici elektronické dálniční známky s platností na deset dní, jeden měsíc, nebo celý rok. Platí se různé ceny za osobní auto se sedmi nebo méně místy k sezení a dodávky do 3,5 tuny s více než sedmi místy k sezení.

Platnost známky Osobní auto Dodávka (nad 7 míst do 3,5 tuny)
10 dní 3640 forintů (cca 250 Kč) 7270 forintů (cca 500 Kč)
30 dní 4970 forintů (cca 340 Kč) 9930 forintů (cca 680 Kč)
Roční 44660 forintů (cca 3000 Kč) 44660 forintů (cca 3000 Kč)

Chorvatsko

V Chorvatsku funguje systém mýtného. To lze platit u mýtných bran kartou nebo hotově, případně si předem pořídit elektronickou krabičku pro placení mýtného elektronicky.

Slovinsko

Slovinsko je další zemí, která zavádí elektronické dálniční známky. Přechodné období, kdy v zemi platí jak papírové tak elektronické známky končí v lednu 2022. Pro cestovatele mířící do Chorvatska je navíc nepříjemné, že dálniční známku lze pořídit na sedm dní, měsíc, nebo rok. Podobně jako v Rakousku je třeba i u Slovinské elektronické dálniční známky potřeba ji koupit s předstihem, protože nezačne platit okamžitě. Ceny jsou navíc různé pro větší auta, rozhodující je jejich výška před přední nápravou.

Platnost známky Cena pro osobní auta (výška nad nápravou do 1,3 metru, do 3,5 tuny) Cena pro dodávky (nad 1,3 metru nad nápravou, do 3,5 tuny)
7 dní 15 euro (cca 370 Kč) 30 euro (cca 740 Kč)
30 dní 30 euro (cca 740 Kč) 60 euro (cca 1500 Kč)
Roční 110 euro (cca 2700 Kč) 220 euro (cca 5400 Kč)

sidneyfoster ( 6. ledna 2022 02:05 )

To je pořád keců o digitalizaci, ale známka na den nebo dva se koupit nedá. Přece nepojedu k někomu na návštěvu na deset dní.

Zobrazit celou diskusi
Další videa