Čtvrtek 30. března 2023
Svátek slaví Arnošt, zítra Kvido
Zataženo, déšť 13°C

Kritizovaný stavební zákon jde ve Sněmovně dál. Za nemocnou Dostálovou to „slízl“ Havlíček

Aktualizováno -
5. listopadu 2020
19:20
Autor: ČTK, trm - 
5. listopadu 2020
13:38

Nový stavební zákon, od něhož si vláda slibuje především zrychlení a zjednodušení stavebního řízení, ve čtvrtek Sněmovna po osmihodinové debatě posunula do dalšího projednávání. Zákon díky hlasům koalice, KSČM a SPD odolal snaze opozice, aby byl vrácen vládě k přepracování.Proti zákonu se postavila i velká města včetně Prahy. Vadí jim, že omezuje pravomoci samosprávy, možnosti územního plánování či zakazuje vytvořit si vlastní stavební předpisy. V případě schválení by podle vedení měst zkomplikoval tvorbu dalších dokumentů týkajících se rozvoje území.

Opozici se hlavně nelíbilo, že i vládní strany chtějí zákon razantně upravit až ve Sněmovně. Poukazovala také na to, že zákon kvůli nákaze koronavirem neobhajovala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ale musel ji zastoupit vicepremiér Karel Havlíček (oba za ANO). Opozičním poslancům vadilo, že jim ministryně nemůže odpovědět na jejich dotazy. Pozastavovali se i nad tím, že ji ve Sněmovně zastupuje její náměstkyně Marcela Pavlová.

Rekodifikaci stavebního práva má vláda ve svém programovém prohlášení a zákon připravuje již delší dobu. Návrh kritizuje například Hospodářská komora ČR, vadí i městům. Podle nich omezuje pravomoci samosprávy, možnosti územního plánování či zakazuje vytvořit si vlastní stavební předpisy. Komora architektů ho již dříve označila za nevyužitou šanci.

Lhůta ve výborech: 100 dnů místo 60

Zákonem se nyní budou zabývat sněmovní výbory. Sněmovna jim na to prodloužila lhůtu z obvyklých 60 na 100 dnů. Na plénum se tak stavební zákon vrátí ke druhému čtení nejdřív na konci února. Sněmovna by se měla sejít na začátku března.

Nová právní úprava má podle vlády zrychlit stavební řízení a zkrátit dobu povolování. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) si od ní slibuje kromě jiného zkrácení průměrné délky povolování u větších projektů z 5,4 roku na jeden rok. Nahradit má nynější stavební zákon z roku 2006.

„Za 13 let se nám podařilo ukovat 26 novel stavebního zákona. Výsledek je to, že máme 20 typů stavebních úřadů, máme deset typů povolovacích procesů a jsme na 157. místě ve stavebním povolení v rámci žebříčku, který srovnává více jak 190 zemí světa,“ uvedl Havlíček.

Bartoš zkritizoval absenci nemosné ministryně

Někteří poslanci označovali nepřítomnost ministryně za bezprecedentní a poukazovali na to, že jim takto nemůže odpovědět na jejich dotazy. Pozastavovali se i nad tím, že ji ve Sněmovně zastupuje její náměstkyně Marcela Pavlová. „My si zasloužíme odpovědi od osoby, která zákon předkládá,“ řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Havlíček zákon i postup vlády hájil. „Vláda může pověřit kteréhokoli ministra a zde pověřila mne. Nikoliv jenom s ohledem na průmysl a dopravu, ale s ohledem na to, že jsem současně místopředsedou vlády pro hospodářství. Jednoznačně do této gesce spadá průmysl, doprava i místní rozvoj,“ argumentoval.

Nový stavební zákon si podle Havlíčka vyžádá změny 58 dalších právních norem, které se týkají nové působnosti stavebních úřadů při obcích. Budou v rámci zjednodušení stavebního řízení integrovány do stavební správy. Vicepremiér z nich vypíchl novelu soudního správního řádu, která má umožnit ukládání správních pokut za zjevné zneužití práva opakovanými stěžovateli.

„Je to ten spletenec snahy odevzdat tady asi panu premiérovi (Andreji Babišovi z ANO) desky, my jsme udělali stavební zákon, dát si to na billboardy,“ komentoval návrh předseda Pirátů Ivan Bartoš. Místopředseda ODS Martin Kupka poukazoval na to, že poslední novela stavebního zákona ministerstva pro místní rozvoj pod vedením ANO přinesla několik nových razítek a prodloužení stavebního řízení, byť je měla zjednodušit. „Volám po tom, aby vládní koalice neválcovala věcné připomínky,“ uvedl. Zákon na twitteru označil za kočkopsa.

Poslanec TOP 09 Dominik Feri uvedl, že stavební zákon by měl vycházet z konsenzu různých zájmů. „Schválíte zákon, u kterého neexistuje širší shoda,“ řekl. Varoval před návrhy k Ústavnímu soudu na zrušení zákona a před ústavními stížnostmi, což přinese nejistotu. Podle Marka Výborného (KDU-ČSL) je třeba stavební řízení zrychlit a zjednodušit, je ale také třeba respektovat veřejné zájmy.

Místopředseda SPD a šéf hospodářského výboru Radim Fiala poznamenal, že Česko v délce stavebního řízení „atakuje takové země jako Nigérie a Kongo“. „Něco musíme udělat a mrzí mě, že určitá část politického spektra zákony měnit nechce,“ uvedl. Komunista Leo Luzar označil pokusy části opozice o odklad projednávání zákona za „neférovou ránu pod pás“. Vládní návrh je první ucelenější pokus něco změnit, míní.

Vládní sociálnědemokratický poslanec Petr Dolínek uvedl, že ČSSD návrh ve vládě podpořila, protože pochopila, že ministerstvo pro místní rozvoj odborně nic jiného nepředloží. „Když bude snaha to dopracovat a přepracovat, tak se to může podařit,“ soudí.

Proti jsou i velká města

„Zákon je velice problematický nejenom z pohledu Prahy, ale i dalších měst. A to z toho důvodu, že by měl odebrat městům pravomoci. Přitom ten trend by měl být opačný, aby se správa věcí veřejných lidem přibližovala, a ne vzdalovala,“ řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Zástupci měst se shodli, že státní orgány, jejichž pravomoci mají posílit, nejsou schopny zohlednit detaily a potřeby daného území. Náměstkyně ostravského primátora Zuzana Bajgarová (ANO) řekla, že neřeší problematiku územního plánování. Ta je podle ní v zákoně brána jako něco, co nikoho nezajímá, a řeší se pouze rychlost výstavby. „Jedno ale nelze oddělit od druhého. Nemůžeme stavět jen rychle, ale také kvalitně,“ řekla.

Podle náměstka brněnského primátora Petra Hladíka (KDU-ČSL) jde návrh proti smyslu Ústavy, která dává právo na samosprávu. Lidé si podle něj volí své zástupce a ti ovlivňují rozvoj měst. „Tady se nám bere Ústavou daná možnost rozvoje území, kde jsme byli zvoleni,“ řekl.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa