Nejoblíbenější cizina pro Čechy? Hodně táhlo Bulharsko, ale na Chorvaty nikdo nemá

Autor: base, ČTK - 
3. dubna 2018
12:48

Chorvatsko loni posílilo pozici nejoblíbenější zahraniční destinace Čechů. V roce 2017 tam vyrazilo na delší cestu 850 000 lidí, meziročně o tři procenta víc. Nejvíc stoupl zájem českých turistů o Bulharsko a Egypt, naopak do Francie vyjelo méně lidí. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Chorvatsko žebříčku vévodí posledních 20 let, s výjimkou roku 2015, kdy ho přeskočilo Slovensko. Na druhé místo se loni posunula Itálie, kam zamířilo 636 000 českých turistů, což bylo ve srovnání s předchozím rokem o 15 procent víc. Třetí je Slovensko s počtem 615 000 delších cest.

Nejvíce v roce 2017 stoupl zájem Čechů o dovolenou v Bulharsku, kam vyrazilo 214 000 českých návštěvníků, zatím nejvíc. V porovnání s rokem 2015 jde podle statistiků o nárůst o 124 procent. V Egyptě strávilo dovolenou 245 000 lidí, v porovnání s rokem 2015 o 111 procent víc. U Francie, podobně jako u Turecka či Tuniska, statistici pro nízký počet cest čísla za rok 2017 neuvedli.

„Rok 2017 byl ve znamení návratu Egypta, který byl vůbec nejrychleji rostoucí destinací. Letos vidíme stejný trend u Turecka, kde meziročně roste zájem ve stovkách procent. Turecko bude letos patřit spolu s Řeckem a Španělskem mezi top tři nejvyhledávanější destinace,“ uvedl mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.

Podle cestovních kanceláří se Turecko v letošních předprodejích letních zájezdů vrátilo mezi nejžádanější turistické destinace. Dál také roste zájem o Bulharsko a Egypt. Nejpopulárnější destinací u leteckých dovolených je nadále Řecko. Celkem zájem o first minute zájezdy vzrostl proti loňsku o více než polovinu.

Na prvních třech příčkách loňského žebříčku nejoblíbenějších destinací jsou země, kam lidé jezdí hlavně autem. Publikace ČSÚ Česko v mezinárodním srovnání uvádí, že Češi létají na dovolenou letadlem téměř nejméně z celé Evropské unie. Méně využívají leteckou dopravu pouze Rumuni. Letadlo preferuje jen 9,9 procenta Čechů, naopak autem cestuje 73,8 procenta, což je zase téměř nejvíce v EU.

ERV pojišťovna předpokládá, že 45 až 50 procent kapacit cestovních kanceláří bude letos prodáno právě v rámci prodejů first minute. V létě tak bude nabídka zájezdů omezená.

Na českém trhu působí celkem 850 pojištěných cestovních kanceláří. Tržby cestovních kanceláří na českém trhu se v posledních letech pohybují kolem 50 miliard korun.

Video Pohádkové Chorvatsko, oblíbená destinace Čechů - YouTube/Croatia Full Of life

Nataska ( 3. dubna 2018 13:14 )

 No ja teda nevim co se na Chorvatsku lidem libi? Me osobne se tam ani trochu nelibilo Uz nikdy vice. Jsou mnohem krasnejsi mista U me jednoznacne vyhrava Italie )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud