Letní sezona na Balatonu začíná každoročně první květnovou neděli v Kesthely, kdy se pořádá akce Slavnost rozvinutí plachet, při které je jezero korunováno na »maďarské moře«. A není se čemu divit, v hlavní sezoně od června do srpna tu teplota vody málokdy klesá pod 22 stupňů a na mělčinách se mnohdy prohřeje až ke dnu na 27-28 stupňů. Sladkou a čistou vodu, jejíž kvalita je díky kontrolám výborná, ocení i lidé s citlivou pokožkou.

Balaton má mnoho tváří a dovolenou si zde může naplánovat každý podle svých zálib. Rodiny s dětmi často míří k jižnímu břehu, kde se dno jen zvolna svažuje, takže se lze brouzdat desítky metrů po kolena. Dospělí se tu můžou projít jezerem i několik stovek metrů od břehu. Pro děti tu jsou tobogány a skluzavky, dospělým a mládeži pak k noční zábavě poslouží kasina, diskotéky, noční kluby. Největším zdejším městem je Siofók, které se rozkládá na několika kilometrech pobřeží mezi letovisky Balatonvilágos na východě a Balatonszéplak na západě. Pro plavce, či rodiny s většími dětmi je naopak vhodnější severní pobřeží, kde dno spadá do hloubky poměrně rychle a plavat se dá už po několika desítkách metrech.

Video
délka: 00:37
720p 360p

Město Siófok a jezero Balaton Facebook/Hello Siófok

Koupání v Balatonu: Kam vyrazit na pláž?

Kdo se chce slunit od rána až do večera, měl by zamířit na východní cíp Balatonu. Ne nadarmo se plážím v obcích Kenese, Akarattya a Aliga pžezdívá „sluneční lázně“. Oblast navíc potěší i romantiky, dá se tu totiž pozorovat dechberoucí západ slunce přes celou hladinu Balatonu.

Když vás koupání omrzí, určitě se u Balatonu nudit nebudete. Hlavním zážitkem tu jsou především výlety na lodích. Na své si tu ale přijdou i milovníci vodních sportů a rybolovu. Okolí Balatonu je protkáno pěšími stezkami a cyklotrasami. Jezero můžete dokonce na kole objet i celé kolem dokol. Cyklostezka Balaton körút měří přibližně 240 kilometrů a z velké části jde o rovinu, takže se na cestu mohou vypravit i rodiny s dětmi.

Pokud zavítáte do nějaké ze zdejších restaurací, určitě ochutnejte candáta. Nejlépe s jedním z místních výborných vín. Lahůdkou je také balatonská rybí polévka halászlé připravovaná ze směsi ryb. A čím více druhů, tím lepší chuť!

Balaton můžete objet dokola i na kole.

Co navštívit v okolí Balatonu?

Kromě koupání v jezeře lze cestou vidět řadu pamětihodností, pohovět si v termálních lázních či ochutnat speciality a výtečná vína. Začít můžete na severozápadě v městečku Keszthely s krásným zámkem, odtud jedete krajem vinohradů Badascony se zříceninou hradu Szigliget. Další zastávkou by měl být poloostrov Tihany, jehož dominantou je benediktinský klášter. Odtud je to už kousek do lázní Balatonfüred s akvaparkem. Vynechat byste neměli ani historická města Veszprém a Székesfehérvár. Na jižní straně stojí za vidění Siófok, město zábavy a diskoték, lázeňská města Balatonföldvár a Balatonlelle a oblast Malého Balatonu, rezervace vodních ptáků.

Zřícenina Szigliget

Lázně Hevíz

Příznivci léčivých koupelí musí navštívit toto mablebné městečko u jihozápadního cípu Balatonu. Největší biologicky aktivní přírodní termální jezero světa má 4,4 hektaru. Pramen je tak silný, že se celý ojem za dva dny zcela vymění. V létě má voda 33-36 °C.

Video
délka: 02:09
720p 360p

Lázně Hevíz YouTube/ LakeOfHeviz

Budapešť

Od Balatonu se dá zvládnout i návštěva Budapešti (cca 110 km), kde je toho opravdu hodně k vidění. Co třeba nad městem se tyčící hradní komplex Buda s královským palácem, třemi kostely, několika muzei, náměstím a samozřejmě řadou restaurací? Poslouží také jako rozhledna na město. Nejrozlehlejší budovu Maďarska – Parlament – zase najdete na dunajském nábřeží a můžete ji i navštívit. Jako spojnici mezi hradem a Parlamentem použijte jako my nejstarší a nejznámější most ve městě. Konstrukce dlouhá 202 metrů pochází z let 1839–1849 a začíná hned pod lanovkou vedoucí na hrad.

Budapešť stojí za návštěvu.
Fotogalerie
17 fotografií