Peklo v Dubaji s tisíci Čechů: Turisté spali v garážích! Írán zasáhl letiště, hotely i obchoďák

Aktualizováno -
1. března 2026
14:11
1. března 2026
08:45

V Dubaji ve Spojených arabských emirátech, katarské metropoli Dauhá a bahrajnském hlavním městě Manáma byly dnes slyšet další výbuchy. Dron v Dubaji včera pozdě večer zasáhl terminál letiště a zranil čtyři osoby, zasažený je také ikonický hotel Burdž Al-Arab. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) dnes v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že v Dubaji se nahlásilo okolo 3500 Čechů, bezprostřední nebezpečí jim podle něj nehrozí. 

V Dubaji byl zasažen luxusní hotel Fairmont The Palm, potvrdila BBC. Podle agentur útok zasáhl také hotel Burdž Al-Arab, který je považován za jeden ze symbolů města. Dubajské úřady potvrdily zranění čtyř lidí při požáru budovy ve čtvrti Palm Džumeira.

Zasaženo bylo také letiště v Dubaji. „Společnost Dubai Airports potvrzuje, že terminál na mezinárodním letišti v Dubaji (DXB) utrpěl během incidentu, který byl rychle zvládnut, menší škody. Okamžitě byly nasazeny pohotovostní týmy, které spolupracují s příslušnými orgány na vyřešení situace. Čtyři zaměstnanci utrpěli zranění a byla jim okamžitě poskytnuta lékařská pomoc. Díky již zavedeným pohotovostním plánům byla většina terminálů evakuována předem. Další informace budou poskytnuty, jakmile budou k dispozici,“ stojí v oznámení.

Jeden z terminálů na letišti, které je obvykle jedním z nejrušnějších leteckých uzlů na světě, byl poškozen.

Dopoledne přišla v Dubaji další vlna útoků, zasažen byl obchodní dům ve městě Šardžá, které se nachází v širší metropolitní části Dubaje. V momentě útoku se v něm nacházeli lidé, je možné, že v sutinách zůstali uvěznění. 

Záběry ze sociálních sítí také ukazují, že turisté v noci spali ze strachu v garážích.

Ministerstvo obrany SAE už dříve hlásilo odražení 132 balistických raket a 195 bezpilotních letounů. Kromě toho pět íránských balistických raket spadlo do moře. Čtrnáct dronů se zřítilo nad vodou nebo na pevninu a způsobilo nějaké škody, uvedlo ministerstvo. Došlo také k menším škodám na civilním majetku v důsledku vystřelených projektilů.

Tisíce Čechů v Dubaji

Podle ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) se v oblasti nachází tisíce Čechů. Nejvíce Čechů je právě v Dubaji, odkud se do systému Drozd přihlásilo už kolem 3500 českých občanů. 

Nadále panuje cestovní chaos, například z Letiště Praha bylo dnes zrušeno 32 letů do zemí Blízkého východu kvůli bojům v regionu. Dále pracovníci letiště lidem doporučili, aby vyčkali na informace od svých leteckých dopravců. Pro cestující nechají otevřené přepážky. „Na letišti zůstanou pro cestující otevřené check-in přepážky aerolinek Qatar Airways a Emirates, kde cestující, kteří už vyrazili na letiště, obdrží podrobné informace,“ napsali.

Už tři mrtví v Emirátech

Podle reportéra agentury AFP bylo v neděli ráno nad Dauhá vidět hustý černý dým poté, co se v katarském hlavním městě ozvalo několik hlasitých výbuchů. Na obzoru byl vidět stoupající oblak kouře jižně od města, dodala AFP.

Ministerstvo obrany Spojených arabských emirátů uvedlo, že po íránských útocích na Emiráty jsou tři mrtví a 58 raněných. 

Útok i na letiště v Kuvajtu

Íránské údery v sobotu zasáhly několik zemí v regionu, včetně Spojených arabských emirátů, Bahrajnu, Kataru, Jordánska a Kuvajtu, kde se nacházejí americké vojenské základny.

V Bahrajnu byly během soboty hlášeny exploze a hustý kouř u velitelství páté flotily amerického námořnictva, přičemž videozáznamy zachytily zásah výškové budovy dronem, uvedla BBC. V Kuvajtu dronový útok na mezinárodní letiště lehce zranil několik zaměstnanců a způsobil omezené škody na terminálu.

Video  Výbuch a plameny hotelu v Dubaji  - X.com: alex_tfmg
Video se připravuje ...

10:47
Dnes

Americká společnost Booking Holdings, která mimo jiné provozuje ubytovací platformu Booking.com, snížila celoroční výhled zisku. Uvedla to v úterý při zveřejnění hospodářských výsledků za první čtvrtletí. Krok zdůvodnila dopady války na Blízkém východě. Ta mimo jiné prudce zvyšuje ceny paliv, což staví například evropské aerolinky před nejnáročnější prostředí od pandemie covidu-19, uvedla agentura Reuters.

9:32
Dnes

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes na plénu Evropského parlamentu ve Štrasburku nastínila plán, jak se EU může vypořádat s energetickou krizí v důsledku války USA a Izraele s Íránem a nárůstem cen fosilních paliv v souvislosti se zastavením přepravy v klíčovém Hormuzském průlivu. Šéfka EK hovořila o potřebě větší koordinace na evropské úrovni, nutnosti chránit podniky a spotřebitele i potřebě modernizovat.

„Jsou to přesně dva měsíce, co vypukla nová válka na Blízkém východě, a po týdnech násilí konečně nastalo uklidnění. Všichni si přejeme, aby příměří v Íránu a v Libanonu vydrželo, naším cílem je obnovit mír a stabilitu diplomatickými prostředky,“ uvedla von der Leyenová. 

9:31
Dnes

Cena benzinu ve Spojených státech se vyšplhala nejvýše od začátku války s Íránem. Galon, který má téměř 3,8 litru, se v úterý prodával v průměru za 4,18 dolaru (87 Kč). To je po přepočtu 22,89 Kč za litr. Před válkou stál méně než tři dolary za galon, vyplývá z údajů automobilového svazu AAA. Za podobně vysoké ceny se benzin prodával naposledy po začátku ruské invaze na Ukrajinu z února 2022, uvedla agentura DPA.

Zobrazit celý online

Zobrazit celý článek
šťoura ( 6. března 2026 04:43 )

Nedivý? 👎

MAMKA2316 ( 2. března 2026 08:59 )

Nemám titul a nejsem nějaký politik s titulem v EU atd.ani bohatý komediant z milionu chvilek !Ale určitě jsem chytřejší jak ti co jeli do těchto krajin !!Měsíc se připravuje válka proti Iránu a každým dnem bylo jasné že jak tam dopuje další letadlová loď a stovky letadel tak že bude válka !Kdo to nerespektoval je to jeho věc musíme jim pomoci ale všechny náklady na dopravu domu by si měli uhradit ze svého !!Nikdy bych nešel někde kde vím že tam není bezpečno a kdo machři až si nese následky ?Proč by to pracující ze svých dani měli platit bohatým a nezodpovědným ,

Martin Ohrádka ( 1. března 2026 19:26 )

Islamáci dostali několik zřetelných šancí

se zavázat, že nebudou vyrábět bombičky co svítí dodaleka.Pořád dokola si dělali srandu. Podobně jak ten od Kyjeva.Přišel čas jim vyprášit kožich.Ostatně křiváci od kosti se nyní vybarvili kvalitně.Válčit proti civilním letištím a městům ostatních arabských států? To už je kvalitní podlost.

Jan Palecek ( 1. března 2026 16:13 )

nejlepš je procestovat širou zemi Sovětú,to je ten pravý zážiteka potomKLDR

Jan Palecek ( 1. března 2026 16:08 )

opravdový adrenalin ničím nenahradíš říkají si VIP zbohatlíci

Zobrazit celou diskusi