Město Asuán a jezero Nasser - plavba začíná

Byla by škoda plavbu započít jinde, než na samotných hranicích Egypta se Súdánem. Tato oblast byla kdysi významnou těžební oblastí. Mnoho materiálu použitého například pro stavbu pyramid v Gize, pochází právě z Asuanu. A svoji cestu do historie můžete začít například v chrámu Abu Simbel. Tuto monumentální stavbu nechal kdysi vybudovat panovník Ramesse II. jako oslavu bohů i královské rodiny. Stavba se původně nacházela na jiném místě. Kvůli zatopení Nasserské přehrady musel být celý chrám v letech 1963-68 přesunut na současnou lokaci. Ve stejném období a ze stejného důvodu byl rovněž přesunut chrám bohyně Isis, který se nyní nachází na ostrově Fílé nedaleko Asuánské přehrady. Dalšími významnými cíli v oblasti Asuán jsou Núbijské a Asuánské muzeum a chrámy Kalabsha a Amada.

Přečtěte si invormace ministerstva zahraničních věcí o Egyptě

Starodávná metropole Théby - město Luxor

Při své plavbě se většina výletních lodí nevyhne zastávce ve městě Luxor. Kdysi dávno se jednalo o královské město, je tedy bohaté na chrámy, pohřebiště, pomníky i jiné památky. Svoji návštěvou byste měli určitě poctít zdejší svatyně. Chrám v Luxoru se nachází přímo v centru města na břehu řeky Nil. Chrám Karnak je sice vzdálenější, ale neméně zajímavý. Ve městě Luxor se ale nachází i některá egyptská muzea. Mezi nejznámější patří Luxorské muzeum, ve kterém se nachází řada soch, mumií a jiných památek z lokálních nalezišť. A při své návštěvě Luxoru si určitě vyčleňte alespoň jeden den na prohlídku Thébské nekropole. Po tisíce let zde byla ukládána těla zesnulých z města Théby. Součástí nekropole je i údolí králů a královen a dále několik chrámů.

Hlavní město Egypta - Káhira

Kde jinde svoji plavbu ukončit, než ve hlavním městě Egypta a počátku úrodné delty řeky Nil. Právě zde se řeka začíná větvit do různých toků, které nakonec končí ve Středozemním moři. Káhira kromě světoznámých pyramid v Gíze nabízí i jiné památky. Navštívit můžete třeba Sakkarskou nekropoli nebo pevnost Mukkatám. Za prohlédnutí stojí také univerzita Al-Azhar, která je druhou nejstarší podobnou institucí na světě. A byla by škoda, kdybyste při své výpravě vynechali křesťansko čtvrť, tzv. Koptské město.

Jak se tam dostat? Kolik to stojí a jak to funguje?

Mnoho cestovních kanceláří nabízí plavbu po řece Nilu. Ta může trvat 8-14 dní. V Asuánu i v Káhiře se nachází mezinárodní letiště, s dopravou tedy mít problém nebudete. Mnoho cestovních kanceláří ale cestu začíná v některém z přímořských letovisek, jako je Hurghada. Egypt skrývá i takových zájezdech se tedy dostane i na koupání v moři. Dopravu mezi přímořskými resorty a startem/cílem plavby zajišťují vlaky, autobusy nebo mikrobusy. "Nejlepší transfer je z Hurghady - nestojí to moc peněz a je to bezpečné," prozradil odborník z Egyptské cestovní kanceláře BlueSkyTravel. Dopravu po řece většinou zajišťují nilské luxusní parníky. Na těch kromě ubytování, obchodů, barů, televize a internetu naleznete mnohdy i bazény. Kolik ale taková cesta stojí? S cestovní kanceláří a průvodcem může cena za jednu osobu přesáhnout i 20.000 kč.V ceně zájezdu jsou většinou započítány i služby česky mluvícího průvodce.

Tipy na dovolenou v Egyptě

Hurghada nebo Šarm aš-Šajch? Nejkrásnější pláže Egypta 

Týden čarodějnic: Sedm nejtajemnějších a magických míst na světě 

Kam k moři? Vedou Egypt, Chorvatsko, Itálie a Řecko 

Češi se opět vrací do Egypta: Je tam bezpečno? Blesk to zkusil na vlastní kůži! 

Skvělé místo pro relaxaci u moře - Šarm aš-Šajch