Grilování masa: Nejčastější chyby, kvůli kterým je suché, hořké nebo špatně propečené
-
Grilovací sezona může začít! Slunečné počasí přímo vybízí k venkovnímu grilování s přáteli. Jak ale dosáhnout toho, aby vaše maso bylo vždy správně připravené? Níže uvádíme devět nejběžnějších chyb, kterých se při grilování dopouštíme.
- 1.
Špatné grilovací pomůcky
Autor: iStockČeho se vyvarovat: Grilování na otevřeném ohni a grilování na lávovém kameni se liší! Jedno mají ale společné. Je nutné používat správné pomůcky, které nám zjednoduší manipulaci s horkým jídlem a žhavým grilem. Při grilování určitě v žádném případě nepoužívejte ruce nebo plastové pomůcky! Běžné kuchyňské nástroje mají krátkou rukojeť, a to nám neposkytuje dostatečnou vzdálenost od tepla grilu.
Jak to dělat správně: Nebojte se investovat do pomůcek určených přímo na grilování. Základem jsou těžké, kovové kleště s dlouhou rukojetí, drátěný kartáč na čištění roštu, špachtle a štětce na potírání masa. Profesionální pomůcky zjednoduší vaše grilování a ochrání vás před spáleninami!
TIP NA VIDEO: Jak si ugrilovat hovězí maso, aby bylo šťavnaté?
- 2.
Málo rozžhavený gril
Autor: iStock.comČeho se vyvarovat: Pokud dáte jídlo na gril příliš brzy, grilovací rošt nebude dostatečně žhavý a maso se na něm bude tedy pouze ohřívat, lepit se k roštu a následně vysychat.
Jak to dělat správně: Jakmile zapnete gril, zavřete ho nebo přiklopte a nechte nejméně 10–15 minut pořádně rozžhavit! Správně rozpálený gril maso připraví rychleji a chutněji. Dokonce se vám bude i lépe čistit, protože se na něj nebude jídlo lepit. Správná teplota grilu je tedy jedním z nejdůležitějších bodů dobrého grilování.
- 3.
Špinavý gril
Autor: ShutterstockČeho se vyvarovat: Zbytky jídla a přepálený omastek můžou způsobit průjem nebo dokonce zvracení a výrazně ovlivňují chuť grilovaného masa. Zbytky a staré tuky také mohou způsobit neočekávané vzplanutí a kouř, což způsobuje nepříjemný pach.
Jak to dělat správně: Ať už se rozhodnete vyčistit gril hned po grilování, nebo těsně před, udělejte to pořádně! Pomoct vám může cibule, ale i kousky citronu, které odstraňují mastnotu a zaschlou špínu. Zároveň také působí jako antibakteriální ochrana a váš gril bude na další přípravu masa jako nový.
- 4.
Používání tekutých podpalovačů
Autor: ShutterstockČeho se vyvarovat: Tekutý podpalovač na dřevěné uhlí je plný chemických škodlivin a pachů. Může ovlivnit chuť jídla, dokonce může způsobit závratě, potíže s dýcháním a bolesti hlavy nebo zvracení.
Jak to dělat správně: Je tedy nutné se ujistit, že gril na dřevěné uhlí má při grilování otevřené větrací otvory, které dovolují vniknutí kyslíku, a tak i správnému plápolání ohně. Nejlepší je ale oheň zapálit pomocí zmačkaných novin či papíru a zápalek, bez použití tekutého podpalovače. Později můžete pomalu přidávat brikety, které udrží plápolající oheň.
- 5.
Prudký oheň
Autor: archivČeho se vyvarovat: Umístění masa na prudký oheň sice maso zvrchu ogriluje, ale vnitřek bude stále syrový a tuhý!
Jak to dělat správně: Při grilování masa je dobré střídat teploty. Ze začátku se doporučuje maso položit na rozpálený rošt či kámen při vysoké teplotě, aby se maso zatáhlo a všechny vitaminy a šťáva zůstaly uvnitř. Postupně teplotu snižujeme, maso tak krásně změkne a celé se propeče. Výsledkem by mělo být šťavnaté a křehké maso.
- 6.
Konzumace vařícího jídla
Autor: iStock.comČeho se vyvarovat: Jsme zvyklí konzumovat jídlo z grilu hned, jak se dá na stůl, ale to je špatně! Pokud nakrájíte maso hned po sundání, přijdete o spoustu lahodných chutí a vitaminů. Mimo jiné nám také vařící maso může silně popálit ústa a jazyk!
Jak to dělat správně: Správně by se mělo grilované maso nechat vychladnout a odpočinout, aby se chuť masa trochu odležela a zvýraznila. Jedná se o pár minut, nebojte se tedy, že byste mezitím umřeli hlady.
- 7.
Nahořklá chuť
Autor: istockČeho se vyvarovat: Více omáčky znamená víc chuti, ne? Tak to opravdu není pravda. Polití masa marinádou příliš brzy způsobí zhořknutí a připálení, což ve finále úplně zkazí chuť masa.
Jak to dělat správně: Pokud chcete přidat na maso marinádu, udělejte tak nejdříve 5–10 minut před vyndáním na talíř. Omáčka tak zhoustne, nepřipálí se a dodá masu ten správný říz!
- 8.
Časté otevírání grilu
Autor: iStock.comČeho se vyvarovat: Pokaždé, když otevřete gril, vypouštíte teplo, což snižuje jeho teplotu, prodlužuje vaši dobu grilování a způsobuje nerovnoměrné propečení jídla.
Jak to dělat správně: Buďte trpěliví. Kontrolujte své jídlo méně často a nastavte časovač, který vám sám řekne, kdy máte maso vyndat. Pokud má váš gril teploměr na víku, je to skvělý způsob, jak mít teplotu pod kontrolou.
- 9.
Příprava masa na burgery
Autor: istock.comČeho se vyvarovat: Příprava masa na hamburgery je složitá. Nesmí se příliš důkladně promíchávat, aby maso nebylo moc tuhé a gumové. To většinou způsobuje „uhňácání“ masa do pravidelného tvaru.
Jak to dělat správně: Do masa na domácí hamburgery přidávejte všechny ingredience pomalu a promíchávejte je nejlépe rukou, a to velmi opatrně. Následně maso rozdělte na stejné kuličky, které pak na roštu nebo kameni jen rozmáčknete, a můžete se těšit na šťavnaté a rozpadající se hamburgery plné skvělých chutí.