Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Nejčastější chyby při mytí nádobí v myčce. Neděláte je také?

/
 • (iStock.cz)
  28. dubna 2023 ● 06:00

  Nádobí myjete pravidelně v myčce, ale ani tak nezáří čistotou? Pak nejspíš děláte někde chybu. Jaké jsou ty nejčastější při mytí nádobí v myčce? Dáváte do ní skutečně jen to, co do ní patří?

  TIP NA VIDEO: Jaké nádobí a věci do myčky raději nedávat?

 • 1.

  Tohle do myčky nepatří!

  Autor: istock.com

  V první řadě do myčky nedávejte nádobí, které v ní nemá co dělat. Nejenže je myčka velmi rychle zničí, ale některé materiály (například dřevo nebo určité druhy plastu) do sebe natáhnou chemikálie z čisticích prostředků. Ty se potom mohou uvolnit do jídla, které s nimi vaříte. Jaké nádobí do myčky nepatří? Nože, teflonové pánve ani hrnce, dřevěná prkýnka či vařečky, nádobí zdobené zlatem, kovem, případně obrázky. Nedávejte do ní ani staré či starožitné nádobí z mosazi, mědi, zinku, hliníku ani plasty, které k tomu nejsou vysloveně určené.

   

 • 2.

  Nádobí není pořádně umyté

  Autor: istock.com

  Naplníte myčku, přidáte prostředek a zmáčknete oblíbený program. Na konci se pak nestačíte divit, že místo křišťálově čistých talířů a skleniček objevíte neumyté nádobí, navíc se zbytky jídla. Většinou je to proto, že jste na příliš špinavé nádobí vybrali slabý program. Občas je dobré výhodný eko program vyměnit za intenzivní s teplotou vyšší než 65 °C. Zaschlé zbytky jídla ale nezdolá ani ten. Je potřeba nádobí odmočit a omýt předem, případně zvolit krátký program předmytí.

 • 3.

  Na nádobí jsou bílé usazeniny

  Autor: istock.com

  Když se na nádobí objevují bílé skvrny, většinou za to mohou soli do myčky. Na většině míst u nás je vyšší tvrdost vody, a tak je nutné k mytí přidávat sůl a také nastavit správně stupeň tvrdosti vody na myčce. Pokud přidáváte sůl do nádrže, je potřeba zásobník správně zavřít, jinak se sůl při mytí uvolní, nezvládne se rozpustit a ulpí na vašem nádobí.

 • 4.

  Příbory jsou i po umytí špinavé

  Autor: istock.com

  Občas jsou problémem při mytí příbory. Nejhorší je to se lžícemi, naběračkami a jinými oblými tvary. Většinou je to tím, že se náčiní tlakem vody špatně otočí, takže zůstane špinavé. Zabráníte tomu tak, že budete příbory a další náčiní dávat do speciálních košíků, ve kterých budou dobře upevněné. Pak už se ani nehnou, takže je trysky umyjí ze všech stran. I tady platí, že by příbory neměly mít silný nános zaschlých zbytků jídla. Těch se předem zbavte odmočením a předmytím.

 • 5.

  Příbory v myčce reziví

  Autor: istock.com

  Jak je možné, že se skvrny od rzi klidně objeví i na nerezových příborech? Zbytky jídla s obsahem soli nebo kyselin jsou schopny narušit povrch příborů a vytvořit tyto nevzhledné skvrny. Vyhnete se tomu použitím programu předmytí a přidáním leštidla. Jeho nedostatek poznáte také podle toho, že na nádobí zůstanou zaschlé kapky.

 • 6.

  Na skle a porcelánu jsou kruhy

  Autor: istock.com

  Když je po umytí hrnek i talíř samá šmouha a pruh, nejspíš jste to přehnali s dávkou leštidla. Kromě šmouh se vám může začít v myčce při nadbytku leštidla tvořit i pěna. Dávkujte ho proto s mírou.

 • 7.

  Nádobí zůstává mokré

  Autor: istock.com

  V tomto ohledu hodně záleží na tom, jak jste nádobí poskládali. Nejhorší je snaha dát do myčky víc kusů, než na kolik je tam místo. Zkuste se znovu podívat do manuálu ke stroji, kde výrobce většinou doporučuje rozložení. Když je na sebe nádobí moc namačkané, v prohlubních zůstane voda, které se nezbavíte. Dobré je po skončení programu myčku také trochu pootevřít, aby mohla uniknout pára.

   

 • 8.

  Sklenice jsou matné a flekaté

  Autor: Shutterstock

  Pokud je to na vysokých sklenicích, tak ty myčka prostě umýt nedokáže. Křišťálové sklo navíc do myčky vůbec nesmí, protože ztrácí lesk. U klasických sklenic je nejčastější příčinou to, že je nádobí příliš na sobě a voda nemůže vše opláchnout. Také se může do myčky dostat nadbytečná sůl. Pak je dobré spustit naprázdno program předmytí. Kromě toho je potřeba pravidelně kontrolovat a čistit filtr a trysky.

   

 • 9.

  Myčka zapáchá

  Autor: istock.com

  Když se na vás po otevření myčky vyvalí nepříjemný zápach, je nutné zasáhnout. Na vůni zapomeňte. Dokud nenajdete příčinu, bude se jen přebíjet se zápachem. O takové patálie si koledujete, když necháváte špinavé nádobí uskladněné v uzavřené myčce dva a víc dní. Když nechcete nádobí mýt denně, tak z něj alespoň dobře odstraňte zbytky a spusťte krátký program předmytí. Nevábný odér se může linout i ze znečištěného filtru. Ten je dobré nejméně jednou týdně propláchnout. Nejméně dvakrát ročně se pak vyplatí dát do myčky čistič a pustit naprázdno.

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 6

snehulak: Co je to myčka nádobí? Já mám doma dvě, ale když se nechce ani ženě ani dceři, klidně umyju nádobí osobně. Dokonce si myslím, že líp než ony.

(10. 06. 2018 17:01)

kombucha: Já nádobí nemyju,prostě ho vyhodím a koupím nový

(21. 05. 2018 06:30)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
BAZAR
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy