Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Oblačno 11°C

Kuchyňské houbičky jsou plné nebezpečných bakterií! Víme, jak se jich jednoduše zbavit

/
 • (istock.cz)
  31. ledna 2021 ● 06:00

  Jsou neocenitelným pomocníkem, ale zároveň take zdraví nejnebezpečnějším předmětem ve vaší domácnosti. Můžeme je doslova nazvat líhní bakterií. Těch na jejich povrchu žije neuvěřitelných 7 miliard! Obvyklé vymáchání a vyždímání nestačí, spousta bakterií zůstává uvnitř a zbytky vlhkosti jim poskytují ideální podmínky pro úspěšné množení. Takže pokud chcete mít nádobí po umytí opravdu „čisté" a uchránit své zdraví, je třeba houbičky průběžně dezinfikovat. Způsobů máte na výběr hned několik.

  Udržovat čisticí pomůcky hygienicky nezávadné a čisté je stejně důležité jako samo jejich používání. Při utírání různých povrchů se bakterie šíří po celé kuchyni, tudíž se lehce dostanou do kontaktu s pokožkou či s jídlem a může dojít k šíření nemocí. I tak ji ale většina z nás používá kuchyňské houbičky , dokud se třeba po několika měsících používání sama nerozpadne. Věřte, že v tomto případě opravdu nestojí zato šetřit a vyplatí se pořídit si za pár korun novou. A to při denním používání ideálně už po týdnu. Existuje ale také několik způsobů, jak jejich životnost trochu prodloužit. Nejlépe uděláme, když budeme houbičky dezinfikovat několikrát týdně, aby se v nich nevytvářelo prostředí vhodné pro růst bakterií.

 • 1.

  Použijte bělidlo

  houbička
  Autor: istock.cz

  Laboratorní výzkumy jasně prokázaly, že největší účinnost má právě bělidlo. Roztok bělidla, jako je třeba Savo, dokáže zabít neuvěřitelných 99,9 % všech bakterií, jako je Salmonella, E. coli a Pseudomonas. Připravíte si ho snadno. Smíchejte 3/4 šálku bělidla a 3,5 litru vody. Do hotového roztoku pak houbičku namočte na 5 minut.

 • 2.

  Polijte je peroxidem

  houbička
  Autor: istock.cz

  Peroxid vodíku se řadí do prvních příček domácích čističů, jelikož má skvělé dezinfekční účinky. Namočte jednou týdně vaše houbičky na nádobí do roztoku z peroxidu vodíku a teplé vody. Nechte 10 minut působit a pak properte v čisté vodě. Takto se důkladně zbavíte bakterií a nečistot.

 • 3.

  Pomůže ocet a jedlá soda

  houbička
  Autor: istock.cz

  Pokud se chcete vyhnout chemii, skvělým pomocníkem vám bude ocet a jedlá soda. Tyto základní kuchyňské ingredience působí antibakteriálně a pohlcují pachy. Houbičku položte do misky, posypte sodou, zalijte trochou octa a poté vařící vodou. 

 • 4.

  Dejte je do mikrovlnky

  houbička
  Autor: istock.cz

  Podle odborníků je jeden z nejlepších způsobů, jak špinavou houbičku vyčistit, desinfekce pomocí mikrovlnné trouby. Jak na to? Vložte mokrou houbičku do mikrovlnky a zapněte ji na dvě minuty na vysokou teplotu. Na houbičce nesmí být žádné kousky kovu a musí být dostatečné mokrá, aby se nespálila. Jen pozor! Houbičku vytahujte  ven opatrně, protože bude opravdu horká.

 • 5.

  Použijte myčku

  houbička
  Autor: istock.cz

  Umyjte houbičky v myčce mezi nádobím na cyklus normální mytí. Horká voda všechny bakterie zabije.

 • 6.

  Vyperte je v pračce

  houbička
  Autor: istock.cz

  Nebezpečných bakterií se zbavíte i tak, že vyperte houbičky v pračce s malým množstvím pracího prášku. Můžete přidat i malé množství bělidla.

   

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy