29. leden 2020
Svátek slaví Zdislava, zítra Robin

Jak často měníte povlečení, utěrky nebo kartáček? Možná si ničíte zdraví!

/
 • (iStock)
  5. prosince 2018 ● 06:00

  Nechcete, aby vaše domácnost byla líhní nejrůznější bakterií? Pak byste měli dbát na pravidelnou výměnu věcí, které denně používáte. Víte, jak často měnit třeba ručníky, povlečení či kartáček?  Možná budete hodně překvapení, jak zbytečně si každý den zahráváte se zdravím svým i svých blízkých.

  Je jasné, že nikdy dokonale nezabráníme tomu, aby s námi doma nežili roztoči nebo nějaké bakterie... Ani ty nejčistotnější hospodyňky nedokážou, aby se domácnost stala naprosto sterilní. Jsou ale určitá místa a věci, kde zbytečně podporujeme šíření nejrůznějších bakterií. I když většina z desítek druhů nalezených mikroorganismů je neškodná, některé však představují vážné zdravotní riziko. Můžou nám způsobit nepříjemné reakce, jako jsou různé alergie, infekce či dýchací problémy, u kterých hledáme třeba úplně jinou příčinu.    

  Připomeňme si tedy s námi nejrizikovější předměty, které mohou být doslova semeništěm bakterií a kterým je třeba věnovat zvláštní pozornost, co se týče pravidelné výměny. A možná se budetet divit, že toaleta není tím místem, kde se ve vašem bytě skrývá bakterií nejvíce! Té totiž navzdory velké koncentraci škodlivých bakterií většinou věnujeme pravidelnou péči. Podle studií miliony lidí ve vyspělých zemích hazardují se svým zdravím tím, že dostatečně nedbají například na čistotu své postele či věci osobní hygieny. Jak jste na tom vy?

 • 1.

  Zubní kartáček

  Ani sebelepší kartáček nás neochrání před nepříjemnými kazy, pokud jej nebudeme pravidelně měnit a udržovat. Pokud ho měníte až v době, kdy je úplně opotřebovaný s roztřepenými vlákny, děláte velkou chybu. Nejen, že si zuby nevyčistíte dostatečně a riziko zubního kazu se zvyšuje, v jeho vláknech se také tvoří kolonie bakterií. A jak poznáte, že je čas na výměnu? Kartáček by se měl měnit zhruba jednou za tři měsíce nebo pokud jsou vlákna vychýlená zhruba o jeden až dva milimetry do stran. Pokud jste prodělala nějakou infekční chorobu, po uzdravení kartáček také vyhoďte a kupte nový. Určitě zapomeňte  na uchovávání kartáčku v různých obalech a krytech, kde se bakterie dobře množí.

 • 2.

  Ručníky a osušky

  Možná jste dosud žila v přesvědčení, že když do ručníku utíráte vymydlené a čisté tělo, není potřeba tak častá výměna. To je též velký omyl. Po každé sprše či koupeli se totiž v ručníkách i osuškách hromadí odumřelé kožní buňky, které jsou v kombinaci s vlhkostí semeništěm plísní, bakterií i fekálií. Výsledkem mohou být infekce a kožní nemoci přenášející se na celé naše tělo. Takže pokud jste byla zvyklá na výměnu jednou týdně nebo dokonce déle, věřte, že si zaděláváte na zdravotní problémy. Ručníky a osušky vyměňujte minimálně každé 3 dny a perte je vždy na 60 stupňů.

 • 3.

  Utěrky

  Málokdo si uvědomuje, že při každé manipulaci s jídlem či umytí rukou se zachytávají bakterie také na kuchyňské utěrce. Kombinace tepla, vlhka a zbytků potravin je totiž ideální pro množení bakterií.  A ty mohou proniknout do jídla, ať už před vařením, během něj nebo po něm, a způsobit tak řadu zdravotních komplikací. Bohužel většina z nás pere utěrku až v momentě, až když je od pohledu špinavá. U kuchyňských utěrek se výměna doporučuje každý druhý den, neboť po delším používání na nich bývá až dvěstěkrát více bakterií než na záchodovém prkénku! To je celkem děsivé, že?

 • 4.

  Houbičky na mytí nádobí

  Podle vědců se v kuchyni může vyskytovat více bakterií než na toaletě. Třeba taková houbička na nádobí je velmi vhodným prostředím pro množení bakterií - na 1 cm plochy připadá až 54 miliard bakterií. A při utírání různých povrchů se bakterie šíří po celé kuchyni, tudíž se lehce dostanou do kontaktu s pokožkou či s jídlem a může dojít k šíření nemocí. I tak ji ale většina z nás používá, dokud se třeba po několika měsících používání sama nerozpadne. Věřte, že v tomto případě opravdu nestojí zato šetřit a vyplatí se pořídit si za pár korun novou. Houbičky bychom měli pravidelně měnit ideálně jedenkrát týdně. Pokud byste ji i tak chtěli používat o něco déle, než jeden týden, měli bychom ji důkladně mýt při teplotě vyšší než 60 stupňů, a to nejlépe v myčce. Podle rad odborníků je ale nejlepší způsob, jak špinavou houbičku vyčistit, vložit ji do mikrovlnné trouby (na maximální výkon po dobu asi jedné minuty), a tím zničit většinu bakterií.


 • 5.

  Povlečení a prostěradlo

   

  Věděli jste, že v jednom gramu prachu z polštáře, peřiny nebo matrace se ukrývá až 15 000 roztočů? Podle nejnovějších průzkumů ale lidé vyměňují povlečení většinou jen jednou za měsíc, což je bohužel nedostačující. Jelikož v posteli trávíme zhruba třetinu života, měli bychom dbát na pravidelnou hygienu i tohoto prostředí. Povlečení byste neměli měnit jen tehdy, pokud úplně nevoní, ale myslet také na zdraví. Biologický odpad z našeho potu, odumřelých buněk a vlasů nashromáždění v ložním prádle a lůžkovinách totiž může za kožní problémy, akné a ucpané póry, ale také za vznik alergií nebo zhoršení astmatu a dýchacích problémů. Chcete-li, aby tedy vaše postele byly čisté, měňte ložní prádlo každý týden, maximálně však jednou za čtrnáct dní, i když se vám zdá, že to ještě není potřeba. A jestliže jste nemocní, trpíte nadměrným pocením nebo jste alergici, měli byste ložní prádlo měnit jednou za tři dny. 

   

  Určitě je dobré věnovat pozornost i výměně prostěradel, která by měla probíhat jednou týdně. A stejně jako povlečení, i prostěradla je nutné prát nejméně na 60 °C, abyste roztoče usmrtili.Nezapomínejte čas od času také vyčistit samotné polštáře a přikrývky. Do pračky nebo do čistírny je ideální donést je dvakrát do roka.

   

  Náš tip: Výskyt plísní a bakterií jak v ložnici, tak i v koupelně můžete výrazně omezit tím, že si pořídíte bambusová prostěradla či bambusové ručníky a osušky. Tyto výrobky totiž obsahují antibakteriální složku, která množení nežádoucích organismů zamezuje.

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy