Hlavním důvodem jsou bakterie, pro které je vlhký ručník živnou půdou. Při každém použití ručníku na něj totiž přeneseme bakterie přirozeně žijící na naší pokožce. Spousta lidí si své ruce též nemyje dostatečně důkladně, a proto mnoho bakterií, které nasbíráme z různých předmětů a povrchů, na které saháme, přeneseme i na ručník. 

To nám potvrdila Ing. Michaela Křivská, chemička a vývojářka kosmetiky Cannor, a dodává: „Vlhký a teplý ručník volně visící v tmavé koupelně je perfektním prostředím pro bakterie a další mikroorganismy. Pokud ručník mezi každým použitím důkladně neproschne, bakterie mají ideální podmínky pro růst a množení. Z bakterií, které můžeme nejčastěji najít, to jsou E. coli a další koliformní bakterie, jež jsou přirozenou součástí naší střevní mikroflóry. Najdeme-li je ve vodě, jsou ale známkou znečištění. Není se čeho bát, ze špinavých ručníků s největší pravděpodobností neonemocníte.“

Nepodceňujte prací prostředek, teplotu vody a častou výměnu ručníků

Nabízí se pak otázka, jak o ručníky pečovat tak, abychom se koloniím nejrůznějších mikroorganismů vyhnuli velkým obloukem. Primárním základem je co nejčastější obměna ručníků, v ideálním případě je třeba prát je každé dva dny při 60 °C. Michaela upozorňuje, že samotný detergent (syntetický prací prostředek obsahující účinné složky) však mnohdy nestačí, a proto se doporučuje prát s přípravky, které fungují na bázi aktivního kyslíku. Ten totiž zajistí 100% dezinfekci prádla a odstraní i těžko odstranitelné skvrny.

Jana Kutlíková, CEO manažerka ekologického e-shopu zemito.cz, pak dodává, že zápachu se lze zbavit kombinací důkladného proschnutí a použití takového pracího prostředku, který neobsahuje pro pokožku dráždivé látky.

Účinná dezinfekce: aktivní kyslík i UV záření

Po vyprání je důležité usušit ručníky co nejrychleji. Ideální je sušička, pokud ji nemáte, sušte u radiátoru či využijte slunečných dní. „Sluneční paprsky obsahují UV záření a napomáhají dezinfekci. Snažme se ale nejen o co nejrychlejší proschnutí ručníků, ale i o důkladnější mytí rukou,“ dodává chemička a vývojářka konopné kosmetiky.  

„Babské rady“ podle odbornic

Michaely i Jany jsme se pak zeptaly na jejich osobní rady. Obě dámy nedají dopustit na ocet místo aviváže. Mnoho lidí má ale k němu značný odstup. Nemusíte se obávat, jeho specificky nakyslý odér vyprchá dříve, než ručníky vyndáte z pračky.

Nejvíce se mi osvědčilo prát ručníky se směsí nastrouhaného mýdla se sodou na praní a perkarbonátem sodným při 60 °C,“ pochvaluje si Michaela a dodává: „Pokud byste toužili po vůni, stačí přidat 1–2 kapky éterického oleje, můj oblíbený je třeba máta nebo citron. Poté máte pocit, že ručníky opravdu voní čistotou.“ Na éterické oleje nedá dopustit ani Jana, především na eukalyptus, který krásně provoní vyprané prádlo.