Co budeme k výrobě potřebovat?

Keramický nebo plastový květináč s miskou, kousek (cca 25–30 cm) staré násady (např. z lopaty či koštěte), šroub s podložkou, šroubovací háček  s podložkou a drátek na zavěšení.

Postup:

Misku uprostřed provrtáme, otvorem protáhneme šroub s podložkou. Ten pak zašroubujeme do dřevěné násady. Na její druhý konec nasadíme květináč dnem vzhůru a otvorem v jeho dně zašroubujeme do druhého konce násady háček s podložkou. Květináč by měl být větší než miska, aby ptákům do krmiva nepršelo. Nakonec vezmeme kousek drátu, protáhneme ho háčkem a krmítko zavěsíme na strom.

 

Pokud máme nějaké starší dřevěné krmítko, stačí zkontrolovat, jestli mu nezatéká do střechy, a dále zkontrolovat jeho ukotvení či zavěšení. Dřevěné prvky můžeme přebrousit a natřít lazurou nebo olejem na venkovní dřevo.

Čím ptáky správně krmit?

Většina zpěvného ptactva ocení semínka slunečnice, sezamu, kukuřice, můžeme jim zakoupit namíchanou směs. Lze jim dát i jablka nebo strouhanou mrkev. Pokud se v našem okolí vyskytují sýkorky, strakapoudi nebo sojky, potřebují tučné kousky masa a lůj. Nikdy do krmítka nedáváme zbytky jídel, která jsou kořeněná, mastná, smažená nebo obsahují cukr. Také nedáváme ptákům pečivo, a to ani tvrdé, neprospívá jejich trávení a škodí jim.