29. květen 2020
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand

Předvánoční mytí oken bude hračka! Tyhle triky vám to usnadní

/
 • (iStock)
  3. prosince 2018 ● 06:00

  Mytí oken má většina z nás na seznamu předvánočního úklidu. Jen ne vždy se je podaří umýt tak, jak bychom chtěli. Podívejte se tedy na několik užitečných rad, se kterými budete mít křišťálově čistá okna.  A to rychle a bez nervů i v tomto zimním období. 

  Zima sice není zrovna ideální období na mytí oken, ale přece jen čistá okna jsou jistou vizitkou domácnosti. A pořádně přes ně nevidět až do jara jen tak někdo nevydrží. Pokud je navíc chcete vánočně vyzdobit, je jasné, že na zaprášených a šmouhatých oknech nebude hezky vypadat vůbec nic. Pusťte se tedy s chůtí do toho. S našimi radami to bude hračka. 

 • 1.

  Vyberte si správné počasí

  mytí oken


  Na mytí oken je sice nejlepší jarní období, ale i v zimě to zvládnete. Jen se do toho logicky nepouštějte v případě, že venku prší či sněží. To by vaše práce byla jistě zbytečná. Této činnosti bychom se měli ale vyhýbat i za slunečného počasí. Pokud totiž bude na okna pražit sluníčko, můžete si být jistí, že na nich díky rychlému vypařování vody zůstanou šmouhy. Důležitá je také teplota. Určitě neumývejte okna v mrazech.  To jde totiž špína špatně setřít, na sklech se drží a voda namrzá. Navíc přípravky, které používáte na mytí oken, většinou nesnesou mráz. Počkejte si tedy raději na příjemnější den, kdy teplota vzduchu bude alespoň 5 °C.


 • 2.

  Připravte si správné pomůcky

  mytí oken

  Bez správné výbavy se skvělého úspěchu nikdy nedočkáte. Co vše tedy budete potřebovat? Pořiďte si určitě pevné schůdky nebo malý stabilní žebřík, který bude jistější než obyčejná židle. Dalšími nezbytnými pomůckami jsou rozmývák, stěrka, utěrka z mikrovlákna na leštění a hadřík na otíraní setřené špíny. V obchodech koupíte také mnoho přípravků, které vám mytí oken usnadní a skla vyleští. Najdete i takové, které  odstraní z rámů nečistoty a zvýrazní jejich bílou barvu. Nepodceňujte také výběr čisticího hadříku. Vždy dbejte na to, aby byl z kvalitního materiálu, aby po sobě nezanechával stopy a  okna nepoškrábal. Nejlépe uděláte, když si pořídíte speciální mikrovláknovou utěrku na sklo. Dobrou službu udělají i papírové kuchyňské utěrky.
     

 • 3.

  V první řadě garnyže, parapety a žaluzie

  mytí oken
  mytí oken
  Autor: iStock

  S mytím oken nesouvisí jen samotné mytí skla, ale i všech spojených částí i okolí. Možná budete sama překvapena, kolik prachu a nečistot se dostane také na garnyže, parapety a žaluzie. Poté, co vyklidíte vše z parapetů, sundejte záclony, které dejte ideálně hned vyprat. Na úklid v okolí oken použijte klasický vysavač, kterým kompletně projedete všechna místa, odstraníte prach a třeba i pavučiny. Ke zbavení ostatní špíny vám postačí mýdlová voda. Co se týče žaluzí, nejrychlejší a nejefektivnější cestou je pořídit si speciální kartáček na čistění žaluzií, kterým lze čistit na sucho i na mokro. A co je důležité - zvládne hned několik lamel naráz.  


 • 4.

  Umyjte rámy a kliky

  mytí oken

  Na mytí rámů a klik, které našimi dotyky nejvíce trpí a bývají nejšpinavější, použijte hadřík či utěrku namočenou ve vodě a saponátu. Na rámy určitě nikdy nepoužívejte invazní látky například s obsahem abrazivních složek nebo rozpouštědel. A předtím, než se pustíte do mytí samotných skel, vodu vyměnta za čistou.  


 • 5.

  Jak na samotná skla?

   

  mytí oken
  mytí oken
  Autor: iStock

  Jak dobře umýt okna beze šmouh? Není to vůbec složité. Skla umyjte z obou stran. Mezitím je dobré určitě vodu vyměnit, hlavně pokud jsou okna více znečištěná. Voda by neměla být horká, protože se snižuje účinnost čisticích prostředků. Na mytí je nejlepší použít stěrku, na kterou nasadíte návlek z mikrovlákna. Ten namočíte do vody s přípravkem na mytí oken a poté roztírejte krouživými pohyby. Nakonec použijte stěrku s gumovým lemem a mycí prostředek z oken stáhněte. Na závěr okno vyleštěte mikrovláknovou utěrkou. Pokud se i tak nějaká šmouha objeví, je nejlepší sáhnout po čističi na sklo, kterým okno důkladně doleštíte.

 • 6.

  Vyzkoušejte babské rady

  mytí oken


  Určitě stojí zato vyzkoušet i některé z rad, které používaly už naše babičky. 

   

  • K mytí hlavně více zašpiněných skel se dobře hodí slaná voda. Dávkování je polévková lžíce na litr vody. 
  • Do vody můžeme přidat také trochu octa. Ten pomáhá a funguje jako přirozený odmašťovač a také leštidlo. Poradí si i s drobnou plísní, která se může objevit v okolí okenních rámů. 
  • Skvělým pomocníkem je i vanilkový puding, kterým okna nejen umyjete, ale provoníte si také byt. Stačí sáček vsypat do pěti litrů horké vody, zamíchat a okna jím umýt. Nechátejte je uschnout a až poté vyleštíte.
  • Okna dobře vyleštíte také novinovým papírem nebo obyčejnými silonkami. Stačí jimi sklo umýt studenou vodou, přeleštit a máte hotovo.

   

Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy