Pokud si pravidelně vybíráte kavkazskou jedli, se širokým kmenem, je potřeba, abyste sáhli po stojanu se širokým průměrem, do kterého se vám stromek bez problémů vejde.
Abyste se při nákupu nespletli, vždy si nejprve změřte průměr stojanu a teprve podle tohoto údaje vybírejte stromeček. Vyhnete se zuřivému osekávání kmene a narážení do stojanu silou. Ať už si ale koupíte jakýkoliv druh stromku, váš stojan by měl mít vždy nádržku na vodu. Jehličnan totiž dokáže v přetopené místnosti vypít i několik litrů vody a vy tak můžete snadno prodloužit jeho životnost. Bude déle svěží, zelený, neuschne a neopadá. Z jakých typů stojanů můžete vybírat a který je nejlepší?
Dřevěný stojan na stromeček
Autor: archiv firem
Maximální velikost stromku by u tohoto typu stojanu neměla přesahovat dva metry a průměr kmene by neměl být větší než zhruba 5 – 6 cm, takže budete mít problém do něj
upevnit jakýkoliv větší stromek. Také nádržka na vodu pojme jen asi 200 ml vody, takže je potřeba ji velmi často doplňovat. Cena za dřevěný stojan se pohybuje od 400 korun.
Kovový stojan na stromeček
Autor: archiv firem
Je pevný a podle zvoleného designu i stabilní. Platí u nich ale stejná pravidla jako u dřevěných stojanů. Pojmou stromek o průměru kmene maximálně šest centimetrů a nemají nádržku na vodu. Také je náročnější do nich upevnit stromeček tak, aby stál opravdu rovně a nenakláněl se na stranu. Cena se pohybuje podle zvoleného typu a začíná zhruba na 300 korunách.
Litinový stojan na stromeček
Autor: archiv firem
Má velmi podobné vlastnosti jako stojany kovové. Je těžký, stabilní a má mnoho
designů. Většinou se do něj dá umístit stromeček se silnějším kmenem, tj. kolem 10 centimetrů. Ani tyto ovšem většinou neobsahují nádržku na vodu. Cena se pohybuje podle zvoleného typu a začíná zhruba na 400 korunách.
Plastový stojan na stromeček
Autor: archiv firem
Prakticky jedinou výhodou jednoduchých plastových stojanů je jejich cena. Přestože umožňují úchyt stromečku do výšky dvou metrů a průměru kmene až 10 centimetrů, je těžké ho ve stojanu vystředit. Utahují se pomocí tří plastových šroubů, které mají při pevném utáhnutí tendenci se lámat. Někdy mají nádržku na vodu, což zvyšuje jejich stabilitu. Zpravidla jsou ale vhodné jen pro menší a lehčí stromky, okolo výšky lehce přes jeden metr. Jejich cena se pohybuje od 150 korun výš.
Stojan na stromeček se systémem klick-fix
Autor: archiv firem
Jedny z nejoblíbenějších stojanů posledních pár let umožňují velmi snadné ovládání. Podle typu, který si vyberete, bez problémů udrží i čtyřmetrové stromečky s tlustým kmenem. Navíc díky systému čtyř až pěti páček držících ocelové lanko je možné do nich umístit stromky s úzkým i širokým kmenem, který může být nepravidelný – není tedy potřeba jej osekávat nebo frézovat. Praktický hrot a lanko zajišťují snadné vycentrování stromečku a objemná nádržka na vodu společně s velkou hmotností stojanu zajišťují jeho stabilitu. Jeho skvělé vlastnosti jsou ale vykoupeny nepříliš hezkým vzhledem a samozřejmě cenou, která se podle typu pohybuje od 500 korun až do čtyř tisíc korun.
Keramický stojan na stromeček
Autor: archiv firem
Je velmi hezký, stabilní a pevný, takže udrží i vyšší
stromek. Přesto se ale nedoporučuje přesahovat výšku dva metry. Umístíte do něj stromeček o průměru kmenu až 8 centimetrů. Nádobka na vodu je velmi velká a pojme až pět litrů vody, čímž se stabilita stojanu ještě zvyšuje. Cena se pohybuje zhruba kolem 600 korun.