Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

Při krájení cibule už nemusíte brečet. Víme, co zabírá!

/
 • Při krájení cibule už nemusíte brečet. Víme, co zabírá!
  Při krájení cibule už nemusíte brečet. Víme, co zabírá! (istockphoto.com)
  20. července 2023 ● 05:00

  Cibule zaručeně rozpláče každého a někdy nás dokáže pořádně potrápit. Přes proud slz ani pořádně nevidíme a znemožňuje nám to další přípravu jídla. Jenže bez cibule se v kuchyni jen těžko obejdeme. Co tedy s tím? Máme několik triků, jak se vyhnout slzavému údolí…

  Jaký je důvod, proč při krájení cibule pláčeme? V cibuli jsou obsažené silně těkavé sirné složky, které se snadno šíří prostorem. Když cibuli krájíme, dochází k poškození jejích buněk, které začnou uvolňovat svůj obsah. Obsah buněk pak dál reaguje s aminokyselinami, vzniká sulfonová kyselina a dál se mění na dráždivý plyn. Když se nám tento plyn dostane do očí, nervová vlákna aktivují slzné žlázy a oči na situaci reagují produkováním slz. Čím mladší a čerstvější cibule je, tím víc nám dá zabrat.

  Existuje několik taktik, jak vyzrát na tuto „problematickou“ zeleninu. Příště až budete krájet cibuli, určitě vyzkoušejte některou z nich.

 • 1.

  Rychlé krájení s ostrým nožem

  První radou je naučit se cibuli krájet dobře a dostatečně rychle. A poté ji hned zpracovat. Cílem totiž je poškodit při krájení co nejméně cibulových buněk. K tomu vám dobře napomůže dostatečně velký a ostrý nůž. Naučte se krájet tak, aby vám cibule držela co nejdéle v celku, a tím také zabráníte šíření aromatických látek vzduchem.

   


 • 2.

  Pusťte si digestoř

  Další možností je zapnutí digestoře, která alespoň částečně odfoukne nepříjemný plyn při krájení. Kuchyně také nebude zamořená všudypřítomným štiplavým odérem, takže to zvládnete bez pálení očí i pláče.

   


 • 3.

  Dejte cibuli do mrazáku

  Až budete příště připravovat cibuli, dejte ji před krájením asi na čtvrt hodiny do mrazáku. Jakmile bude cibule ledová, množství těkavé látky uvolňované při krájení do vzduchu se výrazně sníží.

   

 • 4.

  Použijte studenou vodu

  Slzám při krájení cibule se můžete ubránit také tak, že cibuli asi na pět minut namočíte do misky studené vody, do které přidáte i pár kostek ledu. Studená voda také ochladí cibuli, takže zpomalí výrobu výparů. Při krájení pak do vody namáčejte i nůž. Jen dávejte pozor, aby vám nůž po vlhké cibuli nesklouzl.

   


 • 5.

  Vyzkoušejte citron

  Dalším osvědčeným trikem, který můžete vyzkoušet, je citronová šťáva. Během krájení průběžně potírejte čepel nože citronovou šťávou. Kyselina reaguje s chemickými látkami, které se nacházejí v cibuli, takže se uvolní méně látek, které dráždí oči.

   

 • 6.

  Zapalte svíčku

  Proti pláči při krájení cibule také pomáhá, když poblíž prkénka zapálíte svíčku. Plamen sníží proudění vzduchu a aroma se k vám nedostane v takové míře. Pomůže to i k vypaření enzymů, které na nás fungují jako spouštěče pláče.

   

 • 7.

  Vyzkoušejte pomocníka

   

  Ke krájení cibule můžete také použít některý ze speciálních ručních kráječů na cibuli. Usnadní vám krájení cibule na jemné kousky a díky uzavřené nádobce se nebude šířit štiplavý odér. Kráječe mívají také schované břity, takže se nemusíte bát poranění a zapojit do práce se mohou i vaše ratolesti. A nakrájíte v něm i jinou zeleninu, ořechy nebo čokoládu.

   

 • 8.

  Nasaďte brýle

  Poslední trik je trochu komický, ale účinný. Působení cibulových výparů zabráníte tím, že si nasadíte lyžařské či potápěčské brýle. Ty druhé zmiňované vám navíc kromě očí ochrání i nos. Možná tím pobavíte zbytek rodiny, ale svůj účel to opravdu splní.

   

Přidat názor
Počet komentářů: 9

krapotkin: Nejlepší je cibuli nekrájet.

(20. 07. 2023 09:15)

KozaRoza1: Celé jejich rady jsem nečetla, ale mám to jako vy. Sice při posledním krájení mě oči pálily, ale jinak to funguje.

(20. 07. 2023 09:11)

vlajo: Nevím ale nejméně 10 let při krájení nebrečím a to nakupuju cibuli u farmářů.Asi už to není ono.

(14. 11. 2021 15:38)

zacoaproc: Já taky. Nakrají ji manželka

(27. 11. 2018 16:11)

spliny: Úplně stačí na oloupanou cibuli pustit studenou vodu i na nůž. To mně ještě nezklamalo, je to rychlé a účinné. Super.

(27. 11. 2018 13:33)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy