8. srpen 2020
Svátek slaví Soběslav, zítra Roman

Čistíte lednici tak často, jak byste měli? Jak ji účinně zbavit bakterií a zápachu?

/
 • (iStock)
  4. července 2019 ● 06:00

  Vzpomenete si, kdy naposledy jste čistili chladničku? Pokud ne, je nejvyšší čas! Pravidelná péče a čištění lednice jsou totiž nejen pro naše zdraví, ale také pro životnost nepostradatelného spotřebiče dost důležité. Poradíme vám, jak se o ni správně starat.

  I když není úklid ledničky zrovna záležitost na pár minut, věřte, že na pravidelné čištění není dobré zapomínat. Jinak totiž můžete čelit problémům v podobě plísní, hniloby a zápachu. Vysoká vlhkost uvnitř je k šíření nejrůznějších bakterií doslova ideální. A o to přece nestojíme! Jak často se tedy do čištění pustit? Odborníci i výrobci doporučují přístroj – i když máme samoodmrazovací – umývat jednou měsíčně. A jaký je správný postup?

 • 1.

  Příprava

   

  Začněte tím, že lednici vypnete. Je to lepší z důvodu, že přístroj bude delší dobu otevřený a jinak by zbytečně spotřeboval velké množství energie. Poté vyndejte z lednice ven veškeré potraviny a výrobky, aby byla úplně prázdná. Potraviny určitě nepřekládejte při mytí chladničky z poličky na poličku, i když si tím chcete ušetřit čas. Práci si totiž naopak zkomplikujete, a navíc můžete potraviny kontaminovat čisticími prostředky.
  Nakonec všechny potraviny protřiďte. Zkontrolujte u nich datum trvanlivosti. Ty staré nepoužívané a prošlé bez kompromisu vyhoďte. Ostatní, které by se během čištění mohly roztát, zabalte do novin – udrží potraviny déle chladné. Nebo je vložte do nádoby s ledem.

 • 2.

  Šuplíky a zásuvky

  Vyndejte z ledničky všechny police, šuplíky nebo jakékoliv jiné pohyblivé povrchy. Budou se vám lépe mýt a nezanedbáte případnou špínu za nimi. Skleněné police nejdřív opatrně opláchněte vlažnou vodou, abyste předešli teplotnímu šoku a aby vám poličky nepraskly. Postačí octová voda, která zajistí dokonalou dezinfekci. Při velmi zaschlých skvrnách můžete použít teplou vodu spolu se čpavkem v poměru 1:5 a skvrnu nechte chvíli odmočit. 

 • 3.

  Námraza pryč


  Doby, kdy jsme s odmrazováním lednice strávili hodiny času, jsou naštěstí pryč. Většina novějších chladniček je vybavena beznámrazovým systémem No Frost. Spotřebič si udržuje konstantní teplotu, a na potravinách ani na stěnách chladničky tak nevzniká námraza. Pokud ale ještě třeba na chalupě vlastníte starší lednici bez No Frost technologie, je nutné se pravidelně poprat s nánosy ledu, které se musí odstranit. Pokud byste lednici pravidelně neodmrazovali, energetická náročnost přístroje by výrazně stoupla. Navíc v namrzající chladničce je větší vlhko, které způsobuje zhoršení kvality skladovaných potravin, zejména masa a zeleniny. Proto případnou námrazu v mrazáku oškrábejte, zbytky ledu na chladicí spirále rozpustíte jednoduše tím, že na dno mrazničky postavíte hrnec s teplou vodou a zavřete dvířka. Pořídit si můžete i speciální spreje na odmrazování. Jen pozor – k ledničce na zem si připravte hadr, abyste si tajícím ledem nepoškodili koberec nebo třeba plovoucí podlahu.

 • 4.

  Čištění

  Při mytí lednice postupujte odshora dolů a dveře si nechte na závěr. Vnitřní stěny ledničky umyjte nejlépe vodou s octem nebo saponátem. Určitě ale zapomeňte na příliš silný chemický čistič. Ten by mohl totiž v ledničce zanechat pach, který by poté potraviny pohltily. Připravit si můžete také vodu s přídavkem jedlé sody – ta vodu změkčí a má alkalické vlastnosti, díky kterým snáz odstraní nečistoty. Nezapomínejte ani na odvodňovací kanálek v zadní části lednice, který bývá plný hnijících zbytků. Často se v něm tvoří plísně.

   

 • 5.

  Do sucha

  Po vyčištění je důležité vše dokonale vysušit, aby se v chladničce a mrazničce netvořila námraza. Osušte všechny povrchy pečlivě suchým, čistým hadříkem a vraťte vše zpět na původní místo. Nakonec naskládejte potraviny. Pozor, i na správné organizaci potravin dost záleží. Nevíte, kam co správně patří? Uložení potravin má svá pravidla, která jsou mnohdy uvedena i v manuálech od výrobců spotřebičů. Ale jasně a přehledně jsme to popsali v tomto článku: Ledničková pravidla. Když víte, co kam patří, ušetříte zdraví i peníze! 

 • 6.

  Jak odstranit zápach?

   

  Tím, že budete lednici pravidelně čistit, byste se měli vyvarovat nežádoucího odéru. Pokud ale i po vyčištění lednice bojujete se zápachem, můžou za tím být aromatické potraviny jako výrazné sýry, ryby nebo pomazánky. Proto je vždy ukládejte do uzavíratelných krabiček. Je potřeba také pravidelně kontrolovat stav potravin, aby se plíseň a zápach nešířily z nich. Zakoupit můžete také nejrůznější pohlcovače pachů.

   

   

Přidat názor
Počet komentářů: 2
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy