7. prosinec 2019
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava

Pozor, tyto věci do mikrovlnky nepatří. Ničíte ji i své zdraví!

/
 • (iStock)
  27. listopadu 2019 ● 06:00

  Mikrovlnná trouba je velmi šikovný pomocník, kterého někteří z nás používají denně. Bohužel se najde stále hodně lidí, kteří ji neumí používat správně. Zničit mikrovlnku je skutečně jednodušší, než si možná dokážete představit. Některé nevhodné věci mohou navíc poranit i vás. Co byste tam dávat tedy nikdy neměli?

  Málokdo ví, že mikrovlny působí na některé potraviny a materiály jinak, než je tomu v běžné troubě nebo při obyčejném ohřívání na plotně. A možná budete i vy překvapeni, kolika způsoby se jí dá uškodit. A v lepším případě to odnese jen mikrovlnka, a ne vaše zdraví. Jaké jsou nejčastější věci, které lidi do mikrovlnné trouby dávají, a neměli by?

 • 1.

  Čerstvé ovoce

  mikrovlnka

  Nikdy nedávejte do mikrovlnné trouby čerstvé ovoce. Přišli byste nejen o chuť a šťavnatost, ale i o cenné živiny, minerální látky a vitaminy. Navíc ovoce mívá dužinu plnou vody a také pevnou slupku, můžete si tak nechtěně připravit časovanou bombu. Například hroznové víno může ve vteřině vybuchnout a rozletět se na všechny strany. Vedle náročného úklidu můžete také řešit zničený ventilátor mikrovlnné trouby. Pokud tam ovoce přece jen dáte, tak jedině nakrájené na kousky a přikryté poklopem.

 • 2.

  Vejce

  mikrovlnka

  Vajíčko a mikrovlnka – to je hodně výbušná kombinace, kterou určitě také nedoporučujeme. Tekutina v syrovém vajíčku se totiž teplem rychle mění v páru, čímž vejce zvětšuje svůj objem. To samozřejmě skořápka nevydrží a vejce exploduje. Vám pak nezbude nic jiného než hodiny a hodiny drhnout žloutek, který se rozprskl po celém vnitřku mikrovlnky.

 • 3.

  Plastové nádobí a krabičky

  mikrovlnka

  Předtím, než budete dávat plastové věci do mikrovlnky, vždy se ujistěte, zda jsou pro ohřívání vhodné. Na každém výrobku by to mělo být řádně označeno. Například levné plastové krabičky nejsou schopny odolávat vysokým teplotám, tudíž se z nich po dobu zahřívání uvolňují škodlivé a rakovinotvorné látky. Může také dojít k tomu, že si budete muset koupit novou mikrovlnnou troubu – rozpuštěný plast z té staré už prostě nikdy nedostanete.

 • 4.

  Chilli papričky

  mikrovlnka

  Kdyby vás náhodou někdy napadlo v mikrovlnce ohřát chilli papričky, čeká vás hodně nepříjemný zážitek. Začnou se z nich totiž uvolňovat kapsaicin a jiné aktivní složky, které z papriky dělají velmi pikantní potravinu. Smísí se s párou a ve chvíli, kdy otevřete dvířka, pocítíte pálivou sílu na vlastní kůži. Způsobit může pálení očí, krku, a dokonce i skvrny na kůži připomínající popáleniny –  jako pepřový sprej.

 • 5.

  Kovy

  mikrovlnka

  To, že jakékoli kovové věci nepatří nikdy do mikrovlnky, ví většina z nás. Bohužel ne všichni na toto doporučení dbají. Dokonce i malé množství, které může být obsaženo v některých glazurách nádobí, způsobí, že vám začne celá trouba jiskřit. A svou troubu tak můžete rozbít během chvilky.

 • 6.

  Voda

  mikrovlnka

  Velký pozor si také dejte i při ohřevu vody. Zatímco voda na povrchu bude horká, voda u dna bude stále studená. Při promíchání horká voda vystříkne a může způsobit nepříjemné popáleniny. Proto – jestli si chcete ohřát vodu na čaj, v mikrovlnce rozhodně ne!

Přidat názor
Počet komentářů: 1

Reno Reins: Drobný a tenký kov určitě do mikrovlnky nepatří, nicméně z manuálu mikrovlnky se dozvíte, že při ohřevu tekutin máte vždy použít lžičku nebo lžíci, aby právě došlo k prohřátí celé tekutiny. Tento mýtus všichni opakují a nikdo ty návody nečte. Spousta mikrovlnek má i tuto instrukci na horní hraně po otevření dvířek. Článek, který je splácnutý z povídání v kuchyňce, kde by měl být i manuál k této kouzelné krabičce na rozmrazování potravin, je nepřesný a nepřináší skoro nic. Mohli jste alespoň napsat o dalším neduhu a to je "ohřívání na maximální výkon", kdy se všichni divý, že talíř je horký, omáčka připálená na okraji talíře, ale jídlo studené. Téměř nikdo neohřívá na střední výkon a delší dobu (cca 5min), aby mohl uvolnit prostor dalším.

(27. 11. 2019 07:32)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy