Do myčky na nádobí prkénka nepatří. Hlavně ne ta dřevěná! Nasáknou do sebe totiž všechny chemikálie z čisticích prostředků, které se potom dostávají do jídla, které na nich krájíte.

Bakterie E. coli zničíte octem

K dezinfekci a očištění kuchyňských prkének je proto po každém použití jen dobře otřete hadříkem namočeným do octa. Také kyselina octová je dobrým dezinfekčním prostředkem, který je účinný proti škodlivým bakteriím, jako jsou E. coli, salmonella a staphylococcus.

Jak vyčistit dřevěné prkénko?

Dokonalým spojencem v boji proti bakteriím je také peroxid vodíku, a to zvláště poté, co jste krájeli kuře nebo jiné maso. K pozabíjení všech bakterií na vašem prkýnku nejdřív použijte papírovou utěrku namočenou do octa. Jiným papírovým ručníkem namočeným do peroxidu vodíku pak prkénko ještě jednou důkladně přetřete.

Pokud jste umyli prkénko vodou a saponátem, otřete jej poté vlhkým hadříkem namočeným v soli. Během chvilky bude mít světlejší a jasnější barvu. Můžete také vytvořit pastu smícháním soli a citronové šťávy a tou prkénko vyčistit podle potřeby.

Jak vyčistit plastové prkénko?

Plastové prkénko udržíte čisté tak, že ho příležitostně vydrhnete pastou připravenou z 1 polévkové lžíce jedlé sody, 1 polévkové lžíce soli a 1 polévkové lžíce vody. Důkladně ho pak opláchněte teplou vodou.

Jak se zbavit zápachu z česneku?

Pokud vaše kuchyňské prkénko nelibě voní po krájené cibuli, utřeném česneku, nakrájeném syrovém a vařeném masu nebo připravované rybě, pomůže vám obyčejný citron. Pokud se tedy chcete zbavit zápachu a prkénko zároveň vydezinfikovat, potřete ho celé důkladně polovinou citronu. Můžete ho také "umýt" v neředěné citronové šťávě z obchodu.

Proti zápachu také skvěle funguje posypat krájecí plochu trochou jedlé sody a potom postříkat neředěným bílým octem. Nechte směs pěnit a bublat pět až deset minut, poté opláchněte hadříkem namočeným v čisté studené vodě.

Leštěnka na nábytek na prkénko nepatří

Pro péči o dřevěná kuchyňská prkénka, desky nebo špalek nikdy nepoužívejte leštidlo na nábytek nebo jakékoliv jiné prostředky pro úklid domácnosti. Místo toho vyčistěte povrch hrubší stranou houbičky namočené ve slabém roztoku připraveném z 1 lžičky bělidla a 2 litrů vody. Drhněte plochu v malých kruzích a dávejte pozor, abyste nenechali dřevo příliš "nacucat". Pak prkénko otřete mírně navlhčeným papírovým ubrouskem a nakonec ihned vyleštěte do sucha čistým hadříkem.