13. červenec 2020
Svátek slaví Markéta, zítra Karolína

5 nejčastějších chyb při práci v kuchyni. Neděláte je také?

/
 • (iStock)
  3. října 2018 ● 06:00

  V kuchyni trávíme spoustu času. Bohužel často tu, vědomě  i nevědomě, děláme několik chyb, které nám zbytečně kazí chuť jídla nebo ničí kuchyňské vybavení. Čím vším si škodíme? 

  Ať už kvůli úspoře času, nebo pohodlnosti někdy děláme věci, které vám přípravu jídel zbytečně komplikují, nebo dokonce můžou uškodit vašemu zdraví. Podívejte se na nejčastější kuchyňské prohřešky. A pokud některé z nich děláte, jednou provždy se jich vyvarujte!

 • 1.

  Skladujete v ledničce věci, které tam nepatří

  Nejčastější chyby v kuchyni

  Plníte lednici potravinami bez rozmyslu a divíte se, že jsou brzy nepoživatelné? Lednice je skvělý pomocník, ale chlad v ní nesvědčí zdaleka všem potravinám. Zkazí jejich chuť a snižuje jejich trvanlivost.

   

  Které potraviny do ní určitě nepatří?

  Ovoce - venku určitě nechte banány a jiné exotické ovoce, které by němělo být vystaveno teplotě pod 10 °C, u nich kvalita klesá s rostoucím chladem a ztrácí chuť. Patří mezi ně pomeranče, citrony, mandarinky, limetky či ananas. Lepší je uchovávat je v pokojové teplotě ve spíži.

   

  Ze zeleniny se v chladničce určitě nebude dařit rajčatům, kteří zde také ztrácí nadobro svou chuť. Určitě sem neukládejte cibuli a česnek, které tu rychleji plesniví a měkknou. Stejně tak uděláte chybu s bramborami. Chlad vede k tomu, že se u nich škrob rychle přemění v cukr. Získají tak jinou barvu, ale hlavně chuť.

   

  A co dalšího do ledničky nedávejte?


  Med, který tu zkrystalizuje. Káva, která ztrácí aroma a nasává pachy z jiných potravin.

  Pečivo, které se v lednici příliš vysuší a rozdrobí se. Pro delší trvanlivost  uložte raději do mrazáku. Dále pak nevkládejte čokoládu, čerstvé bylinky, ořechy, olivový olej, sojovou omáčku, ale také překvapivě  kečup či horčici. Obě dochucovadla jsou plná octu, který je spolehlivě zakonzervuje. 

 • 2.

  V myčce myjete nevhodné nádobí

  Nejčastější chyby v kuchyni

  Odvykli jste si mýt nádobí v ruce a vše špinavé našoupete rovnou do myčky? Tak to zpozorněte! Některé nádobí či náčiní tam vážně nepatří a brzy ztratí svou funkci. Určitě zapomeňte na cokoli dřevěného či s dřevěnou rukojetí – vařečky, měchačky či prkénka. Nevhodným mytím se lak i dřevo brzy opotřebí, popraská a věci se stanou nepoužívatelné. Dřevo též také nasává chemické prostředky z myčky, a ty se pak mohou dostat do jídla. Zapomeňte též na ostré kuchyňské nože nebo škrabky, které se zde otupí. Pokud mají dřevěnou rukojeť, časem se odlepí a můžete je rovnou vyhodit.

 • 3.

  Vkládáte do ledničky teplé jídlo

  Nejčastější chyby v kuchyni

  Na to si dávejte pozor. Vždy, když budete chtít dát zbylý pokrm do ledničky, ujistěte se, že je dostatečně vychladlý. Pokud tomu tak nebude, rázem se spotřeba energie mnohem zvýší. Teplo se ale hlavně může přenést na ostaní potraviny a  začnou se v nich množit bakterie. Vše se pak začne rychle kazit. Pro uskladnění hotových jídel je nejvhodnější horní část ledničky, ve které je 7 – 8 °C. Patří sem například omáčky, guláše, polévky, pudingy, dorty, zákusky nebo například chlebíčky.

 • 4.

  Na vše používáte stejné prkénko

  Nejčastější chyby v kuchyni

  Celkem častý nešvar při vaření. Určitě zapomeňte na používání stejného prkénka na krájení masa a zeleniny. Syrové maso totiž může obsahovat bakterie, které by neměly přijít do styku s potravinami, které budete konzumovat za syrova - jako je zelenina či ovoce. Ideální řešení je mít barevně odlišná plastová prkénka. Prkénko po přípravě masa vždy důkladně umyjte a jednou za čas vydezinfikujte octem nebo citronovou šťávou. Jedno prkénko mějte i na krájení více aromatických potravin, jako je cibule, česnek či ryby. 

 • 5.

  Často otevíráte troubu na pečení

  Nejčastější chyby v kuchyni

  Je jasné, že přes sklo trouby nepoznáte správnou propečenost masa či moučníků. Ale opakovaným otevíráním trouby během pečení pokrmům škodíte. Po otevření dvířek totiž klesne teplota uvnitř trouby o celých 25 stupňů a může trvat i 10 minut, než se znova vyhřeje na původní teplotu. Chladným vzduchem zvenčí se prodlužuje proces pečení, který způsobí, že pokrm se může propést nerovnoměrně, a je tu i větší riziko spálení jídla. Řešením pro vás může být teploměr nebo sonda do masa. V případě moučníků myslete na to, že první otevření dvířek by nemělo být dříve než 25 minut od zahájení pečení.Přidat názor
Počet komentářů: 1
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy