2. červen 2020
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara

Zápach a špína v pračce? Stačí 4 kroky k dokonalému vyčištění

/
 • (iStock)
  2. října 2018 ● 06:00

  Komplikuje vám praní nepříjemný zápach z pračky, plíseň či vodní kámen? Uvažujete kvůli tomu dokonce o nové pračce? Ještě než se jí zbavíte, vyzkoušejte tipy, které zabrání dalším komplikacím a ušetří i váš domácí rozpočet.

  Lámete si hlavu nad tím, proč prádlo které vyperete nevoní, občas i trochu zapáchá a to i přesto, že jste použili kvalitní prášek či aviváž? Problém bude nejspíš ve vaší pračce Ta má totiž také své nároky na péči a nevyplatí se je zanedbávat. Pračka nám slouží k čištění oblečení, ale aby správně fungovala, i ona sama občas potřebuje vyčistit. A jen pravidelnou správnou údržbou prodloužíte vaší pračce životnost.

 • 1.

  Čištění dávkovací nádoby

  Nezapomínejte na údržbu pračky

  Začněte od té nejjednodušší části a to je dávkovací nádoba na prací prášek a aviváž. Pro důkladné čistění je potřeba dávkovač vyndat úplně ven. Většinou provedete zmáčknutím a vycvaknutím na označeném místě. A možná budete překvapení, kolik nečistot a usazenin zde najdete. Možná objevíte i černou plíseň. Vše zvládnete odstranit horkou vodou a s trochou čisticího prostředku. Špatně dostupná místa, které nezvládnete s hadříkem či houbičkou, vydrhněte starým zubním kartáčkem. Nádobu byste měli důkladně vyčistit alespoň jednou měsíčně. Abyste zabránili opětovnému tvoření vodního kamene či plísně, nechte po každém praní zásuvku s dávkovačem otevřenou, aby mohla dobře vyschnout.

 • 2.

  Gumové těsnění bývá dost zanešené

  Nezapomínejte na údržbu pračky

  Spoustu nečistot najdete také na těsnící gumě kolem dvířek pračky, kde se s oblibou špína usazuje. A nejen špína. Když ji prohlédnetě pečlivě, objevíte v záhybech nejspíš další zanešené poklady, které jste většinou zapomněli vyndat z kapes. Jako jsou papírové kapesníky, kovové mince, sponky a jiné drobnosti, které můžou zbytečně napáchat neplechu. Vše vyndejte a záhyby těsnění pořádně vytřete namočeným hadříkem ve vodě s octem. Po každém praní se vyplatí odhrnout gumové těsnění a vytřít ho do sucha. Nechávejte také dvířka otevřená, aby se tu nedařilo plísni.

   

 • 3.

  Nezapomínejte na čištění filtru

  Nezapomínejte na údržbu pračky

  Filtr obvykle najdete dole na čelní straně pračky pod krycím víčkem, kde ho lehko vyšroubujete. Pokud si přeci jen nevíte rady, určitě vše bude popsané v manuálu pračky. Pokud máte problémy s fungováním pračky, je to také jedno z prvních míst, kam byste se měli podívat. Zde se usazuje spousta nečistot- chuchvalce vlasů i žmolků z prádla. Než filtr vytáhnete, připravte si suchý hadr či nízkou nádobku. Po vyšoubrování totiž vždy vyteče trocha vody. Filtr pak zbavte všech nečistot a důkladně propláchněte v horké tekoucí vodě. Takto byste ho měli čistit pravidelně, zhruba každé tři měsíce.

 • 4.

  Čištění bubnu

  Nezapomínejte na údržbu pračky

  Nejvíce nečistot se usazuje na vnější straně bubnu, kam se ale nedostanete. Je tedy potřeba použít speciální prostředek k celkovému čistění pračky. Ten dokáže odstranit vodní kámen a usazeniny v bubnu pračky, na topné spirále i v odpadním systému. Seženete ho ve většině drogeriích.

   

  Nebo se do čistění můžete pustit bez použití chemie a to s pomocí domácích surovin-octa a sody. Jak na to? Půl hrnku sody nasypte do přihrádky na prací prášek a ocet dejte až po okraj do oddílu pro máchání. Dva šálky ho pak můžete nalít i přímo do bubnu. Poté nastavte svoji pračku na ten nejdelší cyklus a nejvyšší možnou teplotu, tedy 90 až 95˚C a spusťte pračku naprázdno. Doporučujeme dát pračku do pohotovostního režimu ještě než přejde prací cyklus do fáze máchání. Přerušte jej a nevypouštějte vodu. Můžete tam nechat i vodu s octem přes noc. Přesvědčte se ale, zda se nedá pračka otevřít, když je plná. Pak ji znovu spusťte a cyklus nechte doběhnout.

   

Přidat názor
Počet komentářů: 1
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy