29. leden 2020
Svátek slaví Zdislava, zítra Robin

Nebezpečné chyby, kterými v koupelně ohrožujete sebe i své blízké!

/
 • (iStock)
  12. října 2018 ● 06:00

  Koupelna je v bytě jedním z míst s největším výskytem bakterií. Bohužel i naše zlozvyky, které děláme při mytí, čištění zubů a dalších činnostech, přispívají k přemnožení bakterií. Co byste raději v koupelně neměla dělat a proč?

  Každý z nás má v koupelně rituály, které dělá už automaticky, tak jak mu vyhovují. Jenže některé koupelnové hygienické chyby vedou k přemnožení bakterií dokonce až trojnásobně! Neškoďte tedy dál svému zdraví a odnaučte se následující zlozvyky…

   

 • 1.

  Houby na mytí necháváme ležet na vaně a neměníme je

  Vyhněte se zlozvykům, které množí bakterie


  Nenechávajte svou oblíbenou houbu na mytí volně poleženou na vaně nebo v košíku ve sprchovém koutě. Raději ji pověste a nechte uschnout na suchém místě. Nezapomeňte ji také jednou za šest týdnu vyměnit. Pokud jde o hadrové či froté žínky, perte je pravidelně s ručníky na 60 °C.

   

 • 2.

  Nezavíráme mísu, když splachujeme

  Vyhněte se zlozvykům, které množí bakterie


  Pokud máte společnou toaletu s koupelnou, vždy myslete na jednu důležitou věc. Pokud při spláchnutí nezavíráte víko WC, umožňujete bakteriím, že se dostanou na vše, co je kolem. Po spláchnutí vyletí do vzduchu a usadí se třeba na ručníku nebo zubním kartáčku. To jistě nezní lákavě, že?

   


 • 3.

  Nestaráme se o svůj zubní kartáček

  Vyhněte se zlozvykům, které množí bakterie


  Přiznejte se, jak často měníte svůj kartáček? Čekáte, až jsou štětinky zničené? Tak to děláte velkou chybu. I sebelepší kartáček totiž neochrání před nepříjemnými kazy a zubním plakem, pokud jej nebudeme pravidelně měnit a udržovat. Proto ho jednou za měsíc vyměnte za nový, ať už je ten starý v jakémkoli stavu. Po použití ho opáchněte a nechte vyschnout ve svislé poloze tak, aby se nedotýkal jiného kartáčku. Zapomeňte i na nasazování speciálního krytu. Zabráníte sice bakteriím zvenčí, ale další se zmnožní ve vlhkých štetinách.

 • 4.

  Necháváme v koupelně šminky

   

  Vyhněte se zlozvykům, které množí bakterie


  Pokud jste zvyklá líčit se v koupelně, určitě tam pak nenechávejte své šminky volně položené. Koupelnové vlhko jim nijak nesvědčí, protože se zde vytváří skvělé místo pro růst bakterií. Například takový make-up podléhá změnám vlhkosti vzduchu a může se tak stát, že nevydrží tak dlouho, jak by bylo potřeba. Vlastně vše, co si dáváte na obličej, tedy i pleťové krémy, by mělo být uklizené tak, aby nedocházelo ke kontaminaci bakteriemi. Což platí dvojnásob, pokud máte v místnosti i wc. Lepší je vždy věci ukládat do šuplíku nebo do nějaké hezké uzavřené krabičky.

   


 • 5.

  Zapomínáme vyměňovat často ručníky

  Vyhněte se zlozvykům, které množí bakterie


  Z hlediska hygieny by se ručníky měly měnit každých 3 až 5 dní a poté vyprat na 60 až 90 °C. Pokud pravidelnou výměnu neřešíte a ručník si necháváte týden či dokonce déle, při každém utření si na sebe znovu nanášíte spoustu nasbíraných bakterií. Určitě také nenechávejte ručníky schnout na háčcích v koupelně. Vždy je nechte uschnout rozložené v suché místnosti či na vzduchu. Jinak riskujete, že se na ručníku rozmnoží bakterie a plísně. V koupelně také kvůli vlhkosti neskladujte čisté ručníky, které mohou začít brzy zapáchat.

 • 6.

  Necháváme stažený sprchový závěs

  Vyhněte se zlozvykům, které množí bakterie


  Koupelnový závěs je také ideálním ložiskem plísní. Určitě ho hned po sprše či koupeli nestahujte na jednu stranu. Záhyby totiž zůstávají dlouho vlhké a daří se v nich mikrobům. Lepší je závěs roztáhnout tak napůl, aby nezakrýval celou vanu či kout, ale aby kolem něj mohl proudit vzduch a dobře uschnul. A pokud je to možné, závěs jednou za 3 měsíce vyperte v pračce nebo použijte prostředky, které ho vydezinfikují.


 • 7.

  Zapomínáme na svou žiletku

  Vyhněte se zlozvykům, které množí bakterie


  Pozornost si samozřejmě zaslouží i pomůcky, které přicházejí do styku s pokožkou nebo dokonce i s intimními partiemi. Pokud tedy na odstarnění chloupků používáte nejrůznější holítka, důležité je z nich po každém použití dostat oholené chloupky. Důležité je také pečlivě omýt žiletku pod tekoucí horkou vodou. Zbavíte se zbylého mýdla a pěny, kteří ostří postupně narušují, ale také nebezpečných infekčních bakterií.

   

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy