Čtvrtek 10. října 2024
Svátek slaví Marina, zítra Andrej
Oblačno, déšť 17°C

Nebezpečné chyby, kterými v koupelně ohrožujete sebe i své blízké!

/
  • (iStock)
    16. listopadu 2023 ● 06:00

    Koupelna je v bytě jedním z míst s největším výskytem bakterií. Bohužel i naše zlozvyky, které děláme při mytí, čištění zubů a dalších činnostech, přispívají k přemnožení bakterií. Co byste raději v koupelně neměla dělat a proč?

    Každý z nás má v koupelně rituály, které dělá už automaticky tak, jak mu vyhovují. Jenže některé koupelnové hygienické chyby vedou k přemnožení bakterií dokonce až trojnásobně! Neškoďte tedy dál svému zdraví a odnaučte se následující zlozvyky…

     

  • 1.

    Houby na mytí necháváme ležet na vaně a neměníme je

    Autor: iStock


    Nenechávajte svou oblíbenou houbu na mytí volně poleženou na vaně nebo v košíku ve sprchovém koutě. Raději ji pověste a nechte uschnout na suchém místě. Nezapomeňte ji také jednou za šest týdnu vyměnit. Pokud jde o hadrové či froté žínky, perte je pravidelně s ručníky na 60 °C.

     

  • 2.

    Nezavíráme mísu, když splachujeme

    Autor: iStock


    Pokud máte společnou toaletu s koupelnou, vždy myslete na jednu důležitou věc. Pokud při spláchnutí nezavíráte víko WC, umožňujete bakteriím, že se dostanou na vše, co je kolem. Po spláchnutí vyletí do vzduchu a usadí se třeba na ručníku nebo zubním kartáčku. To jistě nezní lákavě, že?

     


  • 3.

    Nestaráme se o svůj zubní kartáček

    Autor: iStock


    Přiznejte se, jak často měníte svůj kartáček? Čekáte, až jsou štětinky zničené? Tak to děláte velkou chybu. I sebelepší kartáček totiž neochrání před nepříjemnými kazy a zubním plakem, pokud jej nebudeme pravidelně měnit a udržovat. Proto ho jednou za měsíc vyměnte za nový, ať už je ten starý v jakémkoli stavu. Po použití ho opáchněte a nechte vyschnout ve svislé poloze tak, aby se nedotýkal jiného kartáčku. Zapomeňte i na nasazování speciálního krytu. Zabráníte sice bakteriím zvenčí, ale další se zmnožní ve vlhkých štetinách.

     

  • 4.

    Necháváme v koupelně šminky

     

    Autor: iStock


    Pokud jste zvyklá líčit se v koupelně, určitě tam pak nenechávejte své šminky volně položené. Koupelnové vlhko jim nijak nesvědčí, protože se zde vytváří skvělé místo pro růst bakterií. Například takový make-up podléhá změnám vlhkosti vzduchu a může se tak stát, že nevydrží tak dlouho, jak by bylo potřeba. Vlastně vše, co si dáváte na obličej, tedy i pleťové krémy, by mělo být uklizené tak, aby nedocházelo ke kontaminaci bakteriemi. Což platí dvojnásob, pokud máte v místnosti i wc. Lepší je vždy věci ukládat do šuplíku nebo do nějaké hezké uzavřené krabičky.

     


  • 5.

    Zapomínáme vyměňovat často ručníky

    Autor: iStock


    Z hlediska hygieny by se ručníky měly měnit každých 3 až 5 dní a poté vyprat na 60 až 90 °C. Pokud pravidelnou výměnu neřešíte a ručník si necháváte týden či dokonce déle, při každém utření si na sebe znovu nanášíte spoustu nasbíraných bakterií. Určitě také nenechávejte ručníky schnout na háčcích v koupelně. Vždy je nechte uschnout rozložené v suché místnosti či na vzduchu. Jinak riskujete, že se na ručníku rozmnoží bakterie a plísně. V koupelně také kvůli vlhkosti neskladujte čisté ručníky, které mohou začít brzy zapáchat.

     

  • 6.

    Necháváme stažený sprchový závěs

    Autor: iStock


    Koupelnový závěs je také ideálním ložiskem plísní. Určitě ho hned po sprše či koupeli nestahujte na jednu stranu. Záhyby totiž zůstávají dlouho vlhké a daří se v nich mikrobům. Lepší je závěs roztáhnout tak napůl, aby nezakrýval celou vanu či kout, ale aby kolem něj mohl proudit vzduch a dobře uschnul. A pokud je to možné, závěs jednou za 3 měsíce vyperte v pračce nebo použijte prostředky, které ho vydezinfikují.

     


  • 7.

    Zapomínáme na svou žiletku

    Autor: iStock


    Pozornost si samozřejmě zaslouží i pomůcky, které přicházejí do styku s pokožkou nebo dokonce i s intimními partiemi. Pokud tedy na odstarnění chloupků používáte nejrůznější holítka, důležité je z nich po každém použití dostat oholené chloupky. Důležité je také pečlivě omýt žiletku pod tekoucí horkou vodou. Zbavíte se zbylého mýdla a pěny, kteří ostří postupně narušují, ale také nebezpečných infekčních bakterií.

     

Přidat názor
Počet komentářů: 1
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy