28. leden 2020
Svátek slaví Otýlie, zítra Zdislava

Nerez v kuchyni bez šmouh a otisků? Jde to, pomůžou tyhle triky!

/
 • (iStock)
  5. března 2019 ● 06:00

  Nerezové nádobí a spotřebiče jsou velmi moderní a populární a najdeme je snad v každé kuchyni. Jen s údržbou je to někdy složité. Víte, jak nerez dobře a jednoduše vyčistit? A jak udržet tento povrch krásně lesklý beze šmouh? S naším návodem to hravě zvládnete.

  Nerez je považován za nadčasový materiál a nabídka trhu s nerezovými spotřebiči je opravdu velká. Lze jimi zařídit celou kuchyň. Snadno ho také zkombinujete s jakoukoliv malbou či typem podlahy. Vyčistit nerez nebývá až tak složité. Mnohem větším zádrhelem však jsou mastné otisky, kapky vody či různé šmouhy. Tyto fleky na nerezu zůstávají i po umytí a bývají hodně viditelné. Pokud i vy s tímto nekonečným problémem bojujete, máme pro vás několik triků, které vám při úklidu určitě pomohou a vrátíte nerezovým věcem lesk jako blesk!

 • 1.

  Zapomeňte na drátěnku a písek!

  nerez


  Hned na začátku je určitě důležité připomenout, jaké prostředky a pomůcky by mohly nerezový povrch nenávratně poškodit. Vzniklé škrábance totiž  většinou už nikdy neodstraníte a ani sebelepší vyleštění vzhled nespraví. Dbejte proto na prevenci, která tkví v pravidelném čištění a správném zacházení.

  Rozhodně tedy nikdy nepoužívejte:

  • Drátěnky ani kartáče - Je zde velké riziko poškrábání.
  • Abrazivní přípravky - Většinou jde o čisticí písky, u kterých je také riziko, že povrch poškrábou.
  • Dezinfekci a bělicí přípravky - pokud použijete tyto pomocníky hrozí, že jinak lesklý povrch zmatní a ztratí svou původní barvu.


  Náš tip! Zůstaly vám na sporáku či vařiči zaschlé zbytky jídla? Vždy je lepší nechat skvrnu odmočit a poté opatrně odstranit houbičkou nebo lehce seškrábnout dřevěnou obracečkou.


 • 2.

  Pořiďte si utěrku z mikrovlákna

  nerez

  Pro snadnější čištění, které nezanechá na nerezu žádně škody, se doporučují kvalitní hadry z bavlny či mikrovlákna nebo houbičky s bílou čisticí plochou, které patří mezi nejjemnější.

 • 3.

  Vsaďte na speciální čističe

  nerez

  Zapomeňte na to, že nerez vyčistíte snadno a rychle pouze obyčejným saponátem. Ten sice špínu odmastí, ale na povrchu bohužel zanechá nehezké šmouhy.

  Mnohem lepší je pořídit přímo u výrobců spotřebičů nebo v drogériích speciální čisticí přípravky určené na nerez povrch. Koupit se dají speciální tekuté přípravky, spreje, pasty, gely či pěny. Raději zvolte pěnu, která dobře drží na svislých plochách a nestéká dolů. Může tak déle a účinněji působit na znečištěnou plochu. Většina čističů obsahuje složku, která povrch zároveň čistí a leští. Některé produkty zanechají na povrchu ochranný film, který následně zmírňuje tvoření dalších otisků a mastných fleků.

 • 4.

  Jak nerez vyleštit?

  nerez

   

  Pokud chcete dosáhnout opravdu krásného lesku, pamatujte na jedno důležité pravidlo, které platí pro všechny nerezové spotřebiče. Nikdy povrch nenechávejte mokrý! Vždy ho otřete do sucha, nejlépe papírovou utěrkou. U nerezu s nějakou povrchovou reliéfovou úpravou (broušení či kartáčování) pamatujte, že tahy hadrem nebo houbičkou by měly být ve směru těchto linií. V žádném případě se nesnažte plochu rozleštit kroužením.


 • 5.

  Pomohou vám i babské rady

  nerez

  Pokud zrovna nemáte po ruce žádný ze speciálních čističů nebo dáváte přednost přírodním způsobům čištění, pak můžete vyzkoušet několik babských rad. Stačí vám k tomu ocet nebo jedlá soda, kterou najdete asi v každé spíži. Směs namíchaná ze sody a vody pomůže k odstranění větší špíny a připálených zbytků jídla, ocet odstraní nežádoucí zápach a navíc zanechá spotřebiče krásně lesklé. Stačí do něj namočit hadřík, povrch s ním přetřít a pak vyleštit dosucha.

  Nebo zkuste jiný tip: Starší nerezový dřez se bude opět lesknout, pokud ho po umytí přetřete rozkrojenou syrovou bramborou. Bramborový škrob navíc zabrání usazování dalších nečistot.

Přidat názor
Počet komentářů: 4

jussuf: Načo toľko drístov, keď stačí pár kvapiek octu.

(05. 03. 2019 16:39)

snehulak: Kuchyň beze šmouh, je jako vánoce bez sněhu. Já osobně nesnáším ty naleštěné byty, kde to vypadá že tu snad ani nikdo nebydlí. Jeden se pak bojí položit si hrnek s kávou na stůl před sebe.

(05. 03. 2019 08:02)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy