Pátek 7. května 2021
Svátek slaví Stanislav, zítra je Den vítězství
Oblačno, déšť 12°C

Špatně se vám spí? Zbavte se věcí, které do ložnice nepatří

/
 • (iStock)
  9. srpna 2019 ● 06:00

  Máte problémy se spánkem? Hůře se vám usíná nebo se často budíte během noci? Příčin nespavosti může být víc. Viníkem ale může být i zařízení vaší ložnice. Pokud se vyvarujete některých chyb a odstraníte nežádoucí věci, budete spát jako v bavlnce.

  O tom, že spánek je pro nás velmi důležitý, není pochyb. Říká se, že bychom měli spát aspoň 7-8 hodin. Kromě délky spánku je ale také důležitá kvalita. Při dlouhodobém nedostatku nebo problémech se spaním můžeme trpět chronickou únavou, psychickými problémy i vyšší nemocností. Co vše pro pořádný spánek můžete udělat? Věřte, že důležitá je nejen kvalitní matrace, na které každou noc ležíme, ale také to, co vše nás v ložnici obklopuje. Víte, které věci nám brání přirozenému odpočinku?


 • 1.

  Elektronika


  Také před usnutím brouzdáte na internetu svého mobilu? Nebo si před usnutím nedokážete odepřít sledování televize, která vám visí nebo stojí v ložnici? Věřte, že je to z mnoha důvodů chyba. Mozek by totiž neměl být alespoň půl hodiny před spaním stimulován. Například takové sledování hororu či detektivky vám nedá nejspíš spát. Navodit vám může také špatné sny, ze kterých se budete uprostřed noci budit. Navíc elektronika vyzařuje modré světlo, které negativně ovlivňuje hladinu spánkového hormonu melatoninu. Takže s kvalitním, hlubokým odpočinkem nemůžete počítat. A ještě jeden důvod - ne nadarmo se říká, že televize je zabijákem erotiky. Nechte tedy raději veškerou elektroniku odpočívat v obývacím pokoji. A pokud se bojíte, že se ráno bez mobilu nevzbudíte, pořiďte si budík.

 • 2.

  Pracovní koutek


  Pamatujte, že ložnice by měla být vzdušná a bez zbytečného nábytku. A tato místnost by měla výhradně sloužit odpočinku a spánku. To znamená, že sem, pokud to není opravdu nutné, neumisťujte pracovní kout. Nejen kvůli již zmíněnému modrému světlu, které bude počítač vyzařovat. Určitě se vám také nebude dobře usínat, zatímco druhý bude do noci ťukat něco notebooku. Pracovní prostředí a s ním spojené povinnosti vám obecně ke klidnému spánku určitě nepřispějí, tak je odstraňte z blízkosti postele.

   

 • 3.

  Sportovní koutek

  Z podobných důvodů jako v případě koutku pracovního, není dobré ložnici zaplnit nejrůznějším cvičebním náčiním a věnovat se tu posilování nebo spalování tuků. Rotopedy, činky a další sportovní stroje či náčiní odstěhujte pokud možno do jiné místnosti.

 • 4.

  Jídlo a pití

  Další z věcí, které byste si v ložnici měli odpustit, je konzumace jídla a pití. Od toho je jídelní stůl. Nejen že to nebude příliš pohodlné, je také velká pravděpodobnost, že si postel znečistíte a spaní na drobkách vám bude hodně nepříjemné. Navíc pokud si připravíte na noční stolek kofeinové nápoje, po jejich vypití bráníte tělu navodit klidový režim. Před spaním se proto vyvarujte pití kofeinu v jakékoli formě, ale také alkoholu, a to asi 4 hodiny před spánkem. Na pozoru bychom se měli mít před černým, zeleným a bílým čajem, tyto nápoje tento stimulant obsahují. Pozor také na to, co jíte před spaním. Vhodná nejsou příliš těžká, pikantní a tučná jídla a sladké pokrmy. Ty mohou vést k přerušování spánku obdobím bdělosti, a některé dokonce vyvolat noční můry. Pro kvalitní spánek je nejlepší, když si dáte lehkou zdravou večeři dvě až tři hodiny předtím, než jdete spát, a to v klidu v kuchyni.

 • 5.

  Chaos a nepořádek


  K relaxaci a klidnému spánku také nepřispěje fakt, že ve vaší ložnici panuje velký chaos a nepořádek. Možná máte pocit, že je to jediná místnost, kam většinou návštěva nezavítá, a tak z ní děláte skladiště. Jenže spousta zbytečných věcí zabraňuje proudění energie a může způsobit neklidný spánek. Zbavte se všeho, co se nepatří a mohlo by působit rušivě. Jako například koš s hromadou nevyžehleného prádla, žehlicí prkno, hračky a další. Zorganizujte si také úložné prostory tak, aby se vám tam vše potřebnné vešlo a zbytečně nikde nic nepovalovalo. Čím jednodušeji bude vaše ložnice zařízená, tím méně rušivých elementů se tu bude vyskytovat.


 • 6.

  Těžké předměty a lustry nad postelí

  ložnice
  Autor: iStock

  Existují také důležité prvky, které na naši psychiku působí podvědomě a spánek nám také mohou značně narušovat. Těchto si všímají hlavně alternativní směry jako Feng-Shui. Neklidný spánek vám můžou narušovat třeba i těžké věci nad postelí. Tedy zavěšené lustry nebo police s knihami. Podvědomě v nás totiž mohou navodit obavy i strach.

 • 7.

  Zrcadla

  ložnice
  Autor: iStock

  Podobně jsou na tom zrcadla. Pokud to je možné, nejlepší je se zrcadlu v ložnici úplně vyhnout. Případně při jejich umísťování buďte velmi opatrní. Určitě ho nikdy něvěšte tak, abyste se v něm z postele viděli. Podvědomě v nás zrcadla vyvolávají pocit, že v ložnici nejsme sami, a může to narušovat i partnerský vztah. Příjemné nejsou také různé stíny, které se v nich odráží a které nás během noci mohou zbytečně vyděsit.

 • 8.

  Výrazné barvy a obrazy

  ložnice
  Autor: iStock

  Neklidný spánek vám mohou způsobit i špatně zvolené barvy na stěnách nebo nevhodné obrázky. Pokud máte ráda veselé a zářivé barvy, nevybírejte je pro výmalbu ložnice. A vyberte třeba jen pár doplňků. Agresivní barvy totiž nedovolí tělu se uvolnit. Příliš tmavé barvy mohou zase vyvolat deprese. Úplně nevhodná je fialová. Do ložnice se nejlépe hodí teplé barvy v jemném odstínu – například slonová kost, světle žlutá či jemně zelená. Pozor také na obrázky, které si sem umístíte. Měly by mít klidnou tématiku s jemnými pastelovými barvami - např. motiv krajiny či květin. Vyhněte se obrazům vyjadřující pohyb a dynamiku. Do ložnice bychom také neměli umísťovat aquárium s rybkami, které jsou neustále v pohybu.

Přidat názor
Počet komentářů: 3

agfor: Nejdůležitějším krokem je zbavit se manželky, která furt vyrušuje, budí mne a furt něco chce a nedá pokoj, dokud to nedostane.

(09. 08. 2019 18:45)

spania: Se vším souhlasím,ale jsou lidé,kteří mají malý byt a těm musí obývák sloužit i jako ložnice,takže se spoustě věcí,které tam musí být nevyhnou.Tím víc je ale nutné,aby tam byl pořádek,věci správně uložené a nikde se nic zbytečného neválelo.

(09. 08. 2019 12:27)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy