Pondělí 28. září 2020
Oblačno 12°C

Záclony nevyhazujte! Tohle všechno z nich ještě můžete udělat

/
 • (iStock)
  21. května 2019 ● 06:00

  Rozhodla jste se vyměnit záclony a těch starých se definitivně zbavit? Zadržte. Dřív, než skončí v koši, podívejte se na následujících deset tipů. Můžete z nich totiž vytvořit jak dekorační, tak i ryze praktické vychytávky.

  Možná vám zdobily okno dlouhá léta a rozhodla jste se s nimi rozloučit. Nebo jste někde na půdě našla staré záclony po babičce, které se vám už stylem nikam nehodí. Každopádně byla by škoda, aby ještě nenašly nějaké využití. Jde většinou o jednoduché tipy, které zvládne skoro každý. K některým bude potřeba sice trochu více zručnosti a jehla s nití nebo šicí stroj. Ale věřte, že výsledek bude stát zato. A radost z nových a praktických věcí bude velká.

 • 1.

  Praktické pytlíčky na ovoce a zeleninu

  záclony

  Ze záclony můžete ušít velmi lehce praktické sáčky téměř na cokoli. Nejlépe uděláte, pokud si vyrobíte takové, které nahradí ty igelitové, které využíváte při nákupu ovoce a zeleniny. A že jich všichni používáme opravdu nadměrné množství. A jeden takový igelitový pytlík se rozkládá zhruba 25 let! Vyrobte si ekologický, praktický, opakovaně použitelný sáček na nákupy. Přispějete tak k ochraně životního prostředí. Věřte, že i pečivu lépe prospěje, když ho dáte do záclonového sáčku místo igelitového. Pokud se vám náhodou pytlík ušpiní, jednoduše jej vyperete a druhý den ho opět můžete využít. Jeho výroba není nijak složitá. Šicí stroj vám sice práci hodně usnadní, ale zvládnete ho spíchnout i v ruce. Vyrobit si můžete hned několik velikostí dle potřeby. Jak tedy na to? Nastříhejte si obdélníky s dvojnásobnou šíří, než by měl být výsledný sáček. Na výšku si nechte tak dva centimetry navíc. Obdélník v půlce přehněte, okraje založte a dvě strany k sobě pevně sešijte. Tak aby byl šev pevný a vydržel zátěž i praní. Velmi praktické je, pokud si nahoře vytvoříte úzký tunýlek, kterým potáhnete provázek či stužku. Pytlík tam budete moct pokaždé stáhnout.

 • 2.

  Pytlík na jemné prádlo

  záclony

  Když už budete u šití pytlíčků, můžete jeden větší vyrobit také na praní jemného prádla, jako jsou podprsenky či jiné choulostivé kousky. Lehounká jemná síťka prádlo ochrání. Pokud si ho vyrobíte dostatečně velký, může sloužit také jako koš na použité jemné prádlo. Pak síťku pouze zavážete a uložíte do bubnu pračky.

 • 3.

  Vonné pytlíčky

   

  záclony

  Pytlíčky do třetice. Tentokrát je ale využijete na ozdobu a vytvoření krásně voňavé atmosféry jak v interiéru, tak v komodě mezi prádlem. Stačí je naplnit oblíbenými usušenými bylinkami, jako třeba levandulí nebo heřmánkem. Vše krásně provoní.

 • 4.

  Zásobník na cibuli a česnek

  záclony

  Možná se vám také stalo, že vám doma ve spíži začal klíčit česnek nebo vám změkla cibule, případně úplně shnila. Nedostatek cirkulace vzduchu totiž urychlí klíčení, či dokonce hnití. Mnohem lepší a delší skladování dopřejete cibuli a česneku v prodyšné síťce zavěšené v prostoru. Tu si lehko vyrobíte právě ze staré nepotřebné záclony. Stačí vystřihnout pruh záclony a sešít tak, aby vznikl „rukáv“ dost široký na to, abyste do něj dala cibule do komínku na sebe.

   

 • 5.

  Konec otravnému hmyzu

  záclony

  Staré nepotřebné záclony se můžou hodit také v létě v boji proti otravnému hmyzu. Pokud nemáte v oknech ochranné sítě, s trochou zručnosti můžete hustě tkané záclony zapracovat do oken nebo dveří. Záclonovina se vám může hodit také jako moskytiéra. Což oceníte, hlavně pokud máte malinké děti. Stačí záclonu přehodit přes kočárek nebo postýlku, které stojí někde venku.

 • 6.

  Šikovný sušák

  záclony

  Byla jste na houbách a máte velký úlovek, který potřebujete usušit a nemáte vhodné místo? Vemte si na pomoc jemnou záclonovinu. Pokud ji natáhnete na nějaký rám nebo přehodíte přes sušák na prádlo, vznikne vám dostatečně velká a praktická sušicí plocha, kterou můžete umístit kamkoli dle potřeby. A houby se přitom nijak nezapaří.

 • 7.

  Ochrana na zahradě

  záclony

  Stará záclona vám může posloužit také na zahradě. Za prvé jako účinná ochrana ovocných stromů a keřů proti ptákům. Za druhé, pokud přehodíte staré záclony přes bazén, ochráníte hladinu před nechtěnými nečistotami a hmyzem.

 • 8.

  Zdobení nábytku

  záclony

  Máte na zácloně krásný vzor? Využijte ho k originální dekoraci nábytku, který chcete třeba revitalizovat. Vystřižený kus přiložte na nábytek a barevným sprejem přestříkejte.


 • 9.

  Ozdobná miska

  záclony

  Vytvořit si dokonce můžete i krásnou a originální misku. Stačí. když si vystřihněte ze zdobené záclony různě velké kolo. To poté namočíte do škrobu či lepidla zředěného vodou a rozložíte ho přes misku, kterou máte doma a jejíž tvar se vám líbí. Spodní okraje přitom srolujte, aby se netřepily. Asi po dvou dnech, kdy vše dobře zaschne a ztuhne, se budete moct radovat z hezké misky, do které můžete uložit, co se vám zlíbí.

 • 10.

  Šaty na karneval či pro panenky

  záclona

  Jelikož fantazii se meze nekladou, velké kusy záclon se dají použít na další různorodé tvoření. Ale pokud máte doma malé holčičky, jistě velmi ocení, pokud jim nebo jejich panenkám ušijete princeznovské šaty.

   

   

   

   

   

Přidat názor
Počet komentářů: 1
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy