Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Jak pečujete o zubní kartáček? Tyto chyby vás mohou stát zdraví!

/
 • (iStock)
  12. srpna 2019 ● 06:00

  Kartáček na zuby bereme jako samozřejmého pomocníka při ústní hygieně a většinou se o něj jinak zvlášť nestaráme. Přitom nesprávná péče může vést k nepříjemným nemocem. Čeho všeho bychom se měli vyvarovat?

  Kdo by nechtěl mít krásné, bílé a zdravé zuby? Správnou hygienou a dodržováním několika pravidel toho můžeme velmi dobře dosáhnout. Ale kromě techniky čištění bychom také neměli zapomínat na důležitou součást ústní hygieny. A to na samotný zubní kartáček. Víte jistě, jak se o něj starat? Jak často ho měnit a jak ho ukládat? Možná také děláte jednu z nejčastějších chyb…

 • 1.

  Neměníme ho často

  zubní kartáček


  Ani sebelepší a nejdražší kartáček nás neochrání před nepříjemnými kazy, pokud jej nebudeme pravidelně měnit a udržovat. Bohužel většina lidí ho vymění až tehdy, když je úplně opotřebovaný s roztřepenými vlákny. Což je velká chyba. Jeho funkce se dost snižuje. Kartáček by se přitom měl dle doporučení zubařů měnit zhruba jednou za tři měsíce nebo pokud jsou vlákna vychýlená zhruba o jeden až dva milimetry do stran. Pokud se tedy štětinky kartáčku třepí a vykazují známky opotřebení, bez kompromisů ho vyhoďte. Vždyť částka za nový není nijak velká a v tomto případě se opravdu nevyplatí šetřit.


 • 2.

  Neměníme ho po nemoci

  zubní kartáček


  Důležitá rada, na kterou asi většina lidí zapomíná. Pokud jste prodělala nějakou infekční chorobu, po uzdravení kartáček také vyhoďte a kupte nový, ať už je v jakémkoli stavu. Nechcete přece, aby se vám nemoc vrátila.


 • 3.

  Půjčíme si cizí

  zubní kartáček

  Možná si říkáte, že je to naprosto samozřejmé. A nikdy, ani v nouzi byste tento nehygienický prohřešek neudělala. Bohužel i tak se najdou lidé, co to neřeší a cizí kartáček si klidně vypůjčí. Zastávají třeba názor, že když se s partnerem líbají, je to podobné. A pro jednou se nemůže nic stát… Tento risk se ale vůbec nemusí vyplatit. Zvyšuje se riziko infekce, což může být nebezpečné hlavně pro osoby se sníženou schopností imunitního systému. Zatímco u líbání jde spíše o vyměňování slin. S kartáčkem sdílíte i nějaké ty zbytky jídla. Navíc na kartáčku může zůstat spousta bakterií a virů, kterými si můžete způsobit potíže nejen v ústní dutině.

 • 4.

  Nečistíme ho po použití

  zubní kartáček

  Po každém čištění zubů kartáček většinou jen na pár vteřin vložíme pod tekoucí vodu. Mnohem lepší by bylo jej více očistit, aby se v kartáčku dále nemnožily bakterie ze zubního plaku. Pro desinfekci kartáčku můžete použít i antiseptickou ústní vodu. Kartáček poté nechte vyschnout ve svislé poloze a sušte ho na vzduchu, a to tak, aby se nedotýkal jiného kartáčku


 • 5.

  Nechráníme ho před dalšími bakteriemi

  zubní kartáček

  Pokud máte společnou toaletu s koupelnou, vždy myslete na jednu důležitou věc. Po použití wc vždy sklopte poklop. Jinak umožňujete bakteriím, že se dostanou na vše, co je kolem. Po spláchnutí vyletí do vzduchu a usadí se třeba na ručníku nebo zubním kartáčku. Podle vědců bakterie mohou vzduchem letět i více než šest stop (cca 183 cm). V jednom takovém infikovaném kartáčku se může pak vyskytovat až 100 milionů bakterií, a to včetně velmi nebezpečných stafylokoků či streptokoků. To jistě nezní lákavě, že?


 • 6.

  Používáme krytky na zubní kartáček

  zubní kartáček

   

  Určitě zapomeňte na uchovávání kartáčku v různých obalech a krytech. Vlhké prostředí podporuje růst mikroorganismů. Proto boxy a krabičky se hodí pouze pro převoz při cestování. A nebo si pořiďte speciální antibakteriální krytky, jež likvidují plísně, viry a bakterie, které se na zubním kartáčku usazují. Zvlášť účinné jsou během nemoci, kdy se na kartáčku usazuje velké množství virů a bakterií. Jelikož se vyrábí v mnoha barvách i veselých motivech, může se také stát hezkým doplňkem koupelny a poteší vás i děti.

Přidat názor
Počet komentářů: 1
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy