Známe termín poslední změny na letní čas. Necháme si ho v Česku už napořád?

Autor: ČTK, Mii - 
12. 9. 2018
14:15

Evropská komise předpokládá, že naposledy se v EU povinně změní zimní čas na letní v neděli 31. března 2019. Plyne to z jejího návrhu na konec celoevropské povinné změny času už příští rok, který v projevu v europarlamentu zmínil předseda komise Jean-Claude Juncker. Pak už by měl trvale platit letní čas.

„S oblibou říkáme, že Evropská unie se má zabývat přednostně zásadními záležitostmi a u věcí méně důležitých být zdrženlivější,“ připomněl ve středu Juncker. EU přitom podle něj určuje, že se dvakrát do roka musí měnit čas a to pokládá za chybu.

Členské státy by podle předsedy komise měly samy rozhodnout, zda se jejich občané budou řídit letním nebo zimním časem. „Je to otázka subsidiarity. Věřím, že parlament a rada budou téhož názoru a naleznou fungující řešení,“ dodal ve středu v europarlamentu Juncker.

Preferovaný čas si každá země vybere

Komise ve středu navrhla postup, podle kterého by každá unijní země do dubna 2019 oznámila, zda u sebe zamýšlí zavést trvalý letní nebo zimní čas. Poslední povinná změna ze zimního na letní čas by se uskutečnila v neděli 31. března 2019.

Členské státy, které by poté chtěly trvale přejít na zimní čas, to budou moci udělat při poslední změně letního času na zimní v neděli 27. října 2019. Po tomto datu už nebudou žádné další sezonní změny času možné.

Anketa
Chtěli byste v Česku trvale zůstat u letního času?
počet hlasujících: 5295

Pro dodržení takového plánu je ale potřeba, aby europarlament a státy návrh komise odsouhlasily do března 2019.

Video "Je to prostě hloupost." Senátor Šilar prosazuje zrušení střídání zimního a letního času. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
idneska ( 12. září 2018 19:01 )

to jsi ty ten parazit co mi pořád z domova volá a otravuje mě nesmyslama který si na internetu najdu sám?

Maya Calvert ( 12. září 2018 18:52 )

Začněte vydělávat 165 eur na 283 eur za hodinu, abyste mohli pracovat online z vašeho domova několik hodin denně. Moje první platba činila 30682 EUR za práci 4 hodiny denně a ona byla v pořádku a zcela změnila můj život. Každý musí zkusit tuto práci právě tím, že následuje tento odkaz .. >>>>>>>>>>>>>>>>> w­­w­­w.C­­a­­s­­h­­7­­2.C­­o­­m

idneska ( 12. září 2018 18:52 )

je to tak, jenže místní čmeláci by asi chtěli chodit do práce podle letního času, a z práce podle zimního

idneska ( 12. září 2018 18:42 )

v létě se u nás stmívá někde ve 22 hodin, tzn. v Madridu pomalu o půlnoci, protože je s náma ve stejným časovým pásmu. pokud bysme měli zůstat ve stejným pásmu, což by bylo nanejvýš rozumný (vlaky, doprava apod.), mělo by být poledne někde uprostřed, což bude odpovídat spíš tomu zimnímu času, tak jak to bývalo. a kdy začíná směna v kolbence nebo škola, to už by si mohl rozhodnout každý sám.

Blanc ( 12. září 2018 18:05 )

Budeme mít zimní čas jenom kvůli tomu, že někdy někdo řekl, že je ten správný? Dopady zimního času: lidi co dělají do pěti budou chodit od října z práce za tmy. S koncem prázdnin (v září) si vyjet po práci na kolo či inlajny? Jen těžko. Bubeme na to mít tak hoďku než padne tma. V létě se bude stmívat od půl devátý, takže grilovat budeme při baterkách, hlavně, že ráno bude světlo od tří. Paráda. Fakt to takhle chceme? A na argument "prozimáků", že přeci nebudou v zimně vstávat o hodinu dříve můži říct jediné: nebudete, budete vstávat pořád stejně. Jen si prostě 28. října hodinu nepřispíte.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa