Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

EU na „balkánské trase“: Komise navrhla přístupová jednání s Albánií a Makedonií

Autor: ČTK, ula - 
17. dubna 2018
22:19

Evropská komise v úterý navrhla členským zemím Evropské unie rozhodnout o zahájení přístupových rozhovorů s Makedonií a Albánií. Novinářům to řekli šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová a eurokomisař pro sousedskou politiku a rozšíření Johannes Hahn. Novinářům představili každoroční zprávu o situaci v zemích, které mají o členství v unii zájem. České ministerstvo zahraničí krok komise přivítalo.

Makedonie, jejíž sbližování s EU kvůli sporu o název země dlouhou dobu blokovalo Řecko, je kandidátskou zemí od roku 2005, Albánie od roku 2014. V jejím případě mají některé velké členské státy EU obavy například z růstu kriminality uvnitř unie. Evropská unie ale dává v poslední době zemím ze západního Balkánu intenzivně najevo, že jejich budoucnost je evropská.
Za měsíc se v bulharské metropoli Sofii uskuteční vrcholná schůzka EU a šesti států regionu, kde by měla unie tento postoj ještě více zdůraznit. Rozhovory o vstupu už začaly v roce 2012 s Černou Horou a v roce 2014 se Srbskem a podle Mogheriniové obě země postupují dobře.


„Je to proces. Udržení a prohloubení reforem ve všech oblastech musí - a já jsem si jista, že také bude - pokračovat,“ poznamenala Mogheriniová.
Komisař Hahn u dvou zemí, u nichž dnes komise doporučila zahájit přístupová jednání, ocenil reformy v klíčových prioritách, tedy změny veřejné zprávy a soudnictví, boj s korupcí a organizovaným zločinem a ochranu menšin.
„Naše rozhodnutí je založeno na zevrubné a faktické analýze. Obě země v posledních měsících udělaly mnohé a to by mělo být uznáno,“ dodal Hahn s tím, že nyní je na EU, aby na pokrok dvojice na cestě do Evropy reagovala.


České ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že dnešní sdělení komise vítá. Dodalo, že jednoznačným měřítkem postupu jednotlivých zemí na cestě ke členství v EU zůstává skutečný pokrok v reformách. Podmínkou dalšího posunu ale podle něj bude také pokrok v regionální spolupráci a procesu usmíření.


V Makedonii dnes jednala skupina českých senátorů. „Delegace Senátu vítá dnešní rozhodnutí předložené Evropskou komisí, neboť ČR i Senát PČR dlouhodobě podporuje aspirace zemí západního Balkánu na členství v EU,“ uvedl místopředseda Senátu Jiří Šesták, jenž byl členem delegace.

Antonin Blaha ( 18. dubna 2018 06:01 )

 Nechapu co tyto zeme maji spolecneho s Evropou,pokud tyto zeme budou prijaty je nacase opravdu uvazovat o vystoupeni a vytvoreni noveho opravdu Evropskeho hospodarskeho uskupeni

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa