Evropská unie kvůli znečištění ovzduší žaluje šest zemí, Česko „o chlup“ uniklo

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
18. 5. 2018
18:04

Evropská komise pošle před Soudní dvůr Evropské unie šest zemí, které nesplnily požadované limity ohledně kvality ovzduší. Jde o Německo, Francii, Británii, Itálii, Maďarsko a Rumunsko. Komise v lednu informovala, že na ochraně čistého ovzduší musí bezodkladně zapracovat i Česká republika, ta ale podle posledního sdělení komise navrhla uspokojivá opatření, podobně jako Slovensko a Španělsko.

Krok Evropské komise se týká nedodržování cílů představených v letech 2005 a 2010. Situací v Německu, Francii a Británii se bude soud EU zabývat kvůli porušování limitů obsahu oxidu dusičitého, zatímco v případě Itálie, Maďarska a Rumunska je problém v dlouhodobě zvýšené koncentraci polétavého prachu.

Podle právních předpisů EU bylo povinností těchto zemí snížit znečištění na dohodnuté limity co nejdříve. Jelikož ale šestice států nepředložila „důvěryhodná, účinná a urychlená opatření“, komise se uchýlila k právním krokům.

Soud v zájmu Evropy

„Když jsme se rozhodli věc těchto členských států postoupit Soudnímu dvoru EU, jednali jsme jménem Evropanů,“ uvedl komisař pro životní prostředí Karmenu Vella. „Jsem přesvědčen, že díky tomuto rozhodnutí se občané mnohem rychleji dočkají zlepšení,“ dodal.

Česko, Slovensko a Španělsko naopak podle EK hodlají zavést nebo připravit opatření, o nichž Brusel informovaly po lednovém ministerském summitu na téma kvality ovzduší. Pokud budou tato opatření správně realizována, „zdá se, že budou schopna přiměřeně napravit“ zjištěné nedostatky, soudí komise. Zároveň ujistila, že bude situaci v těchto zemích dál pečlivě sledovat.

Podle Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) způsobuje znečištění prachovými částicemi (PM10) 400.000 předčasných úmrtí ročně. U oxidu dusičitého je to údajně v Evropě asi 75.000 smrtí ročně. Oxid dusičitý se do atmosféry uvolňuje například z výfuků aut a působí potíže hlavně v městských aglomeracích. Částice PM10 (prach, saze, pyl) se v ovzduší vyskytují přirozeně, znečištění ale jejich koncentraci zvyšuje.

Limity porušuje i Česko

U obou kategorií byly v Česku mezní hodnoty pro koncentraci místy překračovány. Kvůli porušování limitů o polétavém prachu už byly v minulosti na evropské úrovni stíhány dva členské státy unie: Bulharsko a Polsko. Evropský soudní dvůr v dubnu 2017, resp. v únoru 2018 rozhodl, že porušují právní předpisy EU, na finanční sankce však zatím v jednom ani druhém případě nedošlo.

Evropská komise také uvedla, že celostátním, regionálním a místním aktérům poskytuje při zlepšování kvality ovzduší praktickou pomoc. „Jen řízením u soudu se problém nevyřeší. Proto jsme popsali, jakou praktickou pomoc může komise úřadům v členských státech při zajišťování čistšího ovzduší v evropských městech nabídnout,“ řekl komisař Vella.

Pokuta za znečišťování ovzduší

Pokud by Evropský soudní dvůr rozhodl, že země porušují stanovená pravidla, čekala by je pokuta ve výši až několika miliard korun. Přestože se Británie rozhodla opustit Evropskou unii, stále podléhá jejím zákonům, proto i ona musí před soudem vysvětlit, jak se se znečištěním ovzduší hodlá vyrovnat.

Britské ministerstvo životního prostředí uvedlo, že pracují na tom, aby byly limity obsahu oxidu dusičitého v ovzduší dodržovány. „Podle posledních průzkumů je vidět, že se hladina oxidu dusičitého ve vzduchu snižuje,“ uvedl mluvčí ministerstva.

Francie a Německo rovněž oznámily, že na problému pracují. Německá kancléřka Angela Merkelová připomněla, že její vláda ve Stuttgartu a Düsseldorfu v rámci boje proti znečišťování ovzduší zakázala auta s dieselovými motory.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

vaber ( 19. května 2018 09:18 )

Někdy jen stopové příměsy změní chování látky. Mění se klima . Zvyšuje se teplota planety a splodiny hoření které chrlíme do nízké atmosféry auty ,do střední energetickými zdroji a do vysoké letadly, způsobily i jiné změny a zřejmě ještě vážnější, než je skleníkový efekt . Když jsme u znečištování prostředí, jeden člověk vyprodukuje asi 1 litr moči za den. V naší republice by tato moč naplnila kanál hluboký a široký 1m a dlouhý 10km. Na celé planetě 10 miliard lidí naplní stejný kanál dlouhý 10 000km každý den. Planeta se topí ve sračkách a co další nečistoty?

agfor ( 18. května 2018 20:35 )

Tak EU vadí znečištěné ovzduší některých států ? A že armády jejích členů znečišťují ovzduší v zemích, kde nemají co dělat jí nevadí ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa