Zanzibar, který leží poblíž rovníku, je považován za jedno z nejkrásnějších afrických míst. Milovníky odpočinku potěší kvalita pláží, prohřátý Indický oceán (teplota zpravidla neklesne pod 25 °C) s perfektními podmínkami pro potápění a šnorchlování a také špičkový servis místních hotelových komplexů. Spatříte i proslulé plantáže s kořením, zejména hřebíčkem a skořicí, díky čemuž se Zanzibaru přezdívá Ostrovy koření. Milovníky aktivní dovolené zase potěší výpravy do vnitrozemí ostrova – zejména pak do tropických pralesů. Není divu, že si Zanzibar oblíbil třeba i Bill Gates.

Video
délka: 00:49.86

Potápění v Zanzibaru Facebook/Zanzibar Commission for Tourism

Historické jádro hlavního města Zanzibar City leží na západním pobřeží a je součástí Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Dalo by se označit za velké orientální bludiště plné úzkých, zakroucených uliček, v nichž se můžete toulat celé hodiny. Neodmyslitelnou zastávkou je místo bývalého trhu s otroky. Dnes je zde postavena malá katedrála, vedle níž stojí zvláštní pomník s kamenným sousoším otroků svázaných řetězy. Příznivci legendární skupiny Queen se jistě rádi zastaví v malém baru u přístavu. Jmenuje se Mercury House a je skromnou památkou na zpěváka Freddieho Mercuryho, který se v tomto městě narodil v roce 1946.

Pomník s kamenným sousoším otroků svázaných řetězy v Zanzibaru

Kam na Zanzibaru? Jasná volba

Na poloostrově Michamvi, který z jedné strany omývá Indický oceán a z druhé vody zálivu Chwaka, si přijdou na své rodiny s dětmi, zamilované páry, senioři i aktivní sportovci. Pingwe je jedním z nejkouzelnějších zanzibarských letovisek, jeho kouzlo spočívá v nádherných plážích a v hotelových komplexech citlivě vsazených do tropické přírody. Až 40 metrů široká písčitá pláž je dlouhá několik kilometrů a zajistí dostatek pohody a soukromí. Lze zde provozovat potápění, surfování či jízdu na vodních lyžích. Můžete se vydat i na plavbu tradiční loďkou dhow.

Restaurace na skále u pláže Pingwe

Ochutnejte ugali

Základem místní kuchyně je skopové, hovězí nebo kozí maso s rýží nebo s  brambory, podává se většinou dušené se zeleninou. Známým pokrmem je hutná kaše z kukuřičné mouky – ugali. Mezi další pochoutky patří grilované kozí maso – nayma choma. Nechybějí ani plody moře a ryby. Ochutnejte uzené chobotničky s pálivou chilli omáčkou. Skvělou specialitou je n‘- dizi no kastad. Jedná se o pečené banány (případně o ananas), obvykle podávané s vanilkovým pudinkem, kořeněným skořicí a hřebíčkem.

Známým zanzibarským pokrmem je hutná kaše z kukuřičné mouky – ugali.

Odskok do Tanzanie

Pokud vyrazíte na Zanzibar, určitě byste si neměli nechat ujít safari v  Tanzanii. Kráter Ngorongoro patří mezi nejkrásnější a nejzajímavější v Africe vůbec. Sopečný kráter tvoří velkolepé kulisy, kde se volně pasou zvířata. Právě zde můžete vidět nosorožce černého, obrovského slona Tusker, lvy, levharty, hyeny, gepardy, šakaly a stáda pakoňů, buvolů nebo zeber. Dále zde žije více než 400 druhů ptáků. Národní park Manyara je proslulý velkým výskytem plameňáků, kteří obývají jezero. Kromě ptactva zde žijí sloni, opice, hroši, žirafy, leopardi a lvi.

Video
délka: 01:01.95

Tanzanie YouTube/Tanzania Tourism

Rady a tipy

Doba letu z Prahy: cca 9 hodin

Časový rozdíl: v zimě +2 hodiny

Měna: tanzanský šilink (1 USD cca 2 180 TZS). Akceptovanou měnou je americký dolar. Bankomatů moc není a platba kreditními kartami (VISA, MASTERCARD) je možná jen v turistických zařízeních.

Doklady: Cestovní pas se čtecí zónou (červený) s platností minimálně 6 měsíců od data vstupu do země. Čeští občané nemusí vyřizovat vízum předem, je však třeba vyplnit imigrační kartu a po příletu zaplatit 50 USD. Pobytová taxa činí 1 USD/ noc a je třeba uhradit ji na hotelové recepci.

Bez povolení je zakázáno vyvážet výrobky z divoké zvěře.

Fotogalerie
20 fotografií


Cestování na Blesk.cz: