Bali je nejzápadnější ostrov souostroví Malé Sundy náležícího k Indonésii. Na rozdíl od zbytku Indonésie se balijské obyvatelstvo z drtivé většiny skládá z hinduistů, díky čemuž ostrov požívá různých výjimek, například v oblasti prodeje alkoholu. Alkohol je tu k dostání bez problému úplně všude, přičemž lahev piva tu vyjde na příjemných 25 korun.

Právě za čilým nočním životem v ostrovních letoviscích sem jezdí mladí lidé z celého světa. Ostrov je proslavený i dlouhými slunečními plážemi, které jsou vyhlášené mezi surfaři z celého světa. Nejznámější z nich zvaná Kuta měří dokonce šest kilometrů a lemují ji po celé délce restaurace a bary. Pokud ale hledáte klidnější relax, raději vyrazte na druhou stranu do Sanuru, kde se můžete vykoupat ve vodě bez velkých vln, nebo na vyhlášenou pláž Nusa Dua, jižně od letiště v Denpasaru.

Pláž Kuta
Pláž Kuta
Autor: Shutterstock

Bali: Sopky i přírodní zajímavosti

Bali nabízí samozřejmě mnohem víc než jen noční zábavu pro mladé. Jednou z největších přírodních zajímavostí je například aktivní posvátný vulkán Mount Agung, který se tyčí do výšky 3031 metrů nad mořem. Stratovulkán se ale letos začal opětovně probouzet a z oblasti musely být evakuovány tisíce lidí, takže na jeho návštěvu v nejbližší době raději zapomeňte. Pokud byste přece jen chtěli navštívit nějakou místní sopku, zvolte raději menší Batur a vydejte se sem na trek při východu slunce. Určitě nebudete zklamaní.

Pokud máte rádi přírodní zajímavosti, určitě se vydejte i za mořským chrámem Tanah Lot, který najdete v Berabanu na západě ostrova. Působivá stavba, kterou podle legendy postavil v 16. století mnich Niratha, leží asi 20 metrů od pobřeží a pro ikonický snímek, zejména při západu slunce, sem jezdí davy turistů. Přímo do chrámu se turisté sice nedostanou, pěkný výhled na něj se ale nabízí například z vedlejšího útesu. A pokud se vám místní náboženské stavby zalíbí, určitě zavítejte i k chrámu Pura Ulun Danu Bratan, který se nachází u již zmíněné hory Batur.

Sopka Agung na ostrově Bali
Sopka Agung na ostrově Bali
Autor: ČTK

Ostrov Bali a rýžové terasy. Ochutnejte i cibetkovou kávu

Další oblastí, kterou by cestovatelé na Bali měli navštívit, je Ubud. Najdete tu spoustu zeleně, úchvatné přepadové bazény a pro ostrov pověstné rýžové terasy. Obzvlášť pěkné fotky pak pořídíte na rýžových terasách u vesnice Tegallang. Kousek od nich se navíc nalézá vyhlášená kávová plantáž Bali Pulina, kde můžete ochutnat i cibetkovou kávu (kopi luwak), která je po celém světě považována za delikatesu (kilo kávy se běžně prodává i za 20 tisíc korun). Na plantáži navíc dostanete zdarma ochutnat několik nápojů, které si poté můžete zakoupit v obchůdku.

Pokud máte rádi pěší turistiku, nenechte si ujít stezku Campuhan Ridge Walk, která začíná v centru Ubudu a končí u rýžových polí. Z vrchu Campuhan se vám navíc naskytnou nádherné výhledy na okolní krajinu.

Na balijských kávových plantážích dostanete i ochutnávky místních delikates.
Na balijských kávových plantážích dostanete i ochutnávky místních delikates.
Autor: Shutterstock

Opičí prales Sacred Monkey Forest Sanctuary

V Ubudu určitě zavítejte i do opičího pralesa Sacred Monkey Forest Sanctuary, kde se můžete tváří v tvář setkat se stovkami volně se pohybujících makaků. Můžete si tu koupit i banány a přilákat jimi opičky na fotku. Dávejte si ale dobrý pozor, makaci jsou nevyzpytatelní, kradou turistům věci a zvláště dospělí samci mohou být i agresivní a nebezpeční. Jídlem proto neprovokujte a na fotky si vybírejte spíše mláďata.

Sacred Monkey Forest Sanctuary v Ubudu
Sacred Monkey Forest Sanctuary v Ubudu
Autor: Shutterstock

A pro milovníky netradičních zážitků jedna třešnička na dortu. Pokud budete mít čas, vydejte se do přístavního městečka Padang Bai a odtud lodí na ostrovy Gili. Tři ostrůvky se nalézají kousek od Lomboku a každý nabízí něco jiného. Jediné, co je spojuje, je úchvatný podmořský život, který si můžete dosytosti vychutnat i při pouhém šnorchlování.

Nejnavštěvovanějším ostrovem a logicky i nejrušnějším je Gili Trawangan, který nabízí zejména bujarý noční život a je tak vhodnější pro mladší ročníky. Je tu spousta ubytovacích zařízení a potápěčských škol. Zajímavostí je, že tu jsou legální halucinogenní lysohlávky, tzv. houbičky, které rostou na Lomboku. S prodejem houbiček se tu setkáte doslova na každém rohu a místní restaurace se na svých vývěskách pyšní různými pokrmy s příměsí těchto hub, přičemž obzvláště oblíbené jsou vaječné omelety či smažené rýže.

Nejmenší Gili Meno má zase nejhezčí pláže a vzhledem k tomu, že tu není moc turistů, tak je budete mít v podstatě pro sebe. Bydlí se tu v malých rodinných bungalovech na pláži a žádné noční podniky tu nenajdete, jen několik restaurací soustředěných kolem pláže.

Gili Air je takovým zlatým středem mezi dvěma předchozími. Najdete tu noční podniky (samozřejmě i s halucinogenními houbičkami) i místa pro klidný odpočinek. Nachází se tu i několik potápěčských škol, které nabízí i exkurze do zdejších mořských hlubin.

Gili Trawangan
Gili Trawangan
Autor: Shutterstock

VIDEO: Poznejte Bali, ostrov bohů a démonů

Video
délka: 03:21
720p 360p

Poznejte Bali, ostrov bohů a démonů. YouTube/Indonesia.Travel

Rozmanitý ostrov Bali: Fotky najdete v galerii

Fotogalerie
18 fotografií