Srí Lanka

Teplota vzduchu v prosinci: 29 °C

Teplota moře v prosinci: 28 °C

Důvodů, proč sbalit kufr a odcestovat na Srí Lanku, se najdou tisíce. Tak třeba nádherná krajina, úžasné pláže, cejlonský čaj, indické jídlo a zcela originální pohled místních obyvatel na svět – s úsměvem a bez jakýchkoli výčitek. Což by vzhledem k minulosti země čekal málokdo.

Vysoké teploty a vlhkost na tomto ostrově v jihovýchodní části Asie mohou být pro někoho těžko zvládnutelné, a tak nejlepším způsobem, jak se trochu ochladit, je vydat se o stupínek výš do hor. Právě tam totiž najdete pověstné čajové plantáže, které zemi s dvaceti miliony obyvatel tolik proslavily po celém světě.

Velmi důležité město, které byste při své návštěvě Srí Lanky neměli vynechat, je Kandy (někdy též Kendy), bývalé sídlo sinhálských králů. Buddhisté z celého světa se sem sjíždějí, aby v chrámu Zlatého zubu na vlastní oči spatřili zub Buddhy Gautamy, který je tady uložen.

Srí Lanka

Thajsko

Teplota vzduchu v prosinci: 28 °C

Teplota moře v prosinci: 29 °C

Thajsku se říká »země úsměvů« a důvod se nabízí. Místní lidé jsou velmi přátelští, vstřícní, pokorní a neustále mají úsměv na tváři. Obzvláště vstřícní jsou pak k turistům, kteří zemi zajišťují nemalé příjmy.

Toužíte-li zažít exotiku po asijsku, od pro Evropana netradiční kuchyně až po jízdu na slonech, jsou populární thajské ostrovy jako Koh Samui nebo Phuket tou nejslibnější destinací. Hlavní ingrediencí thajské kuchyně, kterou miluje celý svět, bývá rýže, kuřecí či vepřové maso a voňavé (a často pálivé) koření, které dává jídlům výraznou barvu i chuť.

Adrenalinový zážitek v podobě jízdy na sloním hřbetě je tady pak téměř povinností. Nejenže budete zvířeti blíže než kdy dřív, budete si jej moci osahat, pohladit, doslova mu šeptat do ucha, ale součástí projížďky bývá i krmení slona nebo sprcha ze sloního chobotu.

Thajsko.

Dominikánská republika

Teplota vzduchu v prosinci: 26 °C

Teplota moře v prosinci: 28 °C

Dominikánská republika patří mezi nejoblíbenější turistické destinace Karibiku. Asi největší předností této země jsou nekonečně dlouhé panenské pláže, tropické pralesy i horské oblasti hodné prozkoumání. Dominikánská republika přitom nenabízí pouze slunce, hory a moře, ale je také zemí s bohatou historií a zachovalými památkami, které jsou od roku 1990 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.

Cestovní ruch se tady během let stal nejrychleji rostoucím průmyslem a Dominikánská republika se dnes může chlubit pěti hlavními turistickými oblastmi, které uspokojí i náročné cestovatele. Jsou jimi Boca Chica – Juan Dolio, Punta Cana – Bávaro, La Romana – Bayahibe, Samana – Las Terrenas a Puerto Plata – Cabarete – Sosua.

Popularitu si tady získává také tzv. ekoturistika, tedy turistika zaměřená na přírodní bohatství země. Najdeme tady na devatenáct národních parků, hory vysoké přes tři tisíce metrů, vodopády, divoké řeky, laguny a solné jezero Enriquillo, které je svou rozlohou největší v Karibiku a jeho stálými obyvateli jsou krokodýli američtí. Každý rok v prosinci navíc začínají ke břehům Samanského zálivu připlouvat velryby hrbaté (keporkaci).

Dominikánská republika má všechno

Egypt

Teplota vzduchu v prosinci: 20 °C

Teplota moře v prosinci: 25 °C

Dlouhodobě nejpopulárnější destinace pro zimní dovolenou je také jedničkou pro trávení Vánoc. Je to nejbližší celoroční destinace s perfektními cenami. Svátky tu můžete spojit s koupáním, šnorchlováním na korálových útesech i návštěvou památek, pro kterou je díky mírnému počasí nejlepší čas. Přes den bývá velmi horko, ale na večerní oslavy už počítejte s lehkou bundou nebo svetříkem.

Marsa Alam v Egyptě

Dubaj

Teplota vzduchu v prosinci: 21 °C

Teplota moře v prosinci: 23 °C

Nejen u Čechů je Dubaj populární především na Silvestra. Novoroční oslavy tu totiž v duchu emirátu patří k největším na světě. „Do Dubaje se na období svátků a silvestrovských oslav chystají desítky tisíc lidí z celé planety. Největším lákadlem je ohňostroj, který tradičně rozzáří největší budovu světa Burdž Chalífu,” doporučuje Jan Osúch, který má v ČR na starost propagaci Dubaje. A k tomu tu najdete ještě vyhřáté moře, spousta zábavy a nekonečné možnosti nákupů.

Dubaj

Kanárské ostrovy

Teplota vzduchu v prosinci: 19 °C

Teplota moře v prosinci: 21 °C

Jistota slunečního svitu od rána do večera a tu sice v zimě není, ale co se oslav týče, jsou španělské ostrovy sázkou na jistotu. Díky mírnému počasí si tu můžete kromě koupání i užívat místní nádhernou přírodu bez obav z úpalu. Večery tu v prosinci bývají chladnější.

Video
délka: 06:58
360p 240p

Kanárské ostrovy YouTube/GranCanaria

Kuba

Teplota vzduchu v prosinci: 23 °C
Teplota moře v prosinci: 27 °C

Dlouhé doutníky, rum, překrásné pláže a usměvaví lidé tančící v oprýskaných barevných ulicích plných historických amerických vozů. Takový obrázek Kuby si až donedávna mohl udělat každý. Pokud chcete kouzlo Kuby taky zažít, pak máte nejvyšší čas. Změny po uvolnění vztahů s USA nabírají obrátky. Na místech, kde ještě před pár lety byla jen panenská příroda, rostou hotelové komplexy jak houby po dešti a ostrovu svobody hrozí, že brzy přijde o svou image.

Kuba.

Bali

Teplota vzduchu v prosinci: 27 °C
Teplota moře v prosinci: 27 °C

Kouzelné pobřeží s perfektními plážemi, kultura plná tance a oslav a nádherná krajina protkaná rýžovými políčky. Takový je indonéský ostrov Bali. Zdejší kuchyně je ovlivněna čínskou gastronomií a je velmi chutná a cenově dostupná. K perlám ostrova patří jezero Bratan ve starém vulkánu a město Ubud, které je centrem balijského umění, řemesel, lázeňství, tance a hudby. Hlavním lákadlem ostrova jsou ale dlouhé slunečné pláže, které jsou vyhlášené mezi surfaři z celého světa. Nejznámější z nich zvaná Kuta měří dokonce šest kilometrů.

Nusa Dua na Bali

Maledivy

Teplota vzduchu v prosinci: 27 °C
Teplota moře v prosinci: 20 °C

Exotická dovolená jako z dobrodružných románů. To jsou Maledivy. Jejich návštěva je sice finančně náročnější než cesta do Chorvatska, ale už dávno nejsou rajské ostrovy v Indickém oceánu jen výsadou bohatých. Nekonečné pláže vám dopřejí soukromí, potápět se můžete s 26 druhy žraloků či s mořskými želvami a ohřát se na slunci při stabilních teplotách okolo třicítky. To vše bez víz, povinného očkování a jiných povinností, které obvykle exotika vyžaduje.

Video
délka: 03:42
720p 360p

Navštivte Maledivy! YouTube

Madeira

Teplota vzduchu v prosinci: 18 °C
Teplota moře v prosinci: 20 °C

Přezdívá se jí ostrov věčného jara a svým návštěvníkům dopřává nejen jaro po celý rok, ale i pečlivě opečovávané vavřínové lesy nebo důmyslný systém zavlažování, tzv. levády, který dnes kopírují turistické trasy. Ty vás zavedou na nejzajímavější místa ostrova, odlehlé pláže, k vodopádům nebo vyhlídkám. Východ slunce si však nenechte ujít z vrcholku některé z místních hor, kam se můžete vydat s průvodcem lehkou trekovou túrou.

Madeira

Tip pro vás: Míst, kam se v zimě vydat za teplem, je samozřejmě nespočet. Pokud vám ale nějaká destinace opravdu padne do oka, zjistěte si nejdříve důležitá fakta, jako kdy probíhá hlavní sezona, zda tam v danou dobu zrovna není období monzunů nebo jestli nepotřebujete k její návštěvě vyřídit vízum.

Fotogalerie
72 fotografií