„Z rakouských středisek, která nabízí lyžování na ledovci, je nejoblíbenější Kaprun s ledovcem Kitzsteinhorn,“ vysvětluje Jan Bezděk z cestovní kanceláře NEV-DAMA, která se na lyžařské zájezdy do Alp specializuje. Do Kaprunu totiž mohou lyžaři vyrazit celých deset měsíců v roce. Hlavní sezona potom na rakouském ledovci začíná už 1. prosince.

Alpy vyhrávají na kilometry sjezdovek

Největší výhodou však zůstává nesrovnatelně větší počet kilometrů sjezdovek. Zatímco největší české středisko Špindlerův Mlýn lyžařům nabídne 25 kilometrů sjezdovek, Kaprun může lyžařům nabídnout 41 kilometrů udržovaných tras všech obtížností a pro milovníky adrenalinu má navíc devět kilometrů tras ve volném terénu. Pro ty, kterým je i taková porce kilometrů málo, existují ale i jiné možnosti, jako například středisko Schladming – Planai, které nabízí dokonce čtyřnásobné množství sjezdovek.

„Pro Alpská střediska jednoznačně hovoří jejich skvělý poměr cena/výkon,“ dodává k tomu Jan Bezděk. Za pravdu mu dává i pohled do ceníků jednotlivých středisek. Tři dny lyžování ve Špindlerově mlýně vyjdou člověka na 2000 korun, v jednom z nejoblíbenějších alpských středisek v italském Val di Fiemme bude potřebovat 124 euro, to je se současným kurzem kolem 3300, za tu cenu se lyžaři však otevře 100 kilometrů sjezdovek a pravděpodobně i kratší fronty u vleků.

Pokud se při cestě do Itálie Češi obrátí na cestovní kanceláře, mohou se s cenou dostat ještě níž. Agentury totiž často nabízejí balíčky ubytování se skipasem, který tak lyžaře stojí výrazně méně, než kolik by za něj dali podle ceníku.

Každoročně si lyžování v Alpách dopřeje o deset procent Čechů více

„Obliba lyžování v Alpách v posledních letech rozhodně roste, protože cenově se zájezdy neliší od pobytu v Čechách,“ doplňuje Bezděk za cestovní kancelář NEV-DAMA. Každoročně se podle něj počet Čechů v Alpách zvýší o pět až deset procent.

V popularitě pak vedou především italská střediska, která následují svahy v Rakousku. „Pro Rakousko pochopitelně hovoří menší vzdálenost a tedy kratší cesta z České republiky,“ dodává k tomu Bezděk.

Lyžaře navíc nezruinuje ani zastávka na občerstvení. Jídlo i pití na sjezdovce vyjde pro jednoho člověka většinou kolem 15 euro (390 Kč). Dražší je především pivo, na půllitr zlatavého moku si člověk musí většinou připravit od 4 do 5 euro (100 – 130 Kč).

Českým lyžařům ale přestává stačit pouhý počet kilometrů sjezdovek. „Výrazně roste zájem o doplňkové služby, jako jsou dětské kluby, kdy se o nejmenší stará na sjezdovce česky mluvící instruktor a na hotelu jsou jim k dispozici animátoři s připraveným programem,“ vysvětluje Bezděk.

Pro Čechy začínají být důležité doplňkové služby

Na Čechy tak na alpských sjezdovkách čeká čím dál více doplňkových aktivit. Například při zahájení sezony v rakouském Kaprunu měli možnost se tváří v tvář potkat s olympijskou vítězkou Evou Samkovou. Ta se za nimi zastavila při své cestě z tréninku v Itálii do Finska.

Nezůstalo navíc pouze u letmého pozdravu. S fanoušky se podělila i o své pocity před důležitou sezónou. Blíží se totiž olympijské hry, kde bude startovat jako obhájkyně zlaté medaile. Kromě toho se ale bude snažit obhájit i prvenství ve Světovém poháru ve snowboardcrossu. „Uvidíme až při závodech, ale natrénováno máme dost, tak to snad vyjde,“ slíbila mezi jízdami příznivcům. Těm, kteří přijeli na snowboardu, navíc na sjezdovce poradila, jak se v jízdě zlepšit.

Doprovodný program ale není jediným důvodem, proč se Češi s plánováním zájezdů spoléhají na cestovní kanceláře. „Výhodou cestovních kanceláří je, že nabízí širokou nabídku ubytování. Člověk si tak snadno najde hotel i středisko, které přesně splňuje to, co hledá,“ popsal hlavní výhody Bezděk.

Fotogalerie
12 fotografií